بازگشت به مقالات
دسته بندی : فرآیندها, فولاد ضد زنگ (استیل), مرکز یادگیری

پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ

پرداخت نهایی تنوع زیادی به فولاد می‌دهد. اگر ظاهر برای شما اهمیت داشته باشد، تمام‌کاری نهایی فولاد به کار رفته می‌تواند در جذابیت محصول نهایی تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال در صنایع خودروسازی و مهندسی انواع فولاد با ظاهری متفاوت می‌توانند به کار بروند. همچنین تمام‌کاری و پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ نقش زیادی در کارکرد آن خواهند داشت.

در صنایع خرده‌فروشی به خصوص وسایل آشپزخانه جزئیات از نوع شماره ۴(No. 4 finish) از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

انتخاب نوع تمام‌کاری سطح فلز در حین فرایند ساخت اهمیت زیادی دارند. سطح زبر مناسب برای فلزهایی است که رنگ‌ یا چسب بر روی آن‌ها زده خوهد شد. سطح صاف هم مناسب مصارفی است که فلز در ترکیب با مواد دیگری به کار خواهد رفت.

تمام‌کاری و پردازش فولاد ضدزنگ باید همیشه مشخص و دارای طراحی استاندارد صنعتی باشند.

پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ از نوع استاندارد

در اواخر دهه ۷۰ میلادی دانشمندان بریتانیایی پی بردند که فولاد‌های ضدزنگی که به خوبی صیقل داده نشده اند، طیفی از زبری را از خود نشان می‌دهند. آزمایش‌های بیشتر نشان دادند که فولاد‌ها با زبری بیشتر بر اثر صیقل آسیب بیشتری می‌بینند. در حالی که فولادها با سطوح صاف بر اثر صیقل آسیبی نمی‌بینند.

در میانه دهه ۸۰ میلادی فولاد‌های نیمه صیقل داده شده به صورت گسترده در پروژه‌های مهندسی مهم به کار گرفته شدند. هر چند به سرعت مشخص شد که چنین فولادهایی خواص ضد زنگ‌زدگی کمی به خصوص در تماس با آب شور دارند. در نتیجه فولاد‌ها با انوع سطوح متفاوت معرفی شدند. فولادهایی که تا به امروز استفاده می‌شوند.

انواع تمام‌کاری ساخت فولاد ضدزنگی که بیشتر به کار می‌رند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. ۲B –  تمام‌کاری بی‌جلا
 2. ۴ –  تمام‌کاری برس‌خورده
 3. ۸ – تمام‌کاری آیینه‌ای

 

No. 2B – پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ از نوع بی‌جلا

این نوع فولادها پرداخت نشده اند و بر روی سطح آن‌ها کار نشده است. این فولادها به مصارف هنری نمی‌رسند، اما برای مصارفی که ظاهر اهمیتی ندارد یا قرار است روی پرداخت فولاد بعدا کار شود، مناسب هستند. به همین دلایل قیمت کمتری هم دارند.

این پرداخت به وسیله غلتک‌های خاص و طی فرایند نورد سرد ایجاد می‌شوند. در طی این فرایند سطحی صاف‌تر با حفره‌های کمتر ایجاد می‌شود. سپس سطح دوباره با محلول‌های اسیدی نرم و یکدست می‌شود. در نهایت هم فولاد از غلتک‌های خاصی رد می‌شوند که سطح فلز را صیقل می‌دهند.

کاربرد‌های متداول شامل موارد زیر است:

 • تجهیزات کارخانه‌های مواد شیمیایی
 •  صنایع داروسازی
 • آسیاب‌های کاغذی
 • ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن
 • یخچال‌ها
 • تجهیزات فاضلاب

 

No. 4 – پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ از نوع برس‌خورده

پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ از این نوع می‌تواند از یک تولید‌کننده تا تولید‌کننده دیگر تفاوت داشته باشند. تفاوت در شرایط ساخت مثل تسمه‌های ساینده سبب ایجاد تفاوت در محصول نهایی خواهد شند. پس در هنگام خرید این نوع فولاد می‌بایست انتظار یک سری از تفاوت‌ها را داشته باشید. بنابراین بهتر است قبل از خرید، نمونه‌ای چند سانتی‌متری از محصول را درخواست کنید تا مطمئن شوید با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

برس خوردن روی سطح فلز ظاهری متمایز با خطوط موازی بر روی فلز ایجاد می‎‌کند. این نوع پرداخت‌ها بدون این که انعکاس زیادی ایجاد کنند، جذاب هستند. انعکاس زیاد از حد می‌تواند نامطلوب باشد. برای مثال فلز به کار رفته در نمای یک ساختمان در روشنای روز می‌تواند کورکننده باشد.

از مضرات این نوع از تمام‌کاری ساخت فولاد ضدزنگ، مقاومت کمتر آن در برابر زنگار است. شیارهای سطح آن در برابر زنگ‌زدگی آسیب‌پذیر هستند.

این پرداخت با سمباده کشیدن فولاد در یک جهت با تسمه(۱۲۰-۱۸۰ grift) و سپس نرم کردن با تسمه(۸۰-۱۲۰ grift) ایجاد می‌شوند.

کاربردهای متداول شامل موارد زیر است:

 • ساعت و زیورآلات
 • وسایل خانگی
 • کولرها
 • آب‌گرم‌کن‌ها
 • معماری
 • طراحی اتومبیل

دروازه طاقی‌شکل در سنت‌لوییز ایالت میزوری آمریکا بزرگ‌ترین طاق در جهان است و با فولاد برس‌خورده پوشیده‌شده‌است.

ماشین دلورین معروف سری فیلم‌های بازگشت به آینده از همین نوع فولاد ساخته شده بود.

 

No.8 – پرداخت نهایی ساخت فولاد ضدزنگ از نوع آیینه‌ای

این نوع از پرداخت فولاد ضدزنگ بر اثر صیقل ایجاد می‌شوند و انعکاس بالایی دارند. صیقل دادن ظاهر و یک‌دستی را بهبود می‌بخشد و تمیز‌کردن را راحت‌تر می‌کند. همچنین پیامدهای ناشی از جوش‌ خوردن و آسیب‌های سطحی را می‌پوشاند.

این سطوح به صورت مکانیکی، مداوم و مرحله به مرحله با سمباده‌ صیقل داده می‌شوند. در یک فرایند جایگزین غلتک‌های خاص هم می‌توانند سطحی مشابه ایجاد کنند. سپس سطح را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه جلا می‌دهند تا ظاهری شبیه به آیینه داشته باشد.

در این نوع از تمام‌کاری ساخت فولاد ضدزنگ بایستی سطح را از هرگونه خراش پاک کرد. چرا که هرگونه مشکلی بر روی سطح چنین فولادی کاملا قابل رویت خواهد بود.

مقاومت در برابر زنگ‌زدگی از مزایای این نوع فولاد است. چرا که سطح صیقلی هر گونه شکاف مناسب برای شکل‌‌گیری زنگار را از بین برده‌است.

مصارف متداول شامل موارد زیر است:

 • آیینه‌ها
 • اشیا زینتی
 • اتاق عمل یا آزمایشگاه
 • پوشش ستون‌ها
 • پنل‌های دیواری
 • منعکس‌کننده‌ها

برخی واژه های تخصصی

فرایند تمام‌کاری/پرداخت نهایی بی جلا: Matte finish

تمام‌کاری/پرداخت نهایی برس‌خورده: Brushed finish

تمام‌کاری/پرداخت نهایی آیینه‌ای: Mirror finish

شما می توانید برای مشاهده محصولات استنلس استیل به بخشهای زیر مراجعه نمایید

لوله استنلس استیل

ورق استنلس استیل

میل گرد استنلس استیل

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

بازگشت به مقالات