بازگشت به مقالات
Polishing
دسته بندی : فرآیندها, مرکز یادگیری

چگونه فلز را صیقل بدهیم؟

‌در انتخاب یک فلز، زیبایی ظاهری به اندازه خواص مکانیکی اهمیت دارد. به همین دلیل، فلزات برای اینکه ظاهر مناسبی داشته باشند، باید صیقل داده شوند. روش‌های مختلفی برای صیقل‌دادن فلز وجود دارد که برای انتخاب روش مناسب از بین آنها، باید نکاتی را در نظر گرفت.

علت صیقل‌دادن فلز چیست؟

صیقل‌دادن اغلب به دلایل زیبایی شناختی انجام می‌شود. صیقل‌دادن ظاهر فلز را بهبود می‌بخشد، آن را درخشان می‌کند و برای کاربردهای نمایشی و هنری مناسب می‌گرداند. به این منظور اغلب با جلادادن، ظاهری آیینه‌ای به فلز می‌دهند. دلیل دیگر صیقل‌دادن، حذف آلودگی‌های سطحی فلز برای مصارف مهم است. صیقل‌دادن، آلودگی‌ها و اضافات را از بین می‌برد، حتی اگر این عوامل با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نباشد.

صیقل‌دادن همچنین احتمال خوردگی را کاهش می‌دهد. چرا که از طریق صیقل‌دادن فلز، میزان شکاف‌های ریز روی سطح فلز کاهش می‌یابد. برای بررسی یک فلز معمولا از نوع صیقل‌خورده استفاده می‌کنند. با این کار، ساختار‌های کریستالی، عدم پیوستگی و ضعف‌های فلز در زیر میکروسکوپ بهتر دیده می‌شوند.

چگونگی صیقل‌دادن فلز

فرایند صیقل‌دادن معمولا با مالش سریع سطح فلز به یک ماده ساینده زمخت شروع می‌شود. این ماده داری سنگ‌ریزه‌ها و یا ذراتی با اندازه مشخص است. بعد از پایان صیقل فلز در مرحله اول، می‌بایست صیقل را با ماده ساینده با ذرات کوچک‌تر ادامه دهیم. این روند تکراری تا زمانی ادامه می‌یابد که به میزان صیقل‌یافتگی مناسب در فلز برسیم.

مواد ساینده به‌کاررفته در فرآیند صیقل‌دادن با توجه به نوع فلز و سختی آنها متفاوت‌اند. فلزات نرمی مثل مس و آلومینیوم نیاز به ماده‌ای مثل سیلیکون کاربیدی دارند. از طرفی فلزات سخت‌تر مثل آلیاژ‌های فولادی نیاز به مواد ساینده‌ای مثل اکسید آلومینیوم دارند. در اغلب اوقات باید از یک مایع برای کاهش گرمای زیاد حاصل از اصطکاک استفاده کرد.

روش‌های صیقل‌دادن فلز

راحت‌ترین راه‌ برای صیقل‌دادن فلز، صیقل با دست است. هرچند این راه مناسبی برای صیقل در سطوح وسیع نیست چرا که ممکن است سبب کاهش کیفیت و یک‌دستی شود. برای‌ کارایی و کیفیت بیشتر می‌بایست از روش‌های مکانیکی استفاده کرد. ابزار‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یک راه اضافه کردن صفحه صیقل به یک ابزار دستی مثل سنگ فرز یا دریل است.

راه دیگر استفاده از ماشین‌های کمربند ماسه‌ای است. در آخر می‌توان از یک سری وسایل تحت عنوان ماشین‌های صیقل استفاده کرد. ماشین‌های صیقل دارای یک صفحه گردان بوده که کاغذ سمباده به آن‌ها متصل است. به طور کل، ساز و کار استفاده از هر کدام از روش‌های صیقل‌دادان بدین شکل است که باید به صورت پیوسته به سمت استفاده از ماده ساینده با ذرات ریزتر پیش رفت و این کار را تا زمان رسیدن به سطح صیقل‌یافته دلخواه ادامه داد.

برخی واژه های تخصصی

صیقل دادن فلز: Metal Polishing

سنگ فرز: Angle Grinder

ماشین‌های کمربند ماسه‌ای: Belt Sanding Machine

صفحه گردان: Turntable

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

بازگشت به مقالات