بازگشت به مقالات
تفاوت صفحه ورق و فویل
دسته بندی : مرکز یادگیری, ورق

تفاوت صفحه، ورق و فویل

ورقه، صفحه و فویل فولادی چه تفاوتی دارند؟

به طور کلی فولاد آلیاژی از آهن با خواص شیمیایی و فیزیکی تقویت‌شده است. فولاد از دوران کهن مورد استفاده بوده است اما تا میانه قرن ۱۹ میلادی و ابداع فرآیند Bessemer روش تولید آن ناکارامد و گران بوده است. از آن زمان تا کنون فولاد در اشکال مختلفی مثل ورقه، صفحه و فویل فولادی تولید شده است.

ورقه، صفحه و فویل فولادی

فویل فلزی(metal foil) یک ورقه نازک از فولاد است که با ضربه یا فشار صاف شده است. فویل‌های آهنی را می‌توان از هر نوع فلزی ساخت اما بیشتر از آلومینیوم و طلا تهیه می‌شوند. فویل‌های آلومینیومی معمولا دارای ضخامت ۰٫۰۳ میلی‌متر هستند. اما هر ورقه آهنی که ضخامتی کمتر از ۰٫۲ میلی‌متر داشته باشد فویل محسوب می‌شود.

ورقه فولادی(steel sheet) هر فلزی است که ضخامت آن بیشتر از فویل و کمتر از ۶ میلی‌متر(ضخامت صفحه فلزی) باشد. ورقه فولادی برای ساختارهایی به کار گرفته می‌شوند که دوام و استقامت آن‌ها اهمیتی ندارد. برای افزایش استقامت بدون افزایش وزن معمولا این ورقه‌ها را به صورت چین‌دار یا الماس‌شکل به کار می‌برند. فولاد چین‌‌دار‌ ورقعه‌ای از برآمدگی‌ها با فواصل منظم است. لبه‌های الماس‌شکل هم می‌توانند به ساختارمند شدن فلز کمک کنند.

صفحه فولادی(steel plate) به فولادی می‌گویند که ضخامت آن از ۶ میلی‌متر بیشتر باشد. صفحه فولادی در مواقعی به کار می‌رود که دوام ساختار از کم‌ کردن هزینه‌ها اهمیت بیشتری باشد. مثلا برای موفقت ساختار خودروها در تست‌های تصادف از ورقه‌های فولادی استفاده می‌شود.

تفاوت ورقه، صفحه و فویل فولادی

تنها تفاوت میان ورقه، صفحه فولادی ضخامت فلز است. و هر کدام بر اساس میزان دوام و قیمتشان دارای کاربردهای متفاوتی هستند.

نکته: این تفاوت برای استیل و آلومینیوم نیز به همین شکل است.

بازار فلزات ایران ارائه دهنده انواع فلزات است شما می توانید برای خرید از طریق سایت اقدام نمایید. فروش انواع ورق آلومینیوم و ورق استنلس استیل در سایت ما انجام می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 12 =

بازگشت به مقالات