بازگشت به مقالات
ورق روی چیست
دسته بندی : روی, مرکز یادگیری

آشنایی با ورق روی و کاربرد آن

فلز روی از مهمترین و با ارزش‌ترین فلزاتی است که در صنایع مختلف به ویژه در ساخت آلیاژ‌ها و صنعت گالوانیزاسیون کاربرد‌های فراوانی دارد. این فلز در ساختار اقتصادی هر کشور جهت تولید و تکمیل انواع فرآورده‌های صنعتی نقش اساسی دارد. تقریباً یک چهارم فراورده‌های روی به صورت ترکیبات روی مورد مصرف قرار می‌گیرkد. این فلز به صورت اشکال تجاری متنوعی مانند: شمش و ورق روی و… ارائه می‌گردد. به منظور اطلاع از قیمت ورق روی به این لینک مراجعه نمایید.

 

ورق روی

فلز روی از قرن ۱۸ در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار گرفته است. ویژگی ضد خوردگی یکی از مزیت‌های غیر قابل انکار این فلز ارزشمند است. با این حال، روی خالص شکل‌پذیری کمی دارد، شکننده است و در هنگام خم شدن به راحتی شکسته می‌شود. این ویژگیT کار با آن را دشوار می‌کند. به همین دلیل است که برای مدت طولانی به دنبال چگونگی بهبود این فلز بوده‌اند و در اواخر دهه ۱۹۶۰ آلیاژ جدیدی با مقاومت بالا در برابر خمش و محافظت در برابر خوردگی ایجاد شد و ماده جدیدی به نام ورق روی ظاهر شد. مواد ورق روی از آلیاژ‌های روی، تیتانیوم و مس یا آلومینیوم تشکیل شده است که خاصیت ارتجاعی و استحکام آن را افزایش می‌دهد.

عناصر آلیاژی موجود در این آلیاژ به مقدار ۰٫۰۶ تا ۰٫۲۰ درصد و به عنوان عوامل ساختاری و اصلاح‌کننده عمل می‌کنند. مس و آلومینیوم موادی هستند که به منظور افزایش مقاومت به خوردگب به این فلز اضافه می شوند. مس استحکام کششی مواد را افزایش می‌دهد، تیتانیوم مقاومت ماده را افزایش می‌دهد، اما ترکیبی از دو عنصر شیمیایی ضریب انقباض و انبساط را در شرایط مختلف آب و هوایی کاهش می‌دهد. با مشخصات فلز روی و کاربرد آن در صنعت در این لینک آشنا شوید.

مزایای ورق روی

 

حوزه کاربرد ورق روی

در اینجا دو کاربرد اصلی ورق روی در ساخت و ساز ذکر شده است: بازسازی (ترمیم) نما و سقف ساختمان‌ها و استفاده از آن در ساخت نما‌ها و تأسیسات جدید.
این ماده را می‌توان در هر شیب و با هر شکلی (قوس، ذوزنقه، بیضی و غیره) استفاده کرد. سقف‌های ساخته شده از ورق روی، بسیاری از هزینه‌های مختلف را کاهش می دهند، زیرا نیازی به مراقبت ویژه ندارد. به عبارتی، نه رنگ‌آمیزی و نه تمیز کردن مورد نیاز است.

استفاده از ورق روی در محل مستلزم اندازه‌گیری، محاسبه و برنامه‌ریزی کل سیستم سقف یا نما است. این یک مزیت شامل برنامه‌ریزی بهینه سیستم سقف یا نما برای جلوگیری از هزینه اضافی و همچنین صرفه‌جویی در نگهداری و مرمت دوره‌ای آن‌ها خواهد بود.

طبق بررسی‌های انجام شده از نظر زیست محیطی، استفاده از این نوع مصالح ساختمانی، پیامد‌های خوبی برای محیط زیست به همراه دارد. در آلمان، با بررسی خاک در اطراف یک ساختمان با سقف ورق روی به بازخورد مثبتی دست یافتند. ورق روی یک ماده سرطان‌زا نیست و هیچ گونه اثر مضری بر سلامت انسان ندارد. علاوه بر این، در ردیف مصالح ساختمانی غیر قابل احتراق قرار دارد. فلز روی دارای خواص ضد باکتریایی است که بسیار شبیه به مس است. ضمن اینکه، روی فلزی قابل بازیافت است و از این طریق می توان با استفاده مجدد از آن، در ماده، انرژی و هزینه، صرفه جویی کرد. با بازیافت ضایعات روی و مزایای آن در این لینک آشنا شوید.

کاربرد ورق روی

 

ویژگی‌های ورق روی

همانطور گفته شد ورق روی داری ویژگی‌های است که مصرف‌کنندگان را به استفاده از آن ترغیب می‌کند. ورق روی علاوه بر ویژگی‌های فنی، مزایای ظاهر عالی، عمر طولانی با حداقل الزامات تعمیر و نگهداری، مقرون‌به‌صرفه بودن و تطبیق‌پذیری را ارائه می‌دهد که باعث می‌شود با اطمینان از آن برای طراحی‌های معماری نوآورانه استفاده شود.

مهم ترین ویژگی های ورق روی عبارت اند از:

  • ورق روی به راحتی تمیز می‌شود.
  • رنگ آن در طول زمان تغییر نمی‌کند.
  • وقتی خم می‌شود یکپارچگی را از دست نمی‌دهد.
  • فوق‌العاده همه کاره
  • به طور طبیعی ضد باکتری
  • فلز غیر متخلخل

 

ترکیب شیمیایی ورق روی

استفاده گسترده از ورق روی در ساخت و ساز به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی آن است که باعث شده است مورد پسند مصرف‌کنندگان قرار گیرد. این خواص برتز شامل مواردی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی، حفاظت از محیط زیست و ظاهر جذاب می شوند. ورق روی مانند یک ماده پلاستیکی به ساخت طراحی‌های پیچیده کمک می‌کند، همچنین هنگام نصب بر روی سقف‌ها و سازه‌ها و نما بسیار راحت است.

ورق روی درلحیم کاری و سازه‌های ساختمانی مانند گنبد، برج، طاق و سایر طرح‌ها که نمی‌توان از فولاد گالوانیزه یا مس استفاده کرد کارایی دارد. خواص ضد خوردگی ورق روی پیش نیازی برای عمر طولانی بیش از ۱۰۰ سال بدون رنگ‌آمیزی و نگهداری مکرر است. مزیت بی‌چون و چرای این ماده قابلیت خود ترمیم آن است.

ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ورق روی توسط یک استاندارد اروپایی EN 988:1996 تنظیم شده است. این استاندارد تأیید می‌کند که الزامات سختگیرانه در مورد خواص مکانیکی و تکنولوژیکی و ترکیب شیمیایی مواد و همچنین نظارت مداوم بر خواص و ترکیب، طبیعی است. با توجه به این معیار‌ها، ترکیب شیمیایی ورق روی به شرح زیر است:

  • روی – ۹۹۹۹۵ درصد
  • مس – ۰٫۰۸-۰٫۱۷ درصد
  • تیتانیوم -۰٫۰۷- ۰٫۱۲ درصد
  • آلومینیوم حداکثر ۰٫۰۱۵ درصد

 

جمع‌بندی

فلز روی یکی از ارزشمندترین مواد موجود بر روی زمین است که به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این اشکال ورق روی است که با توجه به خاصیت‌های مانند مقاومت بالا در برابر خمش و محافظت در برابر خوردگی بسیار مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفته است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

بازگشت به مقالات