بازگشت به مقالات
انواع کلمپ
دسته بندی : مرکز یادگیری, مس, مقاطع

آشنایی با مشخصات انواع کلمپ ( Clamp ) و کاربردهای آن

آشنایی با مشخصات کلمپ ها

این تجهیز نوعی کانکتور ارتباطی بوده که دارای سطوحی شیاردار مطابق با سطح مقطع سیم‌ها می‌باشد و جهت ارتباط و اتصال الکتریکی به کار می‌رود. البته لازم است برای جلوگیرى از نفوذ آب، اتصالی‌های لحظه‌ای و همچنین بالابردن قابلیت اطمینان و پایداری شبکه از کاور استفاده کرد. این تجهیز انواع مختلفی دارد و بنا به محل قرارگیری آن در اشکال مختلف به کارگیری می‌شود.

کلمپ ارت ( Grounding Clamps ) چیست ؟

کلمپ ارت در واقع به قطعاتی می گویند که نقش نگهدارنده یا اتصال دهنده را دارند. کلمپ‌های ارت، نگهدارنده هایی هستند که تسمه یا سیم هایی که در سیستم ارتینگ وجود دارند را نسبت به محل استفاده ی آن ها، در جای مناسب خود و با فشاری مناسب نگه می دارند.

جنس کلمپ های ارت نسبت به نوع استفاده و مقدار فشاری که به آن ها وارد می شود مختلف است. عموما کلمپ های ارت از جنس برنج ساخته می شوند. با این حال کلمپ های ارت مناسب برای استفاده باید از چند فاکتور بسیار مهم در کیفیت پیروی کند.

اولین فاکتور مهم در کیفیت کلمپ های ارتینگ و صاعقه گیر، کیفیت متریال مصرفی آن ها می باشد. استفاده از کلمپ نامناسب و بی کیفیت، علاوه بر تغییر شکل ظاهری، از فاکتورهای مهمی چون هدایت الکتریکی درست، سختی و انسجام مولکولی مناسب نیز تبعیت نخواهد کرد.

دومین فاکتور مهم در کیفیت کلمپ های ارتینگ و صاعقه گیر، طراحی مناسب و استفاده ی متریال به اندازه ی کافی در تولید آن ها می باشد.

به طور مثال :در مقایسه ی زیر برای یک نمونه ی کلمپ ارتینگ، اندازه ی محل قرارگیری سیم مناسب نمی باشد و به همین دلیل سیم به درستی در جای مناسب خود قرار نمی گیرد . این امر باعث ضعف در سیستم ارتینگ و نهایتا ایجاد خسارت می شود.

کلمپ ارتینگ

سومین فاکتور روش تولید می باشد. روش‌های سنتی اغلب شامل استفاده از ماسه  می باشند. در صورتی که سختی لازم را به کلمپ ارت نمی دهد و بهترین روش برای تولید یک کلمپ ارت روش فورجینگ می باشد. در این روش فلز با فشاری بالای ۲۰۰ تن در حالی که به صورت نیمه خمیری می باشد در قالب فلزی شکل می گیرد. کلمپ ارت تولیدشده  به این روش دارای ساختار مولکولی منسجمی می باشد که در نهایت منجرب هدایت الکتریکی و سختی بالا می گردد.

انواع کلمپ های ارت

 • کلمپ های ارت نگهدارنده : این نوع کلمپ ها نقش نگهدارنده هادی ها را دارند.

کلمپ های ارت نگهدارنده

 • کلمپ‌های ارت اتصال دهنده :کلمپ اتصال دهنده LSBC مطابق استاندارد BS-۷۴۳۰ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف دو سیم موازی به یکدیگر کاربرد دارد. این کلمپ از شمش اکسترود و به روش ماشین کاری تولید می شود. در تولید کلیه اجزای این محصول از آلیاژ خاص مس استفاده شده‌است.

کلمپ های ارت اتصال دهنده

 • کلمپ های ارت اتصال به میله ارت : کلمپ اتصال سیم به میله ارت GRC۱ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید می شود و با توجه به تنوع سایزهای آن، میله ها و سیم ها با سایزهای متفاوت را به یکدیگر متصل می کند.

کلمپ های ارت اتصال به میله ارت

 • کلمپ‌های ارت اتصال به استراکچر :کلمپ اتصال به سازه فلزی SCN مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برابر الزامات استاندارد IEC-۶۲۵۶۱-۲ تست می شود. این کلمپ در۲ سایز تولید می شود که اتصال مقاطع مختلف سیم را به سازه فلزی ( استراکچر ) پوشش می دهد. همچنین می توان برای عبور سیم های مسی در زیر سینی کابل از این کلمپ استفاده نمود.

کلمپ های ارت اتصال به استراکچر

 • کلمپ های ارت اتصال به دکل :کلمپ اتصال سیم به دکل DSK مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال سیم به صفحه نیز کاربرد دارد. این کلمپ از دو قسمت تای رویی و زیری تشکیل شده‌است. در مواری که سیم مستقیماً روی دکل یا صفحه قرار می گیرد، می توان فقط از تای رویی استفاده نمود.

کلمپ های ارت اتصال به دکل

 • کلمپ ارت بتن :این کلمپ واسط بین حادی و بتن در سازه می باشد.

کلمپ ارت بتن

 • کلمپ ارت پرسی : کلمپ مسی پرسی یا C-clamp مطابق استاندارد BS-۷۴۳۰ تولید شده و برای ایجاد اتصال قوی بین دو سیم موازی کاربرد دارد. بدین ترتیب که ابتدا سیم ها به طور موازی داخل کلمپ قرار می گیرند و سپس کلمپ با دستگاه مخصوص پرس می شود. طراحی این کلمپ به گونه ای است که نیاز به برش سیم اصلی جهت انشعاب نمی باشد.

کلمپ ارت پرسی

 • کلمپ‌های اتصال سیم به تسمه : کلمپ اتصال سیم به تسمه BCW مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و سایزهای مختلف آن جهت اتصال تسمه های ۳*۲۰ تا ۳*۳۰ میلی متر به سیم های ۵۰ تا ۹۵ میلی متر مربع به صورت سربه سر کاربرد دارد. کلمپ اتصال سیم به تسمه از دو تای رویی و زیری تشکیل‌شده که توسط یک پیچ به یکدیگر متصل می شوند. این وسیله به عنوان کلمپ تست در محل اتصال کانداکتور به سیستم زمین نیز مورد استفاده قرار‌می‌گیرد.

کلمپ اتصال سیم به تسمه

 • کلمپ اتصال سیم به سازه فلزی : کلمپ اتصال سیم به سازه فلزی SC مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN ۱۹۸۲ و در ۲ سایز تولید می شود که اتصال مقاطع مختلف سیم را به سازه فلزی ( استراکچر ) پوشش می دهد. همچنین این کلمپ برای اتصال سیم به آرماتور نیز مورد استفاده قرار‌می‌گیرد .

کلمپ اتصال سیم به سازه فلزی

 • کلمپ‌های اتصال به زمین ( ارتینگ ) : استفاد این کلمپ جهت اتصال مقاطع مختلف کابل ها به استراکچر مورد مصرف است.

کلمپ اتصال به زمین ( ارتینگ )

 • کلمپ دو پیچ نگهدارنده دو سیم موازی : کلمپ اتصال دهنده SCP مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف دو سیم موازی به یکدیگر کاربرد دارد.

کلمپ دو پیچ نگهدارنده دو سیم موازی

 • کلمپ اتصال سیم به میل ارت : کلمپ اتصال تسمه به میله ارت GRC۵ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف تسمه به آرماتور نیز کاربرد دارد.

کلمپ اتصال سیم به میل ارت

 • کلمپ اتصال تسمه به میل ارت : کلمپ اتصال تسمه به میله GRC۴ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید می شود.

کلمپ اتصال تسمه به میل ارت

 • کلمپ اتصال کابلشو به میل ارت : کلمپ اتصال سیم به میله ارت GRC۳ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف سیم به آرماتور نیز کاربرد دارد. از آنجا که اتصال سیم از طریق کابلشو صورت می گیرد، کاربرد آن رنج وسیعی از سایزهای سیم را در بر می گیرد.

کلمپ اتصال کابلشو به میل ارت

 • کلمپ اتصال سیم به میل ارت : کلمپ اتصال سیم به میله ارت GRC۲ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال سیم به آرماتورنیز کاربرد دارد. این محصول برای اتصال مقاطع مختلف سیم به میله ارت یا آرماتور طراحی شده‌است.

کلمپ اتصال سیم به میل ارت

 • کلمپ اتصال سیم و تسمه به میل ارت : کلمپ اتصال سیم و تسمه به میله ارت GRC۶ مطابق استاندارد های BS-۷۴۳۰ و BSEN-۱۹۸۲ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف سیم و تسمه به آرماتور نیز کاربرد دارد.

کلمپ اتصال سیم و تسمه به میل ارت

 • کلمپ‌های اتصال دو سیم موازی :کلمپ اتصال دهنده SBC مطابق استاندارد BS-۷۴۳۰ تولید شده و برای اتصال مقاطع مختلف دو سیم موازی به یکدیگر کاربرد دارد. این کلمپ از شمش اکسترود و به روش ماشین کاری تولید می شود. در تولید کلیه اجزای این محصول از آلیاژ خاص مس استفاده شده‌است.

کلمپ اتصال دو سیم موازی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 10 =

بازگشت به مقالات