بازگشت به مقالات
تحلیل قیمت مس در سال اینده
دسته بندی : اخبار, تحلیل بازار, مرکز یادگیری

کمبود مس با وجود رشد در تولید

 

کمبود مس با وجود رشد در تولید

مقدمه کمبود مس

بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی در سال ۲۰۲۱ میلادی پس از شیوع کرونا سبب شده است تا بازار مس به سختی به تعادل برسد. در همین حین آمریکا و چین اعلام کرده‌اند که طرح‌های چندهزارمیلیاردی برای زیرساخت‌های خود دارند. این خبر تعادل در بازار را بیش از پیش به خطر انداخته‌است و احتمال ایجاد کمبود مس در بازار بیشتر شده‌است.

بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی در سال ۲۰۲۱ میلادی پس از شیوع کرونا سبب شده‌است تا بازار مس به سختی به تعادل برسد. در همین حین آمریکا و چین اعلام کرده‌اند که طرح‌های چندهزارمیلیاردی برای زیرساخت‌های خود دارند. این خبر تعادل در بازار را بیش از پیش به خطر انداخته است و احتمال ایجاد کمبود مس در بازار بیشتر شده‌است.

مجموعه عوامل محیطی، اجتماعی و دولتی (به صورت مخفف ESG) تاثیرگذار بر اقتصاد جهانی هستند. امروزه با افزایش اهمیت ESG  دولت‌ها و سرمایه‌گذاران توجه بیشتری به تکنولوژی‌های جدید حوزه مس می‌کنند. این تکنولوژی‌ها شامل بازیافت انرژی، حمل‌ونقل الکتریکی و کاهش آزادسازی گازهای گل خانه ای می‌شوند. بازار جهانی تقاضای مس تحت تاثیر این سیاست‌ها و اولویت‌ها شاهد افزایش قیمت‌ها و کمبود مس بوده است. به طوریکه قیمت میانگین مس LME در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۵۱ درصدی به ۹۳۱۷ دلار آمریکا به ازای هر تن رسیده است.

تولید مس در سال جاری

در قسمت تولید با وجود برخی مشکلات در استخراج مس، تولید فلزات با ارزش به اندازه‌ای افزایش پیدا کرده است تا بتواند پاسخگوی تقاضاهای بیشتر در بازار باشد. در سال ۲۰۲۲ میلادی با توجه به بازیابی اقتصاد جهانی پسا کووید و افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و خودرو‌های برقی، پیش‌بینی می‌شود که کمبود مس به اندازه تقریبی ۸۲ هزار تن در بازار ایجاد شود. البته این حجم از کمبود زیاد نبوده و قابل کنترل است. با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی بر افزایش استخراج مس، میزان تولید با میزان تقاضا در بازار کاملا برابری نخواهد کرد. این کمبود مس همان طور که گفته شد محدود خواهد بود و حجمی معادل یک درصد از بازار مصرفی خواهد داشت. در نتیجه در آینده نزدیک، بازار به طور کلی متعادل خواهد بود.

افزایش نیاز اقتصاد‌های بزرگ پس از همه‌گیری، افزایش تمرکز بر روی تکنولوژی‌های پاک و برنامه‌های کاهش کربن در سال ۲۰۲۲ سبب خواهد شد با افزایش ۳ درصدی تقاضای مصرف جهانی به ۲۵٫۱ میلیون تن برسد.

همچنین در سال ۲۰۲۲ با ایجاد معدن‌های جدید در پرو و کنگو و گسترش معدن‌های فعلی می‌بایست شاهد این باشیم که میزان تولید جهانی فلزات با ارزش با افزایش ۴ درصدی به ۲۲٫۳ میلیون تن برسد. به طور مشخص رشد تولید مس چیزی در حدود ۲ درصد خواهد بود. مصرف بیشتر مس برای نوسازی ساختار‌های انرژی و تلاش جهانی برای کاهش تولید کربن در نهایت به نفع تقاضا مس خواهد بود.

سال‌های پیش رو

با بررسی تعداد پروژه‌های استخراج احتمالی می‌توان فهمید که افزایش تولید ناشی از این پروژه‌ها در ۲ تا ۳ سال آینده به اندازه‌ای نیست که با مصرف در بازار برابری کند و در نهایت شاهد کمبود مس و کاتد مس به صورت قابل‌ملاحظه‌ای در سال‌های آینده خواهیم بود.

اطلاعات این مقاله بر گرفته از تحلیل‌های کمپانی Norilsk Nickel برای سال جاری میلادی بوده است. Norilsk Nickel یک کمپانی فعال در حوزه استخراج و ذوب فلزات است. این کمپانی بزرگ‌ترین تولید‌کننده پالادیدم(palladium ) و نیکل(nickel ) و از تولیدکنندگان بزرگ پلاتینیوم(platinum ) و مس(copper) است.

این کمپانی همچنین محصولات زیز را هم تولید می‌کند:

کبالت(cobalt)، رادیم(rhodium)، نقره(silver)، طلا(gold)، ایریدیوم(iridium)، راتنیوم(ruthenium)، سلنیوم(selenium)، تلوریوم(tellurium)، سولفور(sulphur ) و…

نمودار قیمت مس در سالهای اخیر

تحلیل قیمت مس در سال اینده
تحلیل قیمت مس در سال آینده

Global copper market to face deficit in 2022 despite projected production growth

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

بازگشت به مقالات