بازگشت به مقالات
شمش آلومینیوم چیست؟
دسته بندی : آلومینیوم, مرکز یادگیری

شمش آلومینیوم چیست و انواع آن کدام اند ؟

شمش آلومینیوم یکی از پرمصرف ترین محصولات میانی است که به منظور تولید مقاطع آلومینیومی، ذوب شده یا نورد می شود. این محصول به دلیل خواص منحصربفرد آلومینیوم مانند نسبت استحکام به وزن بالا و خنثی بودن شیمیایی، یکی از اصلی ترین مواد اولیه در صنایع ریخته گری به منظور انواع ورق های آلومینیومی، لوله ها، میله و غیره است. به منظور آشنایی بیشتر با شمش آلومینیوم و کاربرد آن در صنعت با ما همراه باشید. به منظور مشاهده قیمت شمش آلومینیوم به این لینک مراجعه نمایید.

 

شمش آلومینیوم

شمش آلومینیوم محصولی غیرآهنی است که از ریختن آلومینیوم مذاب در قالب های مخصوص تولید می شود. این قالب ها در اندازه ها و شکل های مختلفی تولید می شوند و شمش های ایجاد شده از نظر ظاهری انواع مختلفی دارند. امروزه آلومینیوم بعد از آهن دومین فلز پرمصرف در جهان است. استفاده گسترده از این فلز در صنایع مختلف باعث شده است تا به شناسایی و استخراج آن از معادن موجود در کشور توجه ویژه ای شود.

کاربرد شمش آلومینیوم

فرآیند تولید شمش آلومینیوم

فرآیند ریخته‌گری شمش آلومینیوم شامل ریختن آلومینیوم مذاب به داخل قالب است که پس از سرد شدن در یک دال ریخته‌گری از آن خارج می‌شود. فرآیند ذوب ریزی یک مرحله کلیدی برای کیفیت محصول است.

روش های معمول ریخته گری آلومینیوم به دو دسته ریخته گری پیوسته و ریخته گری نیمه پیوسته عمودی تقسیم می شوند. ریخته گری پیوسته را می توان به ریخته گری کوره مخلوط و ریخته گری خارجی تقسیم کرد. همه این روش ها از ماشین های ریخته گری پیوسته استفاده می کنند.

ریخته گری کوره مخلوط، نوعی فرآیند ریخته گری آلومینیوم مذاب به کوره اختلاط است و عمدتاً برای تولید شمش های آلومینیومی ذوب مجدد و آلیاژهای ریخته گری استفاده می شود. در ریخته گری خارجی، مذاب مستقیماً از ملاقه به ماشین ریخته گری ریخته می شود، که عمدتاً در مواقعی استفاده می شود که تجهیزات ریخته گری نتوانند الزامات تولید را برآورده کنند یا کیفیت مواد ورودی برای قرار گرفتن مستقیم در کوره بسیار ضعیف است.

از آنجایی که منبع گرمایش خارجی وجود ندارد، لازم است ملاقه دمای مشخصی داشته باشد. این دما معمولاً ۶۹۰-۷۴۰ درجه در تابستان و ۷۰۰-۷۶۰ درجه سانتیگراد در زمستان است تا اطمینان حاصل شود که شمش آلومینیوم ظاهر بهتری به خود می گیرد. فرآیند تولید آلومینیوم را در این لینک بخوانید.

 

خواص شمش آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل برخی مزایا و ویژگی‌هایی که دارد، جایگزین مناسبی برای استفاده از دیگر فلزات مانند فولاد و آهن است. مهم ترین خواص آلومینیوم به شرح زیر است:

 

استحکام بالا در مقابل وزن کم

درست است که استحکام آهن و فولاد در مقایسه با آلومینیوم بیشتر است اما به این نکته هم باید توجه کرد که وزن آلومینیوم به نسبت سایر فلزات نیز کمتر است. در واقع نسبت استحکام به وزن این محصول نشان می‌دهد که آلومینیوم به نسبت وزنی که دارد، فشار بیشتری را تحمل کرده و استحکام بالایی دارد.

 

رسانایی الکتریکی

وزن کم و سبک بودن آلومینیوم، در قدرت رسانایی این ماده نیز تاثیر گذار است. این محصول هادی جریان الکتریکی است و سبک بودن آن تاثیر بسزایی بر رسانایی جریان الکتریکی دارد.

 

رسانایی حرارتی

آلومینیوم رسانای حرارتی خوبی نیز است. وزن کم آلومینیوم سبب شده تا این ماده رسانایی حرارتی بالایی داشته و حرارت بیشتری را انتقال دهد. به همین دلیل استفاده از آلومینیوم در وسایل پخت و پز و مبدل‌های حرارتی بسیار کاربرد دارد.

 

مقاومت در برابر خوردگی

آلومینیوم و شمش‌ های آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. خوردگی، واکنش فلزات نسبت به محیط اطرافشان است. خوردگی سبب ایجاد سولفید و اکسید بر روی فلزات شده و خواص و ظاهر فلزات را تغییر می‌دهد. شمش آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته و کمتر تحت تاثیر محیط قرار می‌گیرد.

 

قابلیت بازیافت

آلومینیوم قابلیت بازیافت بالایی نیز دارد. این خاصیت سبب می‌شود که بارها و بارها محصولات آلومینیومی را بازیافت کرده و مجددا به شمش آلومینیوم تبدیل کنیم تا دوباره محصولات آلومینیومی از آن تولید شوند. از این طریق میزان استخراج آلومینیوم از معادن کمتر می‌شود. این موضوع علاوه بر صرفه اقتصادیی بالایی که دارد، تاثیر بسزایی در حفظ منابع طبیعی نیز خواهد داشت.

 

قابلیت شکل ‌پذیری

این فلز قابلیت انعطاف و شکل‌پذیری بالایی دارد. این ویژگی، تولید انواع محصولات از جمله ورق آلومینیومی، پروفیل، میلگرد و … را فراهم می‌کند.

 

کاربرد شمش آلومینیوم

آلومینیوم دارای خواص شگفت انگیز بسیاری است، بنابراین دارای طیف گسترده ای از کاربردها است. جزئیات آن به شرح زیر است:

آلومینیوم در هوافضا: برای ساخت بدنه هواپیمای ، تیرها، روتورها، پروانه ها و غیره استفاده می شود. با کاربرد آلومینیوم در صنعت حمل و نقل در این لینک آشنا شوید.

آلومینیوم در لوازم الکترونیکی: عمدتاً در زمینه های مختلفی مانند سیم های سقفی، هادی ها، قطعات الکتریکی، یخچال ها و کابل ها استفاده می شود.

آلومینیوم در صنعت بسته بندی: قوطی های تمام آلومینیومی پاپ تاپ برای اندازه گیری سطح پردازش آلومینیوم در یک کشور استفاده می شود. آلومینیوم عمدتاً به عنوان یک ماده بسته بندی فلزی به شکل صفحات نازک برای ساخت جعبه ها، درب ها، بطری ها، بشکه ها و قطعات بسته بندی استفاده می شود.

آلومینیوم در دکوراسیون سازه: آلیاژ آلومینیوم به دلیل مقاومت در برابر خوردگی خوب، استحکام کافی، عملکرد صنعتی عالی و عملکرد جوشکاری به طور گسترده در ساخت قاب ها، درها و پنجره ها، سقف ها، سطوح تزئینی و غیره استفاده می شود.

آلومینیوم در صنعت چاپ: صنعت چاپ با «سرب و آتش» خداحافظی کرده و وارد عصر «نور و برق» شده است. صفحات PS مبتنی بر آلومینیوم به شدت از این تغییر در صنعت چاپ پشتیبانی می کنند.

 

انواع شمش آلومینیوم

شمش های آلومینیوم با توجه به کاربردی که دارند در انواع مختلفی موجود هستند که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

 

شمش آلومینیوم ۵۰ پوندی

شمش‌های ۵۰ پوندی ترکیبی از آلومینیوم و فلزات دیگر از جمله مس، منیزیم و … هستند. شمش‌های ۵۰ پوندی در ساخت قطعات ریخته‌گری و خودروسازی کاربرد دارند.

 

شمش آلومینیوم ۱۰۰۰ پوندی

شمش‌های ۱۰۰۰ پوندی، شمش‌هایی از آلومینیوم خالص هستند. این شمش‌ها در صنعت بسته‌بندی، بهداشتی، قطعه سازی و آلیاژی کاربرد دارند.

انواع شمش آلومینیوم

 

اسلب آلومینیوم

اسلب آلومینیوم با ریخته‌گری شمش آلومینیوم به دست می‌آید. سطح این اسلب‌ها صاف و هموار بوده و شکل آن مکعب مستطیلی است. ساخت اسلب‌های آلومینیومی نیمه نهایی بوده و صنعت‌های مختلف با توجه به نیاز خود آن‌ را خریداری کرده و تبدیل به محصول دلخواه خود می‌کنند. اسلب‌ها در ساخت ورقه، تسمه و نورد کاربرد دارند.

 

شمش تی بار آلومینیوم

شمش تی بار از آلومینیوم خالص تهیه شده و رسانای قوی برای جریان الکتریکی است. از این نوع شمش در زمینه تولید لوازم برقی خانگی و کابل استفاده می‌شود.

 

بیلت آلومینیوم

یکی‌دیگر از انواع شمش‌های آلومینیومی که کاربرد زیادی در صنعت اکستروژن دارد، بیلت آلومینیومی است. در ادامه توضیح جامع و کامل‌تری از بیلت آلومینیومی، کاربرد و مشخصات آن ارائه می‌دهیم.

 

جمع بندی

شمش آلومینیوم یک محصول میانی و بسیار پرکاربرد در صنعت است که اکثر مقاطع آلومینیومی از طریق ذوب کردن شمش آلومینیوم و یا انجام نورد بر روی آن تولید می شوند. نسبت استحکام به وزن بالای آلومینیوم امکان استفاده از آن را در صنایع مختلف فراهم کرده است. این محصول در انواع حالت های ۵۰ پوندی، ۱۰۰۰ پوندی، اسلب، بیلت و… موجود است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

بازگشت به مقالات