بازگشت به مقالات
بررسی قیمت فلزات
دسته بندی : اخبار, مرکز یادگیری

بررسی قیمت فلزات در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

بررسی قیمت فلزات در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بر اساس گزارش بانک جهانی

بر اساس گزارش بانک جهانی ، پیش بینی می شود قیمت فلزات در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ​​۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته قبل بوده و پیش بینی می شود این روند در سال ۲۰۲۲ کاهشی باشد. این امر به علت فعالیت های کشورها در خصوص حرکت به سمت کربن زدایی است و همچنین خطراتی است که زمین را تهدید می‌کند. همچنین خروج از بحران کووید ۱۹ و کاهش اقدامات تحریک آمیز چین در چین است.

قیمت آلومینیوم

قیمت آلومینیوم در سه ماهه اول ۹ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت نشان دهنده افزایش تقاضا برای خودروها و سایر کالاهای تولیدی و افزایش در فعالیت های ساختمانی است. در سمت عرضه ، مقامات محلی در چین به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی، محدودیت افزایش ظرفیت تولید را اعلام کرده اند.

به عنوان مثال : در منطقه منغولیا که حدود ۱۵ درصد از ظرفیت ذوب آلومینیوم کشور چین را تشکیل می دهد و ۹۰ درصد  از ذوب در آن منطقه با برق تولیدی از زغال سنگ است افزایش ظرفیت محدود شده است. در خصوص بررسی فلز آلومینیوم و مصارف آن در دنیا مقاله آشنایی با مشخصات فلز آلومینیوم ( Aluminium ) و کاربرد آن در صنعت را مطالعه نمایید.

پیش بینی می شود قیمت آلومینیوم در سال ۲۰۲۱ ، حدود ۲۹ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۲۲ سقوط ۷ درصدی را شاهد باشد.

"<yoastmark

قیمت مس

قیمت مس در سه ماهه اول ۱۸ درصد افزایش یافت و به طور متوسط ​​در ماه مارس تقریباً ۹۰۰۰ دلار در میلیون تن بود. سطحی که تقریباً در آن در یک دهه گذشته دیده نشده بود. این امر تا حدودی به علت افزایش تقاضای چین با سرمایه گذاری قوی در زیرساخت ها و ساخت و سازها بوده است. با روند رو به رشد مصرف مس مخصوصا در حوزه انتقال انرژی، به ویژه برای خودروهای برقی ( EV ) و تولید انرژی تجدیدپذیر، در آینده، تقاضای مس افزایش می یابد.

در مورد عرضه کاهش موجودی و تهدید به اعتصاب در شیلی و پرو خطرات تولید معدن را افزایش داده و قیمت ها را افزایش داد. انتظار می رود پروژه ها و توسعه های مهم جدید طی چند سال آینده در شیلی، جمهوری کنگو، اندونزی، مغولستان، پاناما و پرو رخ دهد. به منظور بررسی بیشتر فلز مس و مصارف آن مقاله آشنایی با مشخصات فلز مس ( Copper ) و کاربرد آن در صنعت را مطالعه نمایید.

پیش بینی می شود قیمت مس در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ​​۳۸ درصد بیشتر از سال گذشته باشد. با این حال ، انتظار می رود در سال ۲۰۲۲ با تحقق منابع جدید این قیمت ۱۲ درصد کاهش یابد.

"<yoastmark

سنگ آهن

واردات سنگ آهن در چین کاهش یافته و این برای صادر کنندگان سنگ آهن مهم ترین چالش است. به دنبال اختلال در عرضه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ، برزیل تولید خود را افزایش داد و قیمت های بالا سنگ آهن، باعث افزایش سرمایه گذاری های در استرالیا ، برزیل ، کانادا و لیبریا شد. پیش بینی می شود قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ قبل از کاهش قابل ملاحظه تا ۲۴ درصد افزایش یابد.

پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۲ با تثبیت تقاضای چین و عرضه های جدید در جریان قیمت سنگ آهن کاهش خواهد یافت.

بررسی قیمت فلزات

قیمت سرب

قیمت سرب در سه ماهه اول تقریباً ۶ درصد افزایش یافت و از رشد مجدد تولید خودرو سود برد. این فلز عمدتا در باتری های سرب اسید در باتری های معمولی خودروهای سواری و به عنوان مکمل در احتراق سوخت و به جای باتری های لیتیوم یونی گران‌تر ستفاده می‌شود.

تولید سرب تصفیه شده با افزایش بازیافت باتری پشتیبانی می شود. در نظر داشته باشیم به دلیل شرایط آب و هوایی سخت و به دلیل عدم استفاده از خودروها در محدودیت های قرنطینه، باتری های قدیمی کمتری جایگزین شده اند. قیمت ها نیز با تعطیلی سمت عرضه به علت Covid-19 ، به ویژه در آمریکای لاتین، افزایش یافت. برای بررسی بیشتر فلز سرب مقاله آشنایی با مشخصات فلز سرب ( lead ) و کاربرد های آن در صنعت را مطالعه نمایید.

پیش بینی می شود قیمت سرب در سال ۲۰۲۱ حدود ۷ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد.

قیمت سرب در دنیا
قیمت سرب در دنیا

قیمت نیکل

به دنبال رشد دو رقمی در دو فصل قبل، قیمت نیکل در فصل اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت، که عمدتاً ناشی از تقاضای شدید بخش فولاد ضد زنگ در چین و استفاده از نیکل در باتری برای خودروهای برقی و همچنین با توجه به کمبود تولید در فیلیپین، با توجه به فصول بارانی، قیمت ها افزایش یافت. زیرا با کاهش صادرات سنگ معدنی نیکل کارخانه های تولید نیکل در چین و روسیه به عنوان دومین تولید کننده نیکل در جهان انتظار می رود قیمت نیکل تا شروع تولید جدید بالا بماند.

پیش بینی می شود قیمت نیکل در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۰ درصد بیشتر باشد و در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد.

بررسی قیمت فلزات

قیمت قلع

قیمت قلع در سه ماهه اول بیش از ۳۳ درصد افزایش یافت و در ماه مارس به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید. با افزایش تقاضا برای لحیم کاری قلع در لوازم الکترونیکی مصرفی و همچنین اختلال در عرضه به دلیل تعطیلی در بولیوی، پرو و ​​مالزی، کاهش داوطلبانه تولید در برزیل و اندونزی و آشفتگی سیاسی در میانمار، قیمت ها افزایش یافت.

با این حال، انتظار می رود افزایش قیمت ها کاهش یابد. زیرا افزایش قیمت ها تولید کنندگان را تشویق به افزایش تولید می کند. چشم انداز تقاضای قلع برای استفاده در نیمه هادی ها، فتوولتائیک ها، خودروها و باتری های لیتیوم یون امیدوار کننده است.

پیش بینی می شود قیمت قلع در سال ۲۰۲۱ قبل از تجربه کاهش متوسط ​​در سال ۲۰۲۲ ، ۴۶ درصد افزایش یابد.

قیمت قلع در دو سال اخیر 2021
قیمت قلع در دو سال اخیر ۲۰۲۱

قیمت روی

به دنبال افزایش دو رقمی در دو سه ماهه قبل ، قیمت روی در ۲۰۲۱Q1 بیش از ۴ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت با تقاضای قوی زیرساخت های چین، افزایش تولید جهانی خودرو و افزایش تقاضا برای کالاهای بادوام مصرف کننده ( روی برای گالوانیزه فولاد استفاده می شود ). از طرف عرضه، معادن روی به دلیل اختلالات مربوط به COVID-19 ، به ویژه در آمریکای جنوبی، آسیب جدی دیده اند. در خصوص مصرف روی در جهان مقاله آشنایی با مشخصات فلز روی ( Zinc ) و کاربرد آن در صنعت را مطالعه نمایید و همچنین برای بررسی وضعیت معادن روی ایران مقاله لیست معادن روی ایران را مطالعه نمایید.

تعلیق های فصلی چندین معدن در شمال چین بر عرضه تأثیر گذاشت و همچنین توقف موقت عملیات در آفریقای جنوبی به دلیل حادثه معدن که بر بازار تنگ کنسانتره افزوده است. معدن و ذوب آتی چین در معرض خطر ایمنی و حفاظت از محیط زیست است.

پیش بینی می شود قیمت روی در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۹ درصد افزایش یابد. قبل از کاهش ۱۱ درصدی در سال ۲۰۲۲ به علت افزایش تولید و کاهش تقاضای چین به دلیل کاهش مخاطرات زیست محیطی.

 

قیمت روی در تا 2021
قیمت روی در تا ۲۰۲۱

توصیه میکنیم برای مطالعه آخرین روش قیمت گذاری بورس کالای ایران مقاله نحوه محاسبه قیمت پایه شمش روی و شمش سرب در بازار بورس را مطالعه نمایید.

World Bank bullish on commodity prices

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

  • مهدی اسماعیلی پاسخ

    سلام الآن چه فلزی بخریم خوبه؟
    منظورم اینکه رشد خوبی داشته باشه و بتونه تو کوتاه مدت سود خوبی بده.
    ممنونم .

    خرداد 4, 1402 در 5:22 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

بازگشت به مقالات