بازگشت به مقالات
کاهش رشد مس
دسته بندی : تحلیل بازار, مرکز یادگیری

کاهش رشد تولید مس از سال ۲۰۲۵

در گزارش جدید تحلیل‌گران جهانی Bank of America آمده است که با پایان یافتن موج فعلی گسترش پروژه‌ها آن‌ها انتظار یک عقب‌گشت در تولید مس را خواهند داشت. خروجی مس جهانی در سال ۲۰۲۳، پس از کمبود‌ها در سال۲۰۲۲، رشدی ۷٫۷ درصدی خواهد داشت. با وجوداین، عملکرد ضعیف معادن ساخته‌شده جدید احتمال خطر را افزایش داده‌است.

با این که پروژه‌های در حال اجرا چشم‌انداز خوبی در کوتاه مدت دارند اما، این فعالیت‌ها در بلند مدت کافی نخواهند بود. در واقع بسیاری از پروژه‌های در حال توسعه، طول عمری بالغ بر سه دهه دارند و فعالیت‌های اکتشافی هم در سال‌های اخیر محدود شده‌اند. به همین دلایل افزایش عرضه ممکن است تا سال ۲۰۲۵ از بین برود.

مثالی از تولید مس در شیلی

طیف مشکلاتی که تولید مس را با مشکل مواجه کرده‌است در سخنان Edgar Blanco Rand معاون اول معادن دولت قبلی شیلی منعکس شده‌است. او در ارائه خود در هفنه LME، پرتفوی پروژه‌های استخراج مس در شیلی را بررسی کرد. پروژه‌هایی که تا سال ۲۰۲۹ به ازای تولید ۷ میلیون تن، ۷۴ میلیون دلار هزینه در بر خواهند داشت. او می‌گوید پس از یک دهه رشد از سال ۱۹۹۰، میزان تولید از سال ۲۰۰۰ رشدی نداشته است و در حوالی ۵٫۷ میلیون تن ثابت باقی مانده است.

این موضوع نشان از فزونی هزینه‌ها در حدود ۵۰هزار دلار در هر تن را دارد. البته این مقدار در سال‌های اخی از ۱۰ تا ۲۰هزار دلار در نوسان بوده است. در نتیجه سرمایه‌گذاری‌ها باید به اندازه‌ای بزرگ باشند که کمبود تولید ۱٫۵میلیون تنی را جبران کنند.

چشم‌انداز

بر اساس BofA تعداد ۱۰ مورد از عوامل اصلی رشد تولید مس در سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۸ درصد از کل عرضه را تشکیل می‌دهند. دو نتیجه‌‌ای که از این آمار می‌توان گرفت به شرح زیر خواهند بود.

اول این که هر گونه مشکلات عملیاتی در فقط یک یا دو تا از معادن اصلی می‌تواند تاثی زیادی روی بازار بگذارد و در نتیجه خط سیر آن ۱۰ معدن بسیار حیاتی است. دوم این که بر اساس BofA تقریبا باقی پروژه‌ها توسط پیمان‌کارانی در حال انجام هستند که سابقه بسیار خوبی دارند. این مسئله ریسک شکست و عدم تحویل مواد به بازار را کاهش خواهد داد.

به منظور مشاهده محصولات مسی، به بخش‌های زیر مراجعه نمایید:

کاتد مس (شمش)

میلگرد مس

صفحه و ورق مسی

تیوب و لوله مسی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

بازگشت به مقالات