بازگشت به مقالات
دسته بندی : مرکز یادگیری, ورق

ورق توری یا پانچ چگونه ساخته می‌شود؟

فرایند ساخت ورق توری (ورق پانچ، ورق مشبک یا توری پانچ) یا فلز بافته‌شده برای اولین بار در دهه ۱۸۸۰ در هارتپول انگلستان ابداع شد. با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی، فرایند امروزی ساخت ورق توری مشابه با روش‌های سنتی انجام آن است.

ورق توری چیست؟

ورق توری یک ورقه یا صفحه است که برش می‌خورد و منبسط می‌شود تا یک شبکه تور مانند با طرح الماسی شکل بگیرد. البته طرح‌های دیگری را هم می‌توان ایجاد کرد. همچنین از انواع فلزات مثل فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل، آلومینیوم و فولاد نورد سرد یا فولاد نورد گرم شده می‌توان برای ساخت این محصول استفاده کرد.
مطالعه بیشترتفاوت صفحه، ورق و فویل

نقاط خالی در طرح این محصولات می‌توانند زیگزاکی (ایجاد فضای خالی زیاد) یا مستقیم (ردیف‌ها و ستون‌ها در یک راستا) باشند. نسبت فضای باز و خالی میزان عبور هوا، آب و نور را مشخص می‌کند و بستگی به کاربرد محصول دارد.

فیلم چگونگی ساخت ورق توری

مزایای ورق توری

این محصولات فواید زیادی دارند:

  • به‌صرفه‌بودن: با مقداری کمی فلز می‌توان قطعات بزرگی از تور سیمی را ساخت.
  • فرایند موثر: در هنگام ساخت این محصولات مقدار کمی زباله تولید می‌شود.
  • رسانایی خوب: به دلیل یک‌دست بودن تور سیمی، این محصولات می‌توانند رسانای خوبی برای الکتریسیته، گرما و فلاکس مغناطیسی باشند.
  • نقش تقویتی: این محصولات به همراه شیشه، بتن و دیگر محصولات قدرت بیشتری خواهند داشت.
  • مقاومت زیاد: این محصولات نسبت به فلز بافته‌شده و اتصالات جوش‌ بهتر وزن و تنش را تحمل می‌کنند.
  • وزن پایین: تور‌های سیمی نسبت به ورق‌‌های فلزی  مرسوم وزن کمتری دارند.
  • عبور مواد: این محصولات اجازه عبور هوا و نور را از درون خود می‌دهند.
  • خواص آکوستیک: تورهای مخصوص می‌توانند خواص اکوستیک را افزایش‌داده و محیط را عایق صدا کنند.

ورق توری چگونه ساخته می‌شود؟

ورق توری یا فلز پهن‌شده را به وسیله ماشین‌های خاصی می‌سازند. این ماشین‌ها ورقه‌ها و سیم‌پیچ‌های فلزی را به تورهای فلزی تبدیل می‌کنند. این ماشین‌ها دارای چاقو یا ابزار برشی هستند که سبب ایجاد طرح‌های توری می‌شود. وقتی فلز وارد این دستگاه‌ها می‌شود، هم زمان با بریده شدن، کشیده و پهن هم می‌شود.

برش‌های ایجاد شده به وسیله چاقوها به فلز اجازه می‌دهند تا بتواند کش بیاید و همچنین حفره‌های یک‌دستی ایجاد شوند‌. برای اطمینان از حفظ یک الگوی ثابت، این ماشین‌ها یا به صورت دستی و یا به صورت برنامه‌ریزی شده عمل می‌کنند. محصول نهایی را یا می‌پیچند و یا مثل ورقه‌ می‌برند.

با توجه به نوع کاربرد می‌توان از فلزات با ضخامت‌های مختلف و طرح‌های برشی مختلف استفاده کرد. برای اشاره به نوع خاصی از این محصولات از نشانه‌هایی استفاده می‌شود. L.W.D (الماس‌ها با طول بلند) و S.W.D (الماس‌ها با طول کوتاه) دو تا از متداول‌ترین‌ها هستند.

انواع ورق توری

متداول‌ترین انواع این محصولات موارد زیر هستند:

استاندارد: ورق توری استاندارد کاربردهای زیاد، قیمت مناسب و اندازه‌های متفاوتی دارد. این نوع محصول معمولا برای ساخت سطوح محکم، برجسته و مقاوم در برابر لیزخوردن استفاده می‌شود‌. در نوع استاندارد، نوار‌ها و اتصالات در زوایای یک‌دستی وجود دارند. این موضوع در کنار حداکثر عبور مواد، سبب افزایش استقامت و استحکام می‌شود.

صاف‌شده: این نوع با روش نورد سرد ساخته می‌شود و زمانی بکار می‌رود که نیاز به یک سطح صاف وجود دارد. مرحله صاف‌کردن معمولا طول ورقه‌ها را تا ۵ درصد افزایش می‌دهد.
ورق صاف شده

شش‌بر (شش ضلعی): ورق توری شش‌بر دارای حفره‌های شش ضلعی به جای انواع الماس‌شکل معمول است. این اشکال به محصول قدرت بیشتری و در عین حال به آب، هوا و نور اجازه عبور می‌دهند. در زمان‌هایی که فلز زیاد کشیده یا پهن می‌شود، اشکال شش ضلعی به الماسی ترجیح داده می‌شوند.

معماری: ورق توری معماری دارای طرح الماسی و یک سری از ویژگی‌های معماری است. محصول نهایی زیبایی، امنیت و میزان عبور بیشتری دارد. همچنین مناسب برای کاربردهای تزئینی یا عملکردی و یا ترکیبی از هر دو است.

ورق توری معماری

ریز: این نوع دارای ابعاد کوچکی است. حفره‌های آن نیز کوچک و دارای طرح‌های مختلف استاندارد، صاف‌شده، شش‌بر و مربعی هستند. این نوع از تور سیمی به عنوان فیلتر به کار می‌رود.

فیلم انواع ورق های توری و ورق های پانچ

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

برخی واژه های تخصصی

ورق توری یا فلز بافته‌شده: expanded metal

نورد سرد: cold rolling

نورد گرم: hot rolling

اتصالات جوش: jointed welds

ورق فلزی: metal sheet

عایق صدا: soundproof

صاف/صاف‌شده: flat/flatted

شش بر/شش ضلعی: hexagonal

ریز: micro (یک میلیونیوم)

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =

بازگشت به مقالات