بازگشت به مقالات
مس و مشخصات فلز مس
دسته بندی : مرکز یادگیری, مس

آشنایی با مشخصات آلیاژهای مس ( Copper alloys )

آشنایی با آلیاژهای مس

با توسعه انواع آلیاژهای مس ، انجمن توسعه مس (Copper Development Association Inc: CDA ) برای شماره‌گذاری این آلیاژها یک سیستم شماره‌گذاری بر حسب ترکیبات هر آلیاژ راه‌اندازی کرد. این اعداد توسط استانداردهای (Society of Automotive Engineers) SAE و (American Society for Testing and Materials) ASTM ( که دو رقم اضافی به کدها اضافه کردند ) مورد پذیرش قرار گرفتند و امروز از آن‌ها برای شناسایی آلیاژهای مختلف مس استفاده می‌شود. در زیر سیستم شماره‌گذاری درجه مس به تفکیک آورده شده تا هر سری را بهتر درک کنیم و با ویژگی‌های هر یک بیشتر آشنا شویم.

  • آلیاژ‌های مس : سری C100 ( مس )

مس های سری ۱۰۰ به عنوان مس‌های خالص در نظر گرفته می‌شوند که حداقل میزان مس آن ۹۹٫۳ درصد است. آن دسته از آلیاژهایی که محتوای مس آن‌ها بین ۹۹٫۳ تا ۹۶ درصد است نیز در سری ۱۰۰ قرار می‌گیرند. این گریدها رسانایی الکتریکی بالایی دارند و می‌توانند حاوی عناصر آلیاژی اضافی مثل بریلیم، کادمیوم، کروم، کبالت، نیکل یا آهن باشند که بدون آنکه بر هدایت الکتریکی تاثیر بگذارند، استحکام بیشتری ارائه می‌دهند.

  • آلیاژ‌های مس : سری C200 ( برنجی )

گریدهای سری ۲۰۰ عبارتند از آلیاژهای مس و روی یا همان برنج با ویژگی‌های الکتریکی قابل قبول که بدون آنکه استحکام آن‌ها ذره‌ای تحت تاثیر قرار گیرد کشیده می‌شوند و به راحتی شکل می‌گیرند.

  • آلیاژ‌های مس : سری C300 ( برنج های سرب دار )

سری ۳۰۰ آلیاژهای برنجی حاوی ۱% تا ۳% وزن سرب هستند که ماشین‌کاری روی آن‌ها اعم از اعمال فرز، اره و برش بسیار ساده و آسان است.

  • آلیاژ‌های مس : سری C400 ( برنج های قلع )

آلیاژهای سری ۴۰۰ حاوی ۱% تا ۲% قلع، حاوی مس و روی برای مقاومت در برابر خوردگی و ارائه استحکام بیشتر معرفی شده‌اند. این گریدها معمولاً در کاربردهای الکتریکی از جمله پایانه‌ها و کانکتورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • آلیاژ‌های مس : سری C500 ( برنزهای فسفر )

آلیاژهای سری ۵۰۰ شامل برنزهای فسفر سرب هستند که برای عملکرد تحت شرایط فشار بار طراحی شده‌اند. از ویژگی فوق‌العاده این آلیاژها می‌توان به مقاومت بیشتر در برابر تنش‌های متناوب اشاره کرد.

  • آلیاژ‌های مس : سری C600 ( برنز )

سری ۶۰۰ عبارت است از برنزهای آلومینیومی که ۲% تا ۳% از وزن آن‌ها را آلومینیوم تشکیل می‌دهد. می‌دانیم که آلومینیوم در عین حفظ شکل‌پذیری، قدرت استحکام بیشتری ارائه می‌دهد. این آلیاژها معمولاً برای ساخت  یاتاقان‌ها، صفحات سایش و قطعات شیر هیدرولیک استفاده می‌شوند.

  • آلیاژ‌های مس : سری C700 ( نقره‌های نیکل )

این سری شامل آلیاژهای مس، نیکل و سرب است و از ویژگی‌های آلیاژهای سری ۷۰۰ می‌توان به استحکام بالا، شکل پذیری خوب و مقاومت زیاد در برابر خوردگی اشاره کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =

بازگشت به مقالات