بازگشت به مقالات
با ارزش ترین معادن جهان
دسته بندی : مرکز یادگیری

با ارزش ترین معادن استخراج فلز در جهان

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که کدام یک از معادن، با ارزش‌ ترین معادن در حال بهره‌برداری هستند؟ و یا استخراج گران‌بهاترین ذخایر و سنگ‌ها در چه معادنی در حال انجام است؟ در حالی‌که ارزشمندترین مواد معدنی شامل فلزات و سنگ‌های قیمتی در سراسر جهان شناخته شده هستند، آن‌چه که برای سهامداران صنعت معدن حائز اهمیت است، برآورد ارزش مواد معدنی استخراج شده با در نظر گرفتن عملیات بهره‌برداری آن‌ها است. به بیان ساده‌تر، ارزش یک بیل مکانیکی خاک از یک معدن سطحی و یا زیرزمینی در مقایسه با همتایان خود در این صنعت چقدر است؟ در ادامه، به معرفی با ارزش ترین معادن جهان حاوی فلزاتی چون آلومینیوم، مس، سرب و روی پرداخته خواهد شد.

 

با ارزش ترین معادن جهان

معدن Cigar Lake

یک معدن زیرزمینی حاوی سنگ معدن اورانیوم واقع در ساسکاچوان کانادا است و مالک اصلی آن شرکت Cameco است. این معدن در یک تن از ذخایر معدنی خود، حاوی اورانیوم به ارزش ۸۴۳۰ دلار است و مقام اول را در رتبه‌بندی ۱۰ معدن با ارزش جهان به خود اختصاص داده ‌است. همچنین، این معدن بالاترین گرید اورانیوم معدنی در سطح جهانی را نیز دارا است.

با ارزش ترین معادن آلومینیوم جهان

 

معدن McArthur River

یک معدن زیرزمینی اورانیوم واقع در کانادا است، که بزرگترین و دومین گرید اورانیوم در جهان را دارد. همچنین، مالک اصلی آن شرکت Cameco است. یک تن از ذخایر معدنی این معدن، ارزشی معادل ۵۵۲۳ دلار آمریکا را دارد و در نتیجه در جایگاه دوم از بین ۱۰ معدن با ارزش جهان قرار دارد.

 

معدن Fire Creek

بزرگترین معدن زیرزمینی طلا در جهان است که شرکت Klondex، مالکیت آن را دارد. این معدن در ایالت نوادا در ایالت متحده آمریکا قرار دارد. میزان طلای موجود در یک تن از ذخایر این معدن برابر ۴۲ گرم است و ارزش هر یک تن خاک از این معدن برابر ۱۶۳۸ دلار آمریکا است. شایان ذکر است که این معدن علاوه بر ذخایر طلا، نقره نیز دارد.

 

معدن Macassar

یک معدن زیرزمینی طلای واقع در انتاریوی کانادا است. مالکیت اصلی این معدن در انحصار شرکت، Kirkland lake هست، که یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین شرکت‌های این حوزه است. این شرکت حدود ۲۴ میلیون اونس طلا در طول ۸۶ سال با میانگین گرید ۱۶٫۵ گرم طلا در یک تن از ذخایر، با قیمت حدودا ۸۸۳ دلار آمریکا به ازای یک تن از ذخایر معدنی، معامله کرده است.

 

معدن Sudbury

یک معدن زیرزمینی است، که در انتاریو کانادا و حدود ۴۰۰ کیلومتری شمال تورنتو قرار دارد. این معدن، یک معدن منحصر بفرد است که محل برخورد شهاب‌‌سنگ با زمین در گذشته بوده‌ است. امروزه یکی از پر بازده‌ترین معادن و غنی‌ترین و بزرگترین ذخایر چندفلزی جهان است. استخراج از این معدن توسط برخی از بزرگترین شرکت‌ها مانند KGHM و Vale and Glencore انجام می‌شود. ارزش این معدن برابر با ۸۴۶ دلار به ازای یک تن سنگ معدن حاوی طلا، نیکل، مس، پالادیوم و پلاتین است. یکی از مزایای چندفلزه بودن این معدن، که شامل فلزات ارزشمند و فلزات اساسی است، امکان کاهش خسارات ناشی از نوسانات قیمت است.

 

معدن San Sebastian

جدیدترین معدن طلا و نقره شرکت Hecla است، که استخراج از آن را از دسامبر ۲۰۱۵ آغاز کرده‌اند. این معدن، یک معدن روباز به مساحت ۴۲۰۰۰ هکتار است و در محدوده غنی از نقره مکزیک واقع شده‌ است. بهره‌برداری از معدن زیرزمینی سن‌سباستین در بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ انجام می‌شد و در حال حاضر، تمرکز استخراج بر ذخایر کم‌عمق و نزدیک سطح زمین حاوی مواد گرید بالا است. آن‌چه که این معدن را محبوب‌تر از همتایان خود می‌کند، علاوه بر سنگ‌های معدنی غنی و با ارزش حاوی طلا، نقره، روی و سرب، روش نسبتا کم‌هزینه‌تر استخراج (به‌دلیل هوازدگی مواد سطحی به راحتی حفاری می‌شوند) نیز هست. هر یک تن سنگ معدن از این معدن ارزشی معادل ۸۱۷ دلار آمریکا دارد.

 

معدن Avlayakan

یک معدن روباز واقع در روسیه است، که در انحصار شرکت Polymetal است و حاوی ذخایر نقره و طلا است. به‌دلیل قرار داشتن این معدن در منطقه بسیار دور افتاده سنگ‌های معدنی استخراج شده باید از طریق دریا و جاده مسافتی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر را طی کرده تا به کارخانه‌های فرآوری برسند و در سال ۲۰۱۲، دو محموله حاوی سنگ‌های معدنی این معدن در دریا غرق شد. در هر یک تن سنگ معدن استخراج شده حدود ۱۸ گرم طلا وجود دارد و ارزش هر تن محصول استخراج شده برابر با ۷۷۰ دلار آمریکا است.

 

معدن Toguraci

یک معدن زیرزمینی طلا و نقره واقع در اندونزی است که متعلق به شرکت Newcrest است و ارزشی معادل ۷۶۰ دلار آمریکا به ازای هر یک تن سنگ معدن استخراجی دارد.

 

معدن tambomayo

یک معدن چندفلزی حاوی سرب، روی، نقره و طلا است که در پرو قرار دارد و متعلق به شرکت Buenava tura است. هر یک تن سنگ معدن استخراج شده، ارزشی برابر با ۶۵۵ دلار آمریکا دارد.

 

معدن Greens Creek

یک معدن زیرزمینی متعلق به شرکت Hecla است، که در جنوب شرق آلاسکا قرار دارد. سنگ‌های معدنی این معدن حاوی نقره، طلا، روی و سرب است. این معدن یکی از بزرگترین معادن نقره در جهان است که موتور مولد پول برای شرکت Hecla نیز است.

 

با ارزش ترین معادن آلومینیوم در جهان

براساس داده‌های جهانی، بیش از ۲۲۶ معدن بوکسیت در جهان در حال فعالیت هستند. برخی از این معادن در ادامه اشاره شده‌اند که تاثیر مستقیمی بر قیمت آلومینیوم در سطح جهانی دارند.

معدن Weipa

یک معدن سطحی و روباز واقع در کویینزلند استرالیا است. این معدن متعلق به شرکت Riot into است و در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۴٫۹۳ میلیون تن بوکسیت از آن استخراج شد. همچنین، این معدن تا سال ۲۰۵۸ فعالیت خواهد داشت.

با ارزش ترین معادن مس جهان

 

معدن Huntly

معدنی روباز واقع در استرالیای غربی ‌است و مالکیت آن با شرکت Alcoa است. بهره‌برداری بوکسیت در سال ۲۰۲۲ در این معدن برابر با ۲۶٫۱۲ میلیون تن بوده‌ است و تا سال ۲۰۴۴ نیز ادامه خواهد داشت.

 

معدن Sangaredi

یک معدن روباز در کشور گینه است که در انحصار دولت است و حدود ۱۶٫۷۸ میلیون تن بوکسیت در سال ۲۰۲۲ از آن استخراج شده ‌است و تا سال ۲۰۳۸ فعالیت خواهد داشت.

 

معدن Boddington

یک معدن سطحی واقع در استرالیای غربی است، که در انحصار South 32 است. حدود ۱۳٫۶۶ میلیون تن بوکسیت در سال ۲۰۲۲ تولید کرده است و تا سال ۲۰۳۴ فعالیت خواهد داشت.

 

با ارزش ترین معادن مس در جهان

بر اساس داده‌های جهانی، بیش از ۶۹۶ معدن مس در جهان در حال بهره‌برداری هستند و میزان استحراج و بهره برداری از آنها قیمت مس در سطح بین‌المللی را تعیین می‌کند.

معدن Escondida

یک معدن روباز واقع در شیلی است. مالکیت این معدن در انحصار شرکت BHP است. تخمین‌ها نشان می‌دهد که ۱٫۰۶ میلیون تن مس در سال ۲۰۲۲ از آن استخراج شده است و این معدن تا سال ۲۰۷۸ فعالیت خواهد داشت.

با ارزش ترین معادن روی جهان

 

معدن Collahuasi

یک معدن سطحی واقع در شیلی است، که مالکیت آن برای شرکت Glencore است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۸۹٫۲۸ هزار تن مس از این معدن استخراج شده است و این معدن تا سال ۲۱۰۸ ادامه خواهد داشت.

 

معدن El Teniente

یک معدن روباز و زیرزمینی واقع در کشور شیلی است، که مالکیت آن با مجموعه Nacional del cobre de chile است. حدود ۴۵۶ هزار تن مس در سال ۲۰۲۲ از آن استخراج شده است و تا سال ۲۰۷۲ فعالیت این معدن ادامه خواهد داشت.

 

معدن Cerro Verde

یک معدن سطحی واقع در پرو است که در مالکیت شرکت Freeport-mcmoran است و در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۳۳٫۶۳ هزار تن مس از آن استخراج شده است و بهره‌برداری از این معدن تا سال ۲۰۵۲ ادامه خواهد داشت.

 

با ارزش ترین معادن سرب جهان

بر اساس داده‌های جهانی، بیش از ۳۳۲ معدن سرب در جهان در حال فعالیت هستند. قیمت سرب در سطح جهانی به میزان ذحایر و استخراج این معادن بستگی دارد.

معدن Castellanos

یک معدن سطحی واقع در کوبا است، که مالکیت آن با شرکت Geominera است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۲۴٫۶۳ هزار تن سرب از آن استخراج شده است و پیش بینی می‌شود که این معدن تا سال ۲۰۳۹ فعالیت خواهد داشت.

 

معدن Cannington

یک معدن زیرزمینی واقع در کویینزلند استرالیا است، که در انحصار شرکت South 32 است. در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۲۰٫۶ هزار تن سرب از آن استخراج شده است و تا سال ۲۰۳۱ بهره برداری از این معدن ادامه خواهد داشت.

 

معدن Mount isa zinc

یک معدن سطحی و زیرزمینی واقع در کویینزلند استرالیا است، که در مالکیت شرکت Glencore است. در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۲۰ هزار تن سرب از آن استخراج شد و پیش‌بینی می‌شود که فعالیت آن تا سال ۲۰۳۶ ادامه خواهد داشت.

 

معدن Fankou

یک معدن زیرزمینی واقع در چین است، که مالکیت آن برای شرکت Shenzhen zhongjin lingnan nonfemet است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۹۲٫۴۶ هزار تن سرب از آن استخراج شده است و فعالیت این معدن تا سال ۲۰۳۳ ادامه خواهد داشت.

 

با ارزش ترین معادن روی جهان

بر اساس داده‌های جهانی، بیش از ۳۷۹ معدن روی در جهان فعالیت دارند که قیمت روی در سطح جهانی نیز تا حد زیادی بر اساس ذخایر این معادن تعیین می‌شود.

معدن Ghazaouet

یک معدن واقع در الجزایر است، که در انحصار شرکت Entreprise Nationale de Metallurgie & de Transformation des Metaux non Ferreux است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۸۷۹٫۹۷ هزار تن روی از این معدن استخراج شده است.

 

معدن Red Dog

یک معدن سطحی واقع در آلاسکا ایالت متحده آمریکا است، که مالکیت آن با شرکت Teck Resources است. حدود ۵۵۵ هزار تن روی در سال ۲۰۲۲ از آن استخراج شده است و استخراج از این معدن تا سال ۲۰۳۱ ادامه خواهد داشت.

 

معدن Rampura Agucha

یک معدن زیرزمینی واقع در هند است، که مالکیت آن با شرکت Vedanta Resources است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۳۴٫۲۴ هزار تن روی از آن استخراج شده است و تا سال ۲۰۳۰ فعالیت آن ادامه خواهد داشت.

 

معدن Vazante

یک معدن زیرزمینی واقع در بزریل است، که در مالکیت شرکت Votorantim است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۵۰ هزار تن روی از آن استخراج شده است و تا سال ۲۰۳۱ بهره برداری از این معدن ادامه خواهد داشت.

 

سخن نهایی

کشورهای برتر جهان از نظر ذخایر منابع طبیعی که شامل معادن فلزات نیز است شامل روسیه، ایالت متحده آمریکا، عربستان صعودی، کانادا، ایران، چین، برزیل، استرالیا، عراق و ونزوئلا هستند. در این مقاله، ابتدا به معرفی ۱۰ معدن با ارزش جهان که شامل فلزات مختلفی مانند نقره، طلا، سرب، مس، پالادیوم، پلاتین، روی و اورانیوم هستند، اشاره شد و در ادامه، به معرفی برخی از مهم‌ترین ذخایر آلومینیوم، مس، سرب و روی در جهان پرداخته شد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

بازگشت به مقالات