بازگشت به مقالات
دسته بندی : مرکز یادگیری

۱۰ شرکت‌ معدنی بزرگ جهان

کاربرد گسترده مواد معدنی باعث شده است که استخراج این مواد افزایش یابد. همچنین شرکت‌های بزرگی استخراج مواد معدنی را با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا انجام می‌دهند. در این مقاله به معرفی ۱۰ شرکت معدنی بزرگ در جهان می‌پردازیم. به منظور خرید و آگاهی از قیمت فلزات به این صفحه مراجعه نمایید.

 

مهم ترین شرکت های معدنی در جهان

در زیر، لیستی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در سراسر جهان آورده شده است. در ادامه، به بررسی رزومه، محصولات و اندازه بازار هر یک از این شرکت‌ها پرداخته می‌شود. 

  • گلنکوراکستراتا
  • بی اچ پی بیلیتون
  • ریوتینتو
  • واله
  • آنگلوامریکن
  • شینهوا
  • مک‌ موران
  • بریک گولد
  • زغال‌ سنگ هند
  • فورتسکیو

بزرگ ترین شرکت های معدنی جهان

بزرگ ترین شرکت معندنی در جهان کدام است ؟

۱۰ شرکت یادشده در بالا، جزو مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع مواد معدنی در جهان به‌شمار می‌روند. این شرکت‌ها در زمینه استخراج فلزات گران‌بها و نیز فلزات پرکاربرد و یا حتی زغال‌سنگ فعالیت دارند و سهم عظیمی از معاملات مربوط به بازار این مواد معدنی را در اختیار دارند.

شرکت معدنی گلنکوراکستراتا

این شرکت در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد. امروزه یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین شرکت‌های معدنی در جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس قرار دارد. حدود ۱۵۰ محدوده معدنی در دسترس این شرکت ‌ است و بیش از ۵۰ درصد از مس در جهان در اختیار این شرکت قرار دارد. هم‌چنین ۶۰ درصد روی کل دنیا نیز در محدوده معدن‌های آن است. این شرکت در استخراج معادن بسیار فعال است و از این لحاظ، سومین تولیدکننده در جهان است. درآمد این شرکت از فلزات و مواد معدنی از جمله مس، نیکل، روی، سرب، آلیاژها، آلومینا ، آلومینیوم و سنگ آهن، به بیش از ۶۴ میلیارد دلار در سال می‌رسد. لیست معادن روی ایران را در این لینک مشاهده نمایید.

شرکت معدنی‌ بی اچ پی بیلیتون

از دیگر شرکت‌های بزرگ معدنی، شرکت  بی اچ پی است که سهم زیادی از بازار استرالیا را در دست دارد. این شرکت از سال ۱۸۸۵ کار خود را از معادن شهر بروکن هیل در استرالیا آغاز کرد. در آن زمان این شرکت کشف و استخراج سرب و نقره را انجام می‌داد. در سال ۱۹۱۵ شرکت معدنی بی اچ پی تولید فولاد را آغاز کرد. دفتر اصلی این شرکت در آدلاید استرالیا قرار داشت. این شرکت فعالیت‌های خود را گسترش بیشتری داد، به‌گونه‌ای که در سال ۱۹۶۰ اکتشاف نفت را در حوزه کاری خود گذاشته است. البته این شرکت در همه‌ی زمینه‌های فعالیت‌اش موفق نبود و در سال ۱۹۹۹ مجبور به اتمام فعالیت‌هایش در فولاد شد. لیست معادن سرب ایران را در این مقاله مشاهده نمایید.

در سال ۲۰۰۱ شرکتبی اچ پی ‌استرالیایی با شرکت بیلتون  انگلیسی ادغام شدند و  بی اچ پی بیلتون را تأسیس کردند و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی جهان را به وجود آوردند. از جمله مواد معدنی تولیدی این شرکت آلومینیوم، زغال‌سنگ، مس، سنگ معدن، منگنز، نیکل، نقره و اورانیوم هستند. مس دومین منبع درآمد آن‌ها است. این شرکت اکنون بیش از ۳۸ هزار کارمند در نقاط مختلف دنیا دارد و در سال گذشته میلادی با درآمدی بالغ بر ۴۴ میلیارد دلار، سود خالصی افزون بر ۶ میلیارد دلار را از آن خود کرده است.

شرکت معدنی ریوتینتو

دفتر مرکزی این شرکت در ملبورن و لندن قرار دارد و شرکت چند ملیتی است. این شرکت با مشارکت انگلستان و استرالیا تأسیس شده است. شرکت ریوتینتو در سال ۱۸۷۳ توسط هیو ماتسون تأسیس شد. این شرکت در رتبه ی سوم بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان قرار دارد و دومین تولیدکننده سنگ معدن در دنیاست. از دیگر موادی که توسط این شرکت استخراج می‌شود عبارت‌اند از آلومینیوم، مس، الماس و مواد معدنی.

این شرکت چهار و نیم میلیارد دلار درآمد از فعالیت‌هایش در زمینه‌ی زغال‌سنگ به‌دست آورده است. هم‌چنین، اداره دو معدن بزرگ اورانیوم دنیا در اختیار این شرکت قرار دارد. علاوه‌بر‌این، دستاوردهای بزرگی در پالایش سنگ‌آهن و بوکسیت کسب نمونده است. این شرکت در بیش از ۳۵ کشور دنیا و در شش قاره پروژه‌هایی انجام داده است. برخلاف بسیاری از شرکت‌ها که شیوع کرونا برنامه‌ریزی‌هایشان را مختل کرد، شرکت ریوتینتو برنامه تولید و توسعه خود را هم چنان ادامه داد. البته درآمدشان نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافته است.

شرکت معدنی واله

شرکت معدنی واله برزیل شرکت دیگری است که در دنیا شناخته شده است و یکی از غول‌های این حوزه به شمار می‌آید. این شرکت دومین تولیدکننده نیکل در جهان است و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج و تولید سنگ‌آهن به‌حساب می‌آید. از دیگر مواد معدنی که توسط این شرکت تولید می‌شود می‌توان به مس، طلا و فلزات گروه پلاتین اشاره کرد. این شرکت دارای برنامه‌ریزی‌های لجستیک پیشرفته نیز هست و دارای یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین فرایندهای لجستیکی در آمریکای لاتین است. شرکت  واله در حال حاضر در کشورهای فنلاند، استرالیا، کانادا مغولستان، آنگولا و چند کشور دیگر فعالیت‌هایی دارد.

سهام شرکت واله در بازار بورس نیویورک، بورس فرانکفورت، بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ، بورس مادرید، بورس یورونکست پاریس و بورس سائوپائولو معامله می‌شود. پروژه سنگ‌آهن میناس ریو واله در برزیل و معدن سیشن، بخش فعالیت‌های سنگ‌آهن کومبای آن در افریقای جنوبی جزو ۱۱ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان هستند که اداره آن‌ها با شرکت واله است. هم‌چنین، این شرکت به دنبال ایجاد انرژی‌های پاک نیز بوده و پروژه‌هایی را در این ارتباط انجام داده است.

شرکت معدنی واله برزیل

شرکت معدنی انگلومریکن

این شرکت نیز از دیگر شرکت‌های بزرگ معدنی در دنیا است که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد. بخش مهمی از درآمد این شرکت به استخراج و تولید الماس برمی‌گردد. این شرکت مجموعه کارهای اکتشاف، معدن‌کاری، فرآوری و فروش کالاهای خام، فلزات پایه، مواد معدنی و فلزات با ارزش را انجام می‌دهد. آنگلومریکن در آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا پروژه‌هایی را انجام داده یا در دست انجام دارد. درآمد آنگلوامریکن از زغال‌سنگ حرارتی و زغال‌سنگ متالوژیکی به ترتیب به ۳/۸ و ۲/۲۶ میلیارد دلار می‌رسد.  این شرکت سهم عمده‌ای در معادن «کویاهواسی» و «لس برونسس» در شیلی دارد که جزو ۱۰ معدن مس بزرگ جهان است.

چاینا شینهوا

اما ششمین شرکت بزرگ معدنی جهان(چاینا شینهوا) شرکت معدن‌کاری زغال‌سنگ دولتی چین است که با درآمد برآورد شده ۳۲.۱ میلیارد در سال ۲۰۱۳ میلادی عنوان یکی از ۱۰ شرکت برتر دنیا را به خود اختصاص داده است. فروش زغال سنگ ان شرکت در سال ۲۰۱۳ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی افزایش ۱۰.۸ درصدی داشت.

فریپورت مک موران

شرکت طلا و مس فریپورت مک‌ موران ۱۸/۳ میلیارد دلار درآمد در یک سال منتهی به دسامبر ۲۰۱۴ کسب کرد که این امر، شرکت منابع طبیعی مستقر در فونیکس آریزونا را هفتمین معدن‌کار بزرگ جهان ساخت. این شرکت مس، طلا، مولیبدن و کبالت تولید می‌کند و فعالیت‌های معدنی در امریکای شمالی، امریکای جنوبی، افریقا و اندونزی دارد. فریپورت ۴/۱۳ میلیارد پوند مس، ۱/۲۵ میلیون اونس طلا و ۹۴ میلیون پوند مولیبدن در سال ۲۰۱۳ میلادی تولید کرد.

بریک گولد

بریک گولد که بزرگترین شرکت معدنی طلای جهان است، ۱۲/۵ میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۱۴ داشت که این شرکت را در رده هشتمین معدن‌کار بزرگ جهان قرار داد. درآمد این غول معدنی چندملیتی کانادایی ۱۴/۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ بود. بریک گولد در زمینه استخراج طلا و مس در استرالیا، افریقا، امریکای شمالی و امریکای جنوبی فعالیت دارد. این شرکت ۷/۱۶ میلیون اونس طلا و ۵۳۹ میلیون پوند مس در سال ۲۰۱۳م تولید کرد. ذخایر مس این شرکت ۱۴ میلیارد پوند برآورد شده است. هم‌چنین، این شرکت صاحب ۳ معدن از ۱۰ معدن بزرگ طلای جهان است.

شرکتت معدنی بریک گولد

زغال‌ سنگ هند

شرکت دولتی زغال‌ سنگ هند (سی‌ای‌ال) با درآمد فروش خالص بیش از ۱۱ میلیارد دلار در یک سال منتهی به دسامبر سال ۲۰۱۴، نهمین شرکت معدنی بزرگ جهان رتبه‌بندی شد. این شرکت حدود ۸۰ درصد از کل زغال‌سنگ هند را که سومین کشور تولیدکننده بزرگ زغال‌سنگ است، تولید می‌کند. این شرکت بیش از ۴۶۰ معدن زغال‌سنگ در ۸۱ منطقه معدنی گسترده شده در بیش از ۸ ایالت هندی را از طریق ۷ شرکت زیرمجموعه خود اداره می‌کند و ۵۱۴/۲۱ میلیون تن زغال‌سنگ در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۳ تولید کرد. تولید زغال‌سنگ این شرکت در فاصله آوریل سال ۲۰۱۳ تا ژانویه سال ۲۰۱۴ به ۳۶۶ میلیون تن رسید.

گروه فلزات فورتسکیو

گروه فلزات فورتسکیو دهمین شرکت بزرگ جهان است که ۱۰/۶۹ میلیارد دلار درآمد در یک سال منتهی به دسامبر سال ۲۰۱۴ به‌دست آورد. این شرکت  استرالیایی، چهارمین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن پس از «واله»، «ریوتینتو» و «بی‌اچ پی بیلیتون» است. این شرکت بیشتر در منطقه «پیلبارای وسترن» استرالیا فعالیت می‌کند و ۹۹/۱ میلیون تن سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۳م صادر کرد. بیش از ۹۰ درصد فروش سنگ‌آهن «فورتسکیو» در سال گذشته به چین بود که بزرگترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ جهان است.

جمع بندی

انواع فلزات آهنی و غیرآهنی از فولاد گرفته تا طلا، مس، روس، سرب، آلومینیوم و حتی زغال‌سنگ، نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارند. این مواد یادشده، در دسته مواد معدنی قرار می‌گیرند. بدان معنا که برای استفاده از آنها ابتدا نیاز به استخراج از معادن داریم. در همین راستا، با مهم ترین شرکت های معدنی در سراسر جهان آشنا شدیم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

بازگشت به مقالات