بازگشت به مقالات
دسته بندی : آلومینیوم, مرکز یادگیری

بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان

صنعت جهانی آلومینیوم دارای رشد مداوم است و توسط ده کشور برتر تولیدکنندگان آلومینیوم تقویت می شود. افزایش تقاضا برای آلومینیوم عمدتاً ناشی از رونق صنایع مانند خودرو سازی و ساخت و ساز و… است. با توجه به این افزایش تقاضا فرصت های تجاری در بازار جهانی آلومینیوم برای تولید کنندگان فراهم است و آن ها در تلاش برای افزایش درآمد خود هستند.

تحلیل صنعت آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل مزایایی مانند سبک بودن، مقاوم بودن در برابر خوردگی، یکی از مهم ترین و پر مصرف ترین فلزات غیر آهنی  جهان در کاربرد های صنعتی، تجاری و خانگی است. بنابراین تولید و مصرف آلومینیوم در سراسر جهان نشان دهنده کارای و عملکرد اقتصاد است.

بر اساس داده های موجود، تولید جهانی آلومینیوم در سال ۲۰۱۹ به ۶۳.۷ میلیون تن رسید که نسبت ۶۴.۳ میلیون تن تولید در سال ۲۰۱۸ کمی کاهش یافته است. گزارش های اخیر حاکی از این است که ارزش اندازه بازار جهانی آلومینیوم در سال ۲۰۱۸ به ۱۴۷.۲ میلیارد دلار می رسد و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۶ به ۱۸۹.۸ میلیارد دلار برسد.

رشد بازار جهانی آلومینیوم عمدتاً ناشی از توسعه سریع صنایع پایین دستی از جمله بخش های حمل و نقل، ساخت و ساز، مهندسی برق، بسته بندی و کالاهای مصرفی و غیره است. در همین حال، پیشرفت های فناوری در تولید آلومینیوم و همچنین بازیافت آلومینیوم نیز نقش مهمی در رشد بازار جهانی آلومینیوم در آینده نزدیک دارد.

از نظر جغرافیایی، آسیا و اقیانوسیه به رهبری چین و هند بزرگترین بازارهای آلومینیوم از نظر تولید و مصرف هستند و پس از آن اروپا و آمریکای شمالی قرار دارند. موقعیت غالب آسیا و اقیانوسیه در صنعت جهانی آلومینیوم عمدتاً به شهرنشینی گسترده، افزایش درآمد و توسعه سریع صنعتی در منطقه نسبت داده می شود.

 تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان

چین بزرگترین تولید کننده آلومینیوم در جهان است و بیش از ۵۵.۶ درصد کل تولید آلومینیوم جهان را به خود اختصاص داده است. سایر کشورهای برتر تولید کننده آلومینیوم که شامل کشورهای هند، روسیه، کانادا، امارات، استرالیا، بحرین، نروژ، ایلات متحده آمریکا و ایسلند می شوند باهم بیش از ۸۵.۶ درصد کل حجم تولید آلومینیوم جهان را هر سال به خود اختصاص می دهند و پیش بینی می شود موقعیت پیشرو آنها در بازار جهانی در سال های آینده نیز ادامه یابد.

 

رتبه کشور تولید۲۰۱۹(هزار تن)
۱ چین ۳۶۰۰۰
۲ هند ۳۷۰۰
۳ روسیه ۳۶۰۰
۴ کانادا ۲۹۰۰
۵ امارات متحده عربی ۲۷۰۰
۶ استرالیا ۱۶۰۰
۷ بحرین ۱۴۰۰
۸ نروژ ۱۳۰۰
۹ آمریکا ۱۱۰۰
۱۰ ایسلند ۸۵۰

 

شرکت های تولیدکننده آلومینیوم

در ادامه به معرفی شرکت های برتر در زمیته تولید آلومینیوم میپردازیم.

 

رتبه نام شرکت کشور ظرفیت تولید آلومینیوم ۲۰۱۹ (میلیون تن)
۱ چالکو Chalco چین ۶.۷
۲ هونگ کیائو Hongqiao چین ۶.۵
۳ روسالRusal روسیه ۳.۹
۴ شینفا xinfa چین ۳.۷
۵ ریوتینتو آلکان Rio Tinto Alcan استرالیا ۳.۵
۶ آلکوا Alcoa آمریکا ۲.۶
۷ امارات گلوبال آلومینیوم Emirates Global Aluminium امارات متحده عربستان ۲.۶
۸ نورسک هیدرو Norsk Hydro نوروژ ۱.۹
۹ است هوپ گروپ East Hope Group Company Limited چین ۱.۵
۱۰ چاینا پاور اینوستمنت

China Power Investment Corp. (CPI)

چین ۱.۲

 

چالکو Chalco

شرکت آلومینیوم چین بزرگترین تولید کننده آلومینا و بزرگترین شرکت آلومینیوم در جهان از نظر حجم تولید است که در زمینه استخراج بوکسیت و زغال سنگ، پالایش آلومینا و ذوب اولیه آلومینیوم فعالیت دارد. دفتر مرکزی این شرکت در پکن، در زمینه  تولید و فروش محصولات آلیاژ آلومینیوم، محصولات کربن و سایر محصولات آلومینیومی الکترولیتی نیز فعالیت دارد. چالکو همچنین در بخش‌های دیگر مانند انرژی، بازرگانی و… فعالیت تجاری دارد.

هونگ کیائو Hongqiao

این شرکت در شاندونگ چین مستقر است. یکی از شرکت های پیشرو در تولید و فروش آلیاژ آلومینیوم مذاب، شمش آلیاژ آلومینیوم و… فعالیت می کند.

روسالRusal

یکی از تولیدکنندگان پیشرو آلومینیوم روسیه مستقر در مسکو است. این شرکت در زمینه تولید و فروش آلومینیوم اولیه و استخراج و پالایش بوکسیت به آلومینا فعالیت دارد. این شرکت در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکت های آلومینیومی جهان از نظر تولید است و دارای ۱۰ کارخانه ذوب آلومینیوم است که ۹ کارخانه آن در روسیه و یک کارخانه در سوئد هستند.

شینفا xinfa

یکی دیگر از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان است که در گوانگدونگ چین مستقر است. این شرکت عمدتاً آلومینیوم الکترولیتی و سایر محصولات آلومینیومی مرتبط را تولید و پردازش می کند. آلومینیوم Xingfa یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان اکستروژن آلومینیوم در سرزمین اصلی چین است و اکنون به یک شرکت بزرگ و متخصص در تولید پروفیل‌های آلومینیومی ساختمانی و صنعتی تبدیل شده است.

ریوتینتو آلکان Rio Tinto Alcan

این شرکت مستقردر مونترال است. ریوتینتو از طریق چندین تجارت معدنی و تولید فلز، از جمله سنگ آهن، آلومینیوم، مس و الماس، انرژی و مواد معدنی و … فعالیت می کند. این شرکت دارای ۲۴ سایت تولید در سراسر جهان است. محصولات این شرکت شامل شمش، ورق، بیلت اکستروژن، استاک آهنگری و غیره می باشد.

آلکوا Alcoa

یکی از رهبران جهان در تولید محصولات بوکسیت، آلومینا و آلومینیوم است که دفتر مرکزی آن در پیتسبورگ، پنسیلوانیا قرار دارد. Alcoa در ۱۰ کشور تجارت دارد و دارای تاسیساتی در استرالیا، گینه، سورینام، تگزاس، سائو لوئیس، برزیل و اسپانیا است. Alcoa دارای بزرگترین عملیات استخراج بوکسیت در جهان، یک سیستم پیشرو در تصفیه آلومینا و همچنین شبکه جهانی کارخانه های ذوب آلومینیوم است.

امارات گلوبال آلومینیوم Emirates Global Aluminium

امارات گلوبال آلومینیوم بزرگترین تولید کننده آلومینیوم در جهان است که در امارات متحده عربی مستقر است. این شرکت محصولات آلومینیومی با کیفیت بالا شامل آلومینیوم اولیه، بوکسیت تولید می کند. سبد محصولات آن شامل محصولات با خلوص بالا و ذوب مجدد ریخته گری، محصولات نورد و بیلت است.

نورسک هیدرو Norsk Hydro

مقر آن در نروژ است، یکی از شرکت‌های پیشرو جهان در زمینه‌های بوکسیت و آلومینا، فلز اولیه، محصولات نورد، محلول‌های اکسترود شده و انرژی است. این شرکت در تمام بخش‌های بازار آلومینیوم، از تولید فلز اولیه گرفته تا بازیافت و استفاده مجدد از آن، درگیر است. امروزه یک شرکت آلومینیومی کاملاً یکپارچه با ۳۵۰۰۰ کارمند است که در ۴۰ کشور جهان فعالیت دارد.

است هوپ گروپ East Hope Group Company Limited

یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در چین است. این شرکت در صنایع برق، آلومینیوم، فلزات غیرآهنی، بیو شیمیایی و سایر صنایع سرمایه گذاری می کند. این شرکت دارای چندین کارخانه ذوب آلومینیوم در چین و خارج از کشور است که آن را به یکی از بزرگترین شرکت های آلومینیوم در جهان تبدیل می کند.

چاینا پاور اینوستمنت  China Power Investment Corp

شرکت سرمایه گذاری برق چین، معروف به CPI، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برق دولتی و شرکت های سرمایه گذاری در چین است. CPI که مقر آن در پکن است، ظرفیت های عظیمی در زمینه برق، تولید زغال سنگ، ذوب آلومینیوم، پالایشگاه آلومینا و تولید بوکسیت دارد.

روندهای بازار جهانی آلومینیوم برای آینده

افزایش تقاضا و استفاده از آلومینیوم بازیافتی به یکی از روندهای اصلی در بازار جهانی آلومینیوم تبدیل شده است. آلومینیوم همچنین به عنوان یک فلز بازیافتی به طور گسترده شناخته شده است، به طوری که بیش از ۷۵٪ از کل آلومینیوم تولید شده هنوز در گردش است و در سراسر جهان مورد استفاده مجدد قرار می گیرد. به همین دلیل، فرآیند تولید آلومینیوم ثانویه نسبت به فرآیند تولید اولیه از نظر انرژی کارآمدتر است و اهمیت آن را در صنایع مصرف کننده نهایی بیشتر می کند. انتظار می رود افزایش تقاضا و استفاده روزافزون از محصولات آلومینیومی بازیافتی فرصت های سودآورتری را در بازار جهانی در آینده نزدیک ایجاد کند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

بازگشت به مقالات