بازگشت به مقالات
تولیدکنندگان میلگرد در ایران
دسته بندی : مرکز یادگیری, میلگرد

تولیدکنندگان برتر میلگرد در ایران کدام اند ؟

تولیدکنندگان میلگرد در ایران به دنبال تامین نیاز بازار این محصول و نیز کشف بازار های بین المللی هستند و سالیانه به تولید چندین هزار تن از این مقطع فولاد می پردازند. در این مقاله به معرفی تولیدکنندگان برتر میلگرد در ایران میپردازیم. به منظور اطلاع از قیمت میلگرد در انواع جنس های استیل، آلومینیومی، برنجی و مسی به این لینک مراجعه نمایید.

برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران کدام اند ؟

کارخانه های متعددی در زمینه تولید انواع میلگرد ساده و آجدار در کشور فعال هستند. برخی از آنها با رعایت استانداردهای ساخت و تولید میلگردهایی که دارای وزن نزدیک به وزن مندرج در جدول اشتال است، کیفیت محصولات خود را به اثبات رسانده اند.

مهم ترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران عبارت اند از:

  • ذوب آهن اصفهان
  • مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)
  • فولاد آذربایجان (میانه)
  • صنایع فولاد کرمان بردسیر
  • فولاد آناهیتا گیلان
  • فولاد روهینا جنوب
  • فولاد بافق یزد
  • ظفر بناب
  • کاوه تیکمه داش
  • جهان فولاد سیرجان

 

تولیدکنندگان میلگرد در ایران

ذوب آهن اصفهان ، برترین تولیدکننده میلگرد در ایران

کارخانه ذوب آهن اصفهان مهم‌ترین و قدیمی‌ترین واحد فولاد سازی کشور است که از شهرت جهانی نیز برخوردار است. عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف این کارخانه، از سال ۱۳۴۶ آغاز شد. با ایجاد کارگاه‌های کک سازی، آگلومراسیون و کوره بلند شماره ۱، در نیمه اول دی‌ماه ۱۳۵۰ بهره‌برداری شد. در دی ماه ۱۳۵۱ با راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال تولید محصولات فولادی همچون تیرآهن و میلگرد آغاز شد.

پس از آن در سال ۱۳۵۱ کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه ذوب آهن برای رسیدن به ظرفیت تولید ۱,۹۰۰,۰۰۰ تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره ۲ و توسعه بخش‌های مختلف آگلومراسیون، کک سازی، فولادسازی، نورد و …. شروع گردید. پس از آن نیز در سال ۱۳۵۷ عملیات ساختمانی کمپلکس چدن به اتمام رسید.

ذوب آهن اصفهان تا کنون افتخارات بسیاری را هم در صنعت فولاد کشور و هم به‌صورت بین‌المللی کسب کرده است. به‌عنوان مثال این کارخانه بزرگ آهن و فولاد کشور توانست برای نخستین بار موفق به دریافت گواهی نامه استاندارد تولید با بالاترین سطح کیفی، گواهی نامه مطابقت میلگردهای گرید B500 از شرکت CARES انگلیس و گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ مدیریت کیفیت درزمینهٔ تولیدات شمش شده است.

 

مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)

یکی دیگر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور مجتمع فولاد خراسان است. اگر در بازار آهن آلات فعال باشید، به‌طور حتم نام میلگرد نیشابور به گوش شما خورده است. میلگرد نیشابور در واقع محصول کارخانه فولاد خراسان است. به دلیل واقع شدن این کارخانه در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر نیشابور به این نام معروف شده است.

میلگرد تولیدی این مجتمع جزو محصولات باکیفیت و پر مصرف در بازار ایران است و طرفداران بسیاری دارد. محصولات تولیدی کارخانه فولاد خراسان شامل انواع میلگرد، شمش فولادی، آهن اسفنجی و بریکت است. به همین دلیل در عرصه تولید فولاد خام نیز یکی از پیشتازان صنعت فولاد کشور است. این کارخانه در حال حاضر سه نوع میلگرد ساده، آجدار مارپیچ و آجدار جناقی را بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ تولید می‌کند.

 

فولاد آذربایجان (میانه)

یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در شمال غرب کشور کارخانه فولاد آذربایجان (میانه) است. از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را درزمینهٔ تولید انواع میلگرد آغاز کرد. کارخانه فولاد آذربایجان در جنوب شرق استان آذربایجان شرقی در شهر میانه واقع شده است.

یکی از ویژگی‌های بارز کارخانه فولاد آذربایجان، مجاورت آن با راه آهن سراسری و جاده اختصاصی متصل به مسیر ترانزیت بین‌المللی است. به دلیل کیفیت بالای محصولات، میلگرد تولیدی فولاد آذربایجان از محبوبیت بالایی در بازار آهن آلات کشور برخوردار است.

این مجموعه با دارا بودن گواهینامه‌های استاندارد بین‌المللی ISO 9001 – ISO 14001 -ISO 18001 به تولید محصولات باکیفیت و استاندارد بین‌المللی پرداخته و یکی از بزرگ‌ترین صادر کنندگان میلگرد در کشور به‌حساب می‌آید.

کارخانه فولاد میانه را می‌توان یکی از تولیدکنندگان برتر میلگرد در ایران دانست که با بهره گیری از مدل ارزیابی کیفیت INQA توانسته دستاوردهای زیادی را در راستای افزایش کیفیت محصولات خود در کشور کسب نموده و از سایر رقبا پیشی بگیرد.

این مجموعه تولید کننده میلگرد آجدار از اندازه ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای A2 و A3 بر اساس استاندارد DIN 488 و میلگردهای ساده از سایز ۱۴ الی ۵۰ میلی متر، بر اساس استاندارد DIN 1013 است.

 

صنایع فولاد کرمان بردسیر

شرکت صنایع فولاد کرمان (بردسیر) در سال ۱۳۶۹ به ثبت رسیده است و در مجاورت شهرستان بردسیر (۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان)قرار دارد. در حال حاضر پس از ۲۵ سال فعالیت، به‌عنوان یکی از تکمیل کنندگان زنجیره تولید در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد، حضوری فعال دارد.

کارخانه نورد گرم مجتمع فولاد کرمان با ظرفیت تولید سالیانه ۱۵۰ هزار تن در سال ۱۳۸۰ افتتاح گردیده است . هم اکنون با ظرفیت ۲۲۰ هزار تن به فعالیت خود ادامه می‌دهد. فاز دوم آن نیز کارخانه فولاد سازی با ظرفیت ۴۲۰ هزار تن است که در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده است و به یکی از تولیدکنندگان برتر میلگرد بدل شده است.

میلگردهای بردسیر کرمان به روش ترمکس و از اندازه ۸ تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای A2 و A3 در واحد نورد گرم این کارخانه تولید می‌شوند.

 

مجتمع فولاد آناهیتا گیلان

پنجمین تولید کننده برتر میلگرد در این لیست شرکت فولاد آناهیتا گیلان است که  در اواخر سال ۱۳۸۹ به‌واسطه انتقال سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی (از سایز ۸ تا ۳۲)، در زمینی به مساحت ۲۰,۹۰۸ متر مربع، فعالیت خود را آغاز کرد.

سرانجام در اواخر سال ۱۳۹۲ با ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن میلگرد در سال تولید آزمایشی این کارخانه آغاز شد. دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 محصولاتی است که این کارخانه اقدام به تولید آن‌ها می‌نماید. این نام‌گذاری برگرفته از استاندارد GOST 5781 روسیه است. از نظر استاندارد ملی ۳۱۳۲ ایران این نام‌گذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج ۳۴۰ و آج ۴۰۰ است.

میلگرد آناهیتا گیلان از لحاظ ترکیب شیمیایی، مشخصات فیزیکی مانند قطر اسمی و مشخصات هندسی آج و خواص مکانیکی با استاندارد ملی مطابقت دارد. همچنین محصولات پس از تولید وارد واحد کنترل کیفی شده و پس از تأیید کیفیت، بسته بندی و وارد بازار مصرف می‌گردد. با توجه به کیفیت تولیدات، این مجموعه یکی تولیدکنندگان برتر میلگرد شده است.

 

مجتمع فولاد روهینا جنوب

احداث مجتمع فولاد روهینا جنوب در سال ۱۳۸۹ باهدف تولید میلگرد در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار واقع در استان خوزستان، شهرستان دزفول در فاصله ۷ کیلومتری جاده دزفول – شوشتر آغاز گردید.

میلگرد روهینا در چهار نوع A3، A2، A1 و A4 و در دو شکل ساده و آجدار تولید و به بازار عرضه می‌شود. این کارخانه با استفاده از فناوری روز دنیا و بهره گیری از توان متخصصان داخلی توانسته میلگردهای آجدار به‌صورت آج دوکی و یکنواخت، جناقی و مرکب در سایزهای ۸ تا ۴۰ و کلاف در سایزهای ۵ الی ۱۶ میلی متر تولید نماید.

محصولات تولیدی بر اساس استاندارد ملی ایران ۳۱۳۲، ASTM A615 آمریکا و BS 4449 انگلستان به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌شود. ویژگی بارز میلگرد روهینا، استحکام بالا همراه با وزن سبک و استاندارد است که استفاده از آن را در پروژه‌های ساختمانی را مقرون به‌صرفه و اقتصادی می‌کند.

 

مجتمع فولاد بافق

مجتمع فولاد بافق با استفاده از تجهیزات پیشرفته روز دنیا در سال ۱۳۹۴ در شهرستان بافق استان یزد به بهره برداری رسید. ظرفیت اسمی تولید این کارخانه ۵۵۰ هزار تن در سال بوده است و در حال حاضر به یکی از ۱۵ تولیدکننده برتر میلگرد در ایران بدل شده است.

از مزیت‌های عمده این مجتمع، مجاورت با معدن سنگ آهن مرکزی ایران و چغارت است که بهشت معادن ایران لقب گرفته است. از مشخصات بارز مجتمع فولاد بافق می‌توان به تولید هم‌زمان میلگردهای A3 در سایز ۸ به‌صورت ۴ شاخه، سایز ۱۰ به‌صورت ۳ شاخه، سایز ۱۴ به‌صورت ۲ شاخه و سایزهای ۱۶ تا ۳۲ به‌صورت تک شاخه اشاره کرد.

همچنین برای تولید میلگرد بافق یزد از فنّاوری روز اروپا به‌منظور تولید محصول با ابعاد و تلرانس استاندارد و خواص مکانیکی مناسب استفاده می‌گردد. مجتمع فولاد بافق امکان تولید میلگرد با طول سفارشی و بر اساس اعلام نیاز مشتری را دارد.

 

کارخانه ظفر بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب در سال ۱۳۸۶ با ظرفیت تولید انواع مقاطع فولادی به میزان ۲۰۰ هزار تن در سال تأسیس شد. فاز دوم توسعه این کارخانه در سال ۱۳۹۰ با هدف دستیابی به ظرفیت تولید اسمی ۳۰۰ هزار تن انجام پذیرفت و پس از آن بانام تجاری فولاد ظفر نوین گستر، فعالیت خود را ادامه داد.

هم اکنون کارخانه فولاد ظفر بناب سالانه ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات فولادی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی را با رعایت اصول استاندارد جهانی و ملی تولید می‌کند و یکی از کارخانه‌های برتر تولیدکننده میلگرد در کشور به شمار می‌رود.

از برجستگی‌های این مجتمع تولیدی می‌توان به دسترسی به شاهراه ترانزیتی منطقه در استان آذربایجان شرقی، هم‌جواری با نیروگاه حرارتی سهند بناب با امکان تولید ۶۵۰ مگاوات برق و نزدیکی به گمرک‌های مرزی غرب کشور اشاره کرد. به همین دلیل کارخانه ظفر بناب در لیست ۱۵ تولید کننده برتر میلگرد در ایران قرار می‌گیرد.

 

صنایع فولاد کاوه تیکمه داش

صنایع فولاد کاوه تیکمه داش در سال ۱۳۸۷ و با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن، انواع میلگرد فولادی در سایزهای مختلف در بخش محروم استان تبریز و در شهرک صنعتی فولاد تیکمه داش با هدف ایجاد اشتغال برای افراد بومی منطقه تأسیس گردید و به یکی از تولیدکنندگان برتر میلگرد در کشور بدل شد. این مجموع تولیدی، میلگرد خود را بانام اختصاری SFK steel روانه بازار می‌کند.

میلگرد کاوه تیکمه داش یکی از محبوب‌ترین و باکیفیت‌ترین میلگردهای موجود در بازار است که در دو نوع ساده و آجدار و در سایزهای ۳۲-۸ تولید و روانه بازار مصرف می‌گردد. هدف فعلی این واحد، تولیدی افزایش ظرفیت تولید خود به حدود ۶۰۰ هزار تن در سال و افزودن امکان تولید محصولات فولادی اعم از ورق استیل، پروفیل، لوله‌های صنعتی و مقاطع آلیاژی است.

 

جهان فولاد سیرجان

شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان ابتدا در سال ۱۳۸۸ توسط شرکت توسعه و آبادانی استان کرمان که از شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران است تاسیس شد. این شرکت، پس از تغییراتی در سهامداران، متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت‌های وابسته و صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت‌های تابعه است.

از محصولات تولیدی این کارخانه می‌توان به آهن اسفنجی، بریکت سرد، بیلت و انواع میلگرد از سایز ۸ تا ۳۲ اشاره کرد. میلگرد تولیدی این کارخانه در سه گروه ساده (س ۲۴۰)، آجدار مارپیچ (آج ۳۴۰) و آجدار جناغی (آج ۴۰۰) طبقه بندی می‌شوند. این شرکت قادر به تولید میلگردهای آجدار جناغی با استفاده از روش ترمکس جهت بهبود خواص مکانیکی میلگرد است.

جمع بندی

میلگرد مهم ترین مقطع فولادی است که در ساخت اکثر سازه های مهندسی و عمرانی به کار برده می شود. استفاده فراوان از این مقطع ساختمانی سبب شده تا کارخانه های زیادی به تولید این محصول روی آورند. اما برخی تولیدکنندگان میلگرد به سبب رعایت استانداردها و تولید محصولاتی باکیفیت، شناخته شده هستند و خود را به عنوان یک برند معتبر معرفی نمودند. ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، فولاد آذربایجان، آناهیتا گیلان و … از برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران هستند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 19 =

بازگشت به مقالات