بازگشت به مقالات
مس و مشخصات فلز مس
دسته بندی : تحلیل بازار, مرکز یادگیری

قیمت مس به ۲۰هزار دلار به ازای هر تن برسد!

بانک Bank of America می‌گوید با کاهش سرمایه‌گذاری ممکن است قیمت مس به ۲۰هزار دلار به ازای هر تن برسد

مقدمه کمبود ذخایر مس

بانک Bank of America می‌گوید به علت کمبود ذخایر مس ممکن است تا سال ۲۰۲۴ قیمت مس به ۲۰هزار دلار به ازای هر تن برسد. در هفته گذشته قیمت مس اوج گرفت و به ۱۰هزار دلار رسید که در یک دهه اخیر بی‌سابقه است. همچنین قیمت بعضی مصالح افزایش یافته است و بسیاری معتقدند که این شروع یک تورم چند ساله خواهد بود. ذخایر مس قایل مقاسیه با ذخایر ۱۵ سال پیش است و به سختی نیاز بازار مس را برای یک ماه تامین می‌کند. این موضوع با توجه به بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی بسیار نگران‌کننده می‌تواند باشد. در واقع پیش‌بینی می‌شود که امسال و سال آینده با کمبود مس در بازار مواجه باشیم.

کاربرد مس

مس فلزی کلیدی ( آشنایی با مشخصات فلز مس ( Copper ) و کاربرد آن در صنعت ) برای رشد بسیاری از بخش‌های صنعتی است و پیوسته تقاضا برای آن در حال افزایش است. برای مثال کاربرد این فلز در تولید باطری‌های ماشین‌های الکتریکی و سیم‌کشی تراشه‌های الکتریکی اهمیت زیادی دارد. و با توجه به حرکت جهان به سمت کاهش گازهای گلخانه‌ای، نیاز به مس رو به افزایش و ذخایر آن رو به کاهش هستند.

همچنین بازگشت اقتصاد جهانی به شرایط قبل از همه‌گیری هم تشدید این وضعیت می‌انجامد. هفته گذشته قیمت مس به ۱۰هزار دلار به ازای هر تن رسید. Bank of America پیش‌بینی می‌کند که با توجه به کمبود ذخایر، قیمت در چند ماه آینده به ۱۳هزار دلار نیز برسد.

کمبود ذخایر مس: پیش‌بینی آینده

افزایش معادن فعلی و یا گسترش آن‌ها مدت زیادی طول می‌کشد. بنابراین برای پاسخ به نیاز بازار می‌بایست شاهد افزایش بازیافت مس و بازگشت محصولات بازیافتی به زنجیره توزیع باشیم. در غیر این صورت افزایش قیمت‌ها در سه سال آینده می‌تواند قیمت مس به ازای هر تن را به ۲۰هزار دلار برساند. گزارش Bank of America همچنین می‌گوید که تا سال ۲۰۲۵ بازیافت مس می‌تواند با رشد ۶۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به ۶۷۰۰ تن برسد.

باتوجه به نقش مهم مس در الکتریکی‌کردن صنایع و همچنین کاهش ذخایر آن، منابع جایگزین روز به روز اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد. کمبودها سبب خواهند شد تا مس کمتری در تولیدات به کار برده شود. همچنین شاهد پیشرفت‌های مهندسی و به کارگیری فلزات جایگزین خواهیم بود.

تورم

مس تنها محصولی نیست که در چند ماه اخیر شاهد افزایش قیمتش بودیم. برای مثال با توجه به بازگشایی‌ها قیمت الوار هم در ماه گذشته رکورد زده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که شاهد یک دوره چند ساله از افزایش قیمت و تورم (supercycle) باشیم‌. کاهش ارزش دلار، حرکت به سمت انرژی‌های پاک و زیرساخت‌های همگام با محیط زیست از عواملی هستند که احتمالا سبب ایجاد تورم خواهند شد. هر چند برخی محققان و تحلیل‌گران معتقد هستند که رخدادهای فعلی بازار طبیعی بوده و تورم بزرگی در راه نخواهد بود.

 

بازار فلزات ایران، ارائه دهنده انواع مقاطع فلزی است. برای خرید مس و مشاهده قیمت کاتد مس با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =

بازگشت به مقالات