بازگشت به مقالات
دسته بندی : فولاد ضد زنگ (استیل), مرکز یادگیری

مصارف معمول فولاد ضدزنگ

مصارف فولاد ضدزنگ با توجه به ویژگی های مطلوبی که این آلیاژ دارد، روز به روز در زندگی بشر درحال افزایش است. برای مثال، در ساخت زیپ تا آسمان‌ خراش‌ها از این ماده استفاده می‌شود. 

قدرت و مقاومت در برابر زنگ‌ زدگی و هزینه کم نگهداری فولاد ضدزنگ را به ماده‌ای مناسب برای طیف گسترده‌ای از مصارف تبدیل کرده است. همچنین این نوع فولاد عمر طولانی‌ای دارد و کاملا قابل بازیافت است. بیش از ۱۵۰ نوع فولاد ضدزنگ وجود دارد و ۱۵ نوع از آن‌ها به صورت متداول مصرف می‌شوند. فولاد ضدزنگ در اشکال مختلف مثل صفحه‌ها، ورقه‌ها، میلا‌ها و لوله‌ها برای مصارف صنعتی و خانگی وجود دارد. تعداد زیادی از صنایع، ازجمله ساختمان‌سازی و اتومبیل‌سازی، به فولاد ضدزنگ وابستخ هستند. در ادامه به مصارف فولاد ضدزنگ در زمینه های مختلف میپردازیم.
توصیه میکنیم برای آشنایی بیشتر با فولاد ضد زنگ  مقاله فولاد ضد زنگ دقیقا چیست؟ را مطالعه نمایید.

معماری و ساختمان‌سازی

فولاد ضدزنگ برای اولین بار در طی دوران artdeco در ساختمان‌سازی استفاده شد. ساخت قسمت بالایی برج کلایسر از فولاد‌ ضدزنگ یکی از شناخته شده‌ترین سمبل‌های استفاده از فولاد در صنعت است. به علت استقامت، انعطاف و مقاومت در برابر زنگ‌‌زدگی فولاد ضدزنگ امروزه به صورت گسترده در ساختمان‌سازی مدرن به کار می‌رود. این فلز برای پوشش خارجی آسمان‌خراش‌های معروف استفاده می‌شود. همچنین در داخل ساختمان‌ها در نرده‌ها، پیشخوان‌ها و سطوح ضد آب به کار می‌روند.

این فلز به راحتی جوش می‌خورد، جزئیات ظاهری جذابی دارد و هزینه نگهداری پایینی خواهد داشت. این نوع فولاد به صورت برجسته‌ای در پایانه Eurostar در مترو لندن، پل Helix در سنگاپور و مرکز تجارت جهانی نیویورک به کار رفته‌است.  تمایل جهانی به سمت ساختمان‌های پایدار و همگام با محیط زیست هم به مصرف بیشتر فولاد خواهد انجامید.به عنوان مثال ساخت دیوارپوش بین‌کابینتی از جنس فولاد ضد زنگ است. چرا که ۹۰ درصد فولاد ضدزنگ از آهن بازیافت‌شده ساخته‌می‌شود.

اتومبیل‌سازی و حمل‌و‌تقل

فولاد ضدزنگ برای اولین بار توسط کمپانی فورد در دهه ۳۰ میلادی برای ساخت چندین طرح اولیه به کار برده‌شد. امروزه استفاده از فولاد ضدزنگ در صنعت اتومبیل‌سازی در حال افزایش است. این فلز به صورت سنتی در سیستم اگزوز خودروها و تزئینات به کار می‌رفته است. اما تلاش برای کاهش تولید کربن و حفاظ محیط زیست، تولید‌کنندگان را به سمت استفاده بیشتر فولاد ضدزنگ در ساخت خودرو‌ سوق می‌دهد.

فولاد ضدزنگ در همه جنبه‌های حمل‌ونقل از جمله کانتینر‌های کشتی‌ها، تانکر‌های جاده‌ای و ماشین‌های حمل زباله به کار گرفته می‌شود. همچنین برای جابجایی مواد شیمیایی، مایعات و محصولات غذایی بسیار کاربردی خواهد بود. استقات بالا اجازه ساخت کانتینر‌های نازک‌تر و در نتیجه کاهش مصرف سوخت را خواهد داد. در حالی که مقاومت آن در برابر زنگ‌زدن هزینه نگهداری و پاکسازی را هم کاهش خواهد داد.

پزشکی

فولاد ضدزنگ برای مقاصد پزشکی بسیار مناسب است. چرا که به راحتی تمیز می‌شود و زنگ نمی‌زند. این ماده در ساخت اتاق‌های جراحی، وسایل دندان‌پزشکی، ظروف جراحی، میز اتاق عمل، مکنده‌ها و اسنکرهای MRI به کار می‌رود. مفاصل مصنوعی و بعضی از اعضا جایگزین مثل استخوان‌های مصنوعی در کنار پیچ ‌‌و صفحاتی که برای درمان استخوان‌های شکسته استفاده می‌شوند، از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند.

صنایع سنگین و انرژی

صنایع شیمیایی، گازی و نفتی در محیط‌هایی پر مخاطره‌ حاوی گرما و مواد سمی فعالیت می‌کنند. بسیاری از درجات فولاد برای به کارگیری در چنین شرایطی طراحی شده اند که خاصیت ضد زنگ‌زدگی خود را در بازه بزرگتری از دما حفظ می‌کنند.

فولاد Super duplex در صنعت به دلیل مقاومت بالایی که دارد به کار گرفته می‌شود. این نوع فولاد به شکل صفحات بزرگ تولید می‌شود که نیاز به جوشکاری را کاهش و یک‌پارچگی سازه‌ها را افزایش می‌دهد. استقامت بیشتر، میزان نیاز به سازه‌های پشتیبان و زیرساخت‌ها و در نتیجه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

استفاده از فولاد‌ ضدزنگ برای چاه‌های نفت دور از ساحل ضروری محسوب می‌شود.‌ نفت خام به شدت مخرب است و به همین علت چاه‌های مدرن از آلیاژ‌های فولادی سخت و سبک‌ وزن ساخته‌می‌شوند. اجزای فولادی به علت مقاومت در برابر اثرات مخرب آب دریاها به در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر هم به کار گرفته می‌شوند.

غذا

فولاد ضدزنگ برای ساخت وسایل آشپزخانه، تجهیزات آشپزی و ساخت قاشق و چنگال به کار می‌رود. انواع با رسانایی کمتر هم برای ساخت چاقو و اشیای تیز به کار می‌روند. همچنین انواع با رسانایی بیشتر در ساخت قابلمه‌ها، ماهی‌تابه‌ها و سیخ‌ها استفاده می‌شوند. فولاد ضدزنگ همچینن به عنوان بخش‌های ظاهری و نهایی در ساخت یخچال‌ها، فریزرها، ماشی‌های ظرفشویی و پیشخوان‌ها به کار می‌رود.

همچنین این فلز به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌ زدگی برای به کار گیری در تولید و ذخیره غذا مناسب است. این قابلیت  مهم است چرا که بعضی از غذاها مثل آب‌پرتقال اسیدی هستند. همچنین فولاد ضدزنگ به راحتی تمیز می‌شود که برای مقابله با آلودگی‌ها بسیار مفید خواهد بود. فولاد ضدزنگ در تولید بستنی هم به کار می‌رود و امکان استفاده از مواد شوینده ضدمیکروب قوی را به تولیدکننده می‌دهد

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 4 =

بازگشت به مقالات