بازگشت به مقالات
پیش بینی روند قیمت آلومینیوم
دسته بندی : اخبار, تحلیل بازار, مرکز یادگیری

آیا ممکن است ذخایر آلومینیوم در سال ۲۰۲۴ تمام شوند؟

آیا ممکن است ذخایر آلومینیوم در سال ۲۰۲۴ تمام شوند؟

معامله‌کنندگان بازار آلومینیوم در سال جاری میلادی می‌گویند که افزایش سرسام‌آور تقاضا ممکن است تمام ذخایر آلومینیوم در بازار را تمام کند. قیمت آلومینیوم در حال ثبت رکورد در زنجیره‌های تامین است. غول عظیم تجاری Trafigura به خریداران آلومینیوم هشدار می‌دهد و می‌گوید که جهان با کمبود شدید آلومینیوم مواجه است. یعنی تا اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی دخایر آلومینیوم، یکی از پر‌مصرف‌ترین فلزات در جهان، به اتمام خواهند رسید.

آلومینیوم در همه صنایع از بسته‌بندی غذا تا ساخت هواپیماها کاربرد دارد. بازگشت جهان به شرایط عادی پس از شیوع کرونا، با بروز بحران تامین سوخت در اروپا و چین همزمان شده است. یعنی افزایش تقاضا در بازار آلومینیوم با کاهش منابع تامین‌کننده این فلز مواجه شده است. این شرایط سبب ثبت رکورد در قیمت آلومینیوم و ایجاد تورم در بازار جهانی شده است؛ تورمی که به بانک‌های مرکزی و مصرف‌کنندگان فشار وارد می‌کند.

پیش‌بینی روند مصرف ذخایر آلومینیوم

Philippe Mueller رئیس بخش معاملات آلومینیوم Trafigura قیمت‌ها در بازار آلومینیوم را رو به افزایش می‌بیند و می‌گوید: (در این بازار هر وقت کمبودی ایجاد شود باید شاهد افزایش تصاعدی قیمت‌ها باشیم). Mueller از پیش‌بینی قیمت سر باز می‌زند اما می‌گوید وضعیت فعلی کمبود‌ها در ذخایر آلومینوم به احتمال زیاد در سال‌های آتی فقط بدتر خواهد شد.

او همچنین می‌گوید: (با اینکه کارخانه‌های ذوب آلومینیوم در آینده سعی خواهند کرد با افزایش تقاضا در بازار هماهنگ شوند اما احتمال رخ دادن آن در آینده نزدیک کم است. در واقع کمبودها با چنان سرعتی در حال افزایش هستند که نمی‌توان از آن جلو گیری کرد).

افزایش قیمت آلومینیوم تقریبا بی‌وقفه ادامه داشته است و قیمت فعلی آلومینیوم تقریبا دو برابر قیمت این فلز در روز‌های اولیه شیوع کرونا است. در بازار فلزات لندن شاهد هستیم که کمبود‌ها اثر خود را بر روی قراردادهای آتی هم گذاشته‌اند که این موضوع نشان از ادامه‌دار بودن کمبود‌ها است. تخمین میزان ذخایر آلومینیومی توسط موسسات LME و Shanghai Futures Exchange نشان می‌دهد که میزان این ذخایر از سال ۲۰۰۸ میلادی تا به حال به این اندازه پایین نبوده است.

اتمام آلومینیوم

کمپانی Trafigura پیش‌بینی می‌کند که ذخایر آلومینیوم تقریبا در اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی رو به اتمام می‌روند. افزایش قیمت آلومینیوم در نهایت سبب افزایش هزینه‌های مصرف کنندگان خواهد شد. همه این‌ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که قیمت انرژی‌ها و محصولات خوراکی در سطح جهانی درحال رکورد‌ زدن است. همچنین بعضی از بانک‌های وال‌استریت پیش‌بینی یک دوره طولانی چند ساله افزایش قیمت مواد خام را می‌کنند.

آلومینیوم در طول یک دهه گذشته به لطف کارخانه‌های تولید آلومینیوم در چین، به میزان فراوانی در بازار وجود داشته است. بیشتر این منابع تولیدی وابسته به ذغال‌سنگ هستند و با تلاش چین برای کاهش میزان آزاد‌سازی کربن میزان تولید آلومینیوم به مانند سابق نخواهد بود.

آینده

دولت چین سقفی را برای تولید تعیین کرده است و تا زمانی که این محدودیت پا بر جا است، تولید‌کنندگان در مناطق دیگری از دنیا باید نیاز رو به افزایش آلومینیوم را تامین کنند. از طرفی تولید‌کنندگان در غرب در پانزده سال گذشته مقدار ناچیزی به تولیدات خود اضافه کرده اند. حال سوال اینجا است که قیمت تمام شده در آینده چه خواهد بود؟ Trafigura یکی از بزرگترین معامله‌گران آهن در پیش‌بینی افزایش قیمت تنها نیست و گروه اقتصادی Goldman Sachs هم پیش‌بینی می‌کنند با کاهش ذخایر آلومینیوم و افزایش تقاضا در ۱۲ ماه آینده قیمت هر تن آلومینیوم به رکورد ۴۰۰۰ دلار برسد.

پیش‌بینی Mueller مبنی بر تمام شدن ذخایر آلومینیوم در دو سال آینده، به تنهایی نشان‌دهنده میزان تنشی است که معامله‌گران این حوزه خود را برای آن آماده می‌کنند. Mueller در انتها میگوید: (وقتی به اعداد نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که حجم بالایی از تقاضاها باید از بین بروند تا بازار یه تعادل برسد اما از طرفی کاهش تقاضا در بازار آلومینیوم بسیار دشوار خواهد بود).

پیش بینی روند قیمت آلومینیوم
پیش بینی روند قیمت آلومینیوم

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

بازگشت به مقالات