بازگشت به مقالات
پوشش های پلی سرلین و پلی کرافت
دسته بندی : آلومینیوم, مرکز یادگیری

آشنایی با پوشش های پلی سرلین و پلی کرافت و کاربردهای آن ها

ورق آلومینیوم با پوشش پلی سرلین

ورق آلومینیوم با پوشش پلی سرلین عایق رطوبتی پلی سرلین ( psmb ) اکستروژن سه لایه ای از پلیمر های پلی اتیلن و سرلین ( یا همان DU POINT ) با ضخامت ۷۶ میکرومتر است. پلی سرلین ( PSMB ) لمینه ای حرارتی است که به منظور عایق کاری مکانیکی جهت جلوگیری از ایجاد حفره شکاف و خوردگی گالوانیک سطوح داخلیپوشش پلی سرلین روکش های فلزی و لوله های مخازن و دیگر تجهیزات، مورد استفاده قرار می گیرد.

این خوردگی ها زمانی رخ می دهد که آب و رطوبت از طریق مفاصل نصب‌شده و یا بخش های آسیب‌دیده وارد سیستم عایق کاری می شود.

ظاهر فیلم : فیلم پلی سرلین با رنگ آبی روشن خود، از دیگر فیلم های مشابه متمایز می‌گردد و این اجازه را به بیننده می دهد که تنها با نگاه کردن به روکش فلزی، وجود آن را تایید کند.

ساختار فیلم سرلین

پلی سرلین ( PSMB ) از سه لایه فیلم که هر یک به منظور به دست آمدن مطلوب ترین عملکرد به دقت انتخاب شده اند، تشکیل شده است. هر کدام از لایه ها حدود ۲۵ میکرومتر ضخامت دارند. لایه داخلی را معمولا از پلی اتیلن با چگالی پایین ( LDPE ) که دارای چسبندگی بهتری است، استفاده می نمایند.پوشش پلی سرلین

لایه میانی را از Surlyn که دارای استحکام بیش تری است استفاده نموده و لایه خارجی را از پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE ) که مقاومت فوق العاده ای در برابر سایش دارد، بهره می گیرند.

استفاده از سه لایه فيلم جداگانه عملا تضمین می کند که هیچ سوراخی در کل فیلم وجود نداشته باشد. چرا که وجود یک سوراخ در یکی از لایه ها تاثیری بر دیگر لایه ها نخواهد داشت.

پلی سرلین روی سطوح داخلی انواع روکش های فلزی از جمله ورق آلومينيوم، استيل، گالوانیزه و آلوزینک، جهت جلو گیری از خوردگی استفاده می‌شود. پلی سرلین در نصب روکش فلزی عایق مکانیکی به دور لوله های سرد و گرم، مخازن و تجهیزات صنعتی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ورق آلومینیوم با پوشش پلی سرلین

پلی سرلین روی سطح داخلی انواع روکش های فلزی مانند آلومینیوم ، استیل ، گالوانیزه و آلوزینک برای جلوگیری از خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پلی سرلین ‌می تواند در نصب روکش فلزی عایق های مکانیکی برای این که به دور لوله های سرد و گرم کشیده شود، مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور می توان از این عایق برای مخازن و تجهیزات صنعتی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیز استفاده نمود.

پوشش پلی سرلین

ظاهر فیلم

فیلم پلی سرلین با رنگ آبی روشن خود، از دیگر فیلم های مشابه متمایز می‌گردد و این اجازه را به بیننده می دهد که تنها با نگاه کردن به روکش فلزی، وجود آن را تایید کند.

ورق آلومینیوم با پوشش پلی کرافت

این ورق پلی کرافت از يک لايه ورق آلومينيوم و يک لايه كاغذ ( عایق حرارتی، رطوبتی ) كه به وسيله يک لايه پلی اتيلن به هم متصل شده اند تشكيل می گردد.

ورق آلومينيوم با پوشش پلي كرافت : جهت عايق كاری در مكان های مختلف همچون سايت های پتروشيمی و موتور خانه ها و كارخانه هايی كه در دماهای بالاتر يا پايين تر از دمای محيط كار می كنند استفاده می شود.

ورق آلومینیوم با پوشش پلی کرافت، به دلیل وجود نمک در ترکیبات عایق های گرم مانند پشم سنگ، در صورت نفوذ رطوبت در این لایه، عایق گرم در مجاورت تجهيزاتپوشش پلی کرافت عایق کاری شده و ورق آلومینیوم تبدیل به رسانا شده و با تشکیل پیل گالوانیک، خوردگی الكترو شیمیایی اتفاق خواهد افتاد. درحالیکه کاغذ کرافت موجود در محصول، باعث جذب رطوبت گردیده و مانع از تشکیل پیل گالوانیک خواهد شد.

چنانچه مقدار رطوبت موجود در عایق، از حد جذب کاغذ بیشتر شود، لایه پلی اتیلن موجود در محصول، مانع از عبور جریان الکتریسیته شده و در نتیجه از خوردگی الکترو شیمیایی لوله و تجهیزات جلوگیری خواهد نمود.

ورق‌های آلومینیوم با پوشش پلی کرافت با عرض ۱ متر و از ضخامت تجمیعی ۰.۴ میلیمتر ( ضخامت ورق آلومنیوم به علاوه ۰.۲ میلی متر ضخامت کاغذ کرافت ) در سه فرم فیزیکی صاف و کرکره گام ۵ میلی متر و گام ۳۲ میلی متر قابل تولید عستند.

ورق آلومينيوم با پوشش پلی كرافت

در آلياژهای ۱۰۵۰ – ۳۱۰۵ – ۳۰۰۳ قابل ارائه می باشد. لایه رطوبت‌گیر، پوششی اعمال‌شده بر روی سطح زیرین ژاکت های فلزی به منظور جلوگیری از خوردگی ناشی از ژاکت فلزی و سطح عایق می باشد. این موضوع یکی از مهم ترین موارد کاربردی در بحث سیستم عایق های گرم و سرد محسوب می شود. هدف اصلی لایه رطوبت گیر جداسازی ژاکت فلزی از سطح عایق و همچنین محافظت از سطح زیرین ژاکت ها در برابر رطوبت و جلوگیری از خوردگی می باشد.

فرم های ورق آلومینیوم با پوشش پلی کرافت

 • فرم ساده

این فرم مشابه رول های آلومینیوم با عرض ۱۰۰۰ میلی متر و ضخامت های مورد سفارش ( از ۰.۲۵ میلی متر تا ۱.۲ میلی متر ) قابل تولید و ارائه است.

 • کرکره گام ۵ میلی‌متر

در این فرم ورق آلومینیوم پس از انجام پروسه لامینه پلی کرافت، به صورت عرضی کرکره می شود. به این دلیل به این فرم کرکره گام ۵ گفته می شود که فاصله دو گام در این فرم کرکره، ۵ میلی‌ متر است. البته همه تولید کنندگان ایرانی این محصول را با گام ۶ میلی‌ متر تولید می ‌کنند. ولی اسم این محصول کرکره گام ۵ جا افتاده است.

 • کرکره گام ۳۲ میلی‌متر

در این فرم ورق آلومینیوم پس از انجام پروسه لامینه پلی کرافت، به صورت طولی کرکره می شود. به این دلیل به این فرم کرکره گام ۵ گفته می‌ شود که فاصله دو گام در این فرم کرکره، ۳۲ میلی ‌متر است.

ویژگی ورق های آلومینیوم با پوشش پلی کرافت چیست

این ورق ها امروزه کاربرد های زیادی دارند که به برخی از ویژگی های آن می پردازیم

 • لایه ی پلی اتیلن موجود در آن از فرسایش و خورده شدن لوله ها و تاسیسات جلوگیری می کند و به عنوان سد و مانعی برای عبور جریان الکتریسیته می شود.
 • ورق آلومینیوم با پوشش پلی کرافت مانع انعکاس مستقیم نور می شود و همینطور از گسترش حرارت در محیط جلوگیری می کند.
 • زمانی که بخواهید لوله ای را با قطر های مختلف را با این ورق یپوشانید دچار شکستگی و تا خوردگی نمی شود و همچنین ظاهر زیبایی به تاسیسات نیز می بخشد.

انواع ورق های آلومینیوم با پوشش کرافت

به طور کلی این مدل از ورق های آلومینیوم به سه صورت صاف، کرکره ۳۲ میلی متری و کرکره ۵ میلی متری موجود می باشند.

 • ورق پلی کرافت صاف

ورق های پلی کرافت صاف را می توانید با عرض یک متر و با هر مقدار طول که برای شما مناسب است، تهیه کنید. البته لازم به ذکر است که ضخامت های قابل ارائه این دسته از ورق ها بین ۰.۲۵ میلی متر تا ۱ میلی متر می باشد.

 • ورق پلی کرافت آلومینیوم با کرکره ۵ میلی متر

ورق های آلومینیوم با پوشش پلی کرفت با کرکره ۵ میلی متری، معمولا با عرض یک متر و با طول دلخواه شما، موجود است. البته می توانید این ورق ها را به صورت رول های ۳۰ متری نیز قابل ارائه می باشند. توجه کنید که ضخامت مناسب برای این دسته از ورق های آلومینیوم ۰.۲۵ میلی متر تا ۰.۵ میلی متر می باشد.

 • ورق پلی کرافت آلومینیوم با کرکره ۳۲ میلی متر

ورق پلی کرافت آلومینیوم با کرکره ۳۲ میلی متر، ضخامت های قابل ارائه بین ۰.۵ میلی متر تا ۱ میلی متر دارد. می توانید این ورق ها را با عرض یک متر و طول دلخواه تهیه کنید. توجه کنید که عرض این ورق ها پس از تولید ۹۲ سانتی متر می باشد. همین طور ارتفاع گام ۸ میلی متر خواهد بود.

ورق آلومینیوم پلی کرافت جھت پوشش عایق لوله ھا و مخازن

محصـولات پوشـش محافظ آلومينيومی از آلياژهای ١١٠٠ ، ٥٠١٠ ، ٣٠٠٣ ، ٣١٠٥ ، ١٢٠٠ ساخته‌شده‌اند. ايـن آلياژهـا بـه اين خاطر انتخاب‌شده‌اند كه مقاومت بالايی در مقابل خوردگی داشته و در مقابل فرسايش در اثر هوا مقاوم تر هستند. انواع سختی ١٤H  تا ١٩H مجموعا خواص خوبی به لحاظ مكانيكی ازخود نشان می دهند. استفاده از آلومينيوم های با درجه كيفيت پائين تر ( به لحاظ مسائل اقتصادی ) به علت عدم پاسخگویی آن ها در مصرف توصيه نمی شود.

اين محصولات قابليت كار در شرايط جوی متفاوت از جمله شرايط جوی حاكم بر جنوب كشور تا شرايط جوی حاكم بر شمال كشور را داشته و محافظ عايق ها در هر شرايط جوی است. پوشش هـای آلومينيومی در انـواع مخـتلف صاف، كركره ريز و كركره درشت يافت می شوند. محصولات كركره شده به دلايل زير توصيه می شود، رول های كركره شده از رول های صاف مقاوم تر است.

زيرا كركره كردن باعث می شود كه در اثر انبساط ورق ها مشكلی پيش نيامده و رول های آلومينيومی به هنگام استفاده حين پوشانيدن لوله های كم قطر نشكنند. همچنين كركره كردن باعث می شود كه درخشندگی زياد سطح از بين رفته و نيز از صدمات مكانيكی به دور نگه داشته شوند.

لایه رطوبت گیر

لايـه رطوبت گير پلی كرافت :  اين لايه پلی كرافتی شامل يک لايه از فيلم پلی اتيلن با يک لايه محافظ از كاغذكـرافت می باشـد. اين لايه محافظ طی فرآيند لامينيت  به طور پيوسته در سرتاسر پشت ورقه های آلومينيومی چسبيده و كل عرض آن را می پوشاند. لايه رطوبت گير به منظور محافظت از خوردگی ناشی از ميعان بخارات بـين پوشش آلومينيومی و عايق و نيز به منظور جلوگيری از ايجاد خوردگی شيميايی و تشكيل پيل گالوانيكی استفاده می شود.

موارد استفاده توصیه‌شده

 • پوشاندن روی عايق های حرارتی و برودتی موجود در تاسيسات بزرگی چون پالايشـگاه ها ـ مجـتمع هـای پتروشـيمی ـ نيـروگاه های حرارتی ـ كارخانجات بـزرگ مـواد غذایی  و كارخانجات بزرگ مواد بهداشتی
 • تمـام عايق های روی تانك ها ، تجهيزات ، برج ها ، مبدل ها حرارتی به واسطه استفاده از ورق های كركره شده ضد آب می شـوند ورق هـای كركـره ای يک لايه محافظ رطوبت گير ازجنس پلی كرافت در سرتاسر پشت خود خواهند داشت ورق های كركره در اندازه های گام كركره ۵ و ۳۲ میلی متر ساخته می شوند.

مزایای پوشش های محافظ آلومینیومی کرکره پلي‌کرافت‌شده

 • عدم انعکاس مستقيم نور
 • عدم گسترش حرارت در محيط
 • امکان انقباض و انبساط در برابر حرارت
 • جلوگيری از شکستگی و تا شدن ورق در روکش کردن لوله ها با قطرهای مختلف
 • سهولت انجام کار و بازرسی های دوره ای بعد از خاتمه عمليات
 • جذب رطوبت حاصل از تبادل حرارتی موجود در فضا توسط پوشش مخصوص
 • عدم نياز به نگهداری مستمر از قبيل رنگ آميزی و غيره
 • زيبايی تاسيسات و لوله کشی انجام شده
 • اقتصادی بودن ورق های آلومينيومی با پوشش مخصوص ( پلی کرافت )    

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 10 =

بازگشت به مقالات