بازگشت به مقالات
دسته بندی : مرکز یادگیری, ورق

تفاوت بین ورقه‌‌ مشبک، ورقه‌ منگنه‌ شده و ورق توری

اگر به دنبال محصولی هستید که بتوان آن را در تهویه، زهکشی و تزئینات به کار برد، شما سه انتخاب اصلی خواهید داشت. این سه انتخاب شامل ورقه‌‌ مشبک فولادی، ورقه‌ منگنه‌شده فولادی و تور سیمی جوش‌داده‌شده/ بافته‌شده هستند. اما کدام محصول را از بین ورقه‌‌ مشبک، ورقه‌ منگنه‌ شده و ورق توری باید انتخاب کرد؟

سه تفاوت اصلی میان این سه محصول وجود دارد:

  • روش ساخت
  • ویژگی‌ها
  • کاربردها

مقایسه روش ساخت ورقه‌‌ مشبک، ورقه‌ منگنه‌ شده و ورق توری

یکی از تفاوت‌های این نوع ورقه‌ها، تفاوت در روش ساخت می‌باشد. تفاوت در روش ساخت از آن جهت اهمیت دارد که بر خواص نهایی محصول تاثیر مستقیم دارد.

روش ساخت ورقه‌‌ مشبک

برای ساخت، ابتدا ورقه‌ها را در جاهای متعددی شکاف و سپس کش می‌دهند. کش‌آوردن سبب ایجاد درزهایی الماس‌شکل می‌شود. درزهایی که یکی از لبه‌های آن‌ها مقدار کمی بیرون‌ زده است. این بیرون‌زدگی‌ها را می‌توان در صورت نیاز بعدا صاف کرد. همان‌طور که می‌بینید این فرایند هدررفتی ندارد (کاهش قیمت تولید) و به استحکام ساختار محصول می‌افزاید.

روش ساخت ورقه‌ منگنه‌شده

برای تولید این محصول ورقه فولادی وارد ماشینی می‌شود که سوراخ‌هایی دایره‌ای‌شکل(یا اشکال دیگر) بر روی آن ایجاد می‌کند. این سوراخ‌ها می‌توانند در یک راستا و یا زیگزاکی باشند تا میزان درز‌ها بیشتر شود. جاهایی از ورقه که سوراخ‌ها ایجاد نشده‌است، سبب پایداری ورقه می‌شوند. فلزات جدا شده را می‌توان بازیافت کرد اما این کار هزینه تولید را بالا می‌برد. بنابراین هرچه اندازه سوراخ‌ها بیشتر باشد، هزینه تولید نیز بیشتر می‌شود.

روش ساخت تور سیمی(جوش‌‌داده‌شده)

این محصول یک صفحه است که می‌توان آن را از انواع متفاوتی از آلیاژها مثل فولاد، فولاد ضدزنگ، برنج و مس تولید کرد. این تورها در انواع اندازه‌ها و شکل‌ها در دسترس هستند. در این تورها، سیم‌ها از طریق الحاق الکتریکی با سیم‌های کناری در فواصل دلخواه جوش داده می‌شوند. ماشین‌هایی که برای تولید این محصولات به کار می‌روند کنترل دقیقی بر روی ابعاد دارند.

 

روش ساخت تور سیمی(بافته‌شده)

این محصولات هم از جنس فولاد، فولاد ضدزنگ، برنج و مس هستند. این تورها همانند یک پارچه با نخ‌های سیمی در زوایای مناسب بافته می‌شوند. سیم‌هایی که در طول قرار می‌گیرند را تار و سیم‌هایی را هم که در عرض هستند پود می‌نامند. دو نوع سبک بافندگی وجود دارد که شامل صاف و جماغی می‌شوند. این تور‌های سیمی را می‌توان در انواع سایز‌ها و قطرهای مختلف بافت.

ویژگی‌های ورقه‌‌ مشبک

یکی از مزیت‌های ساخت این نوع ورقه‌ها این است که ورقه یکپارچگی ساختاری خود را حفظ می‌کند. چرا که تحت اثر تنش ناشی از ایجاد سوراخ‌ها (مانند ورقه‌های منگنه‌شده) قرار نگرفته‌است.

ورقه‌های مشبک به جای سوراخ شدن، کش می‌آیند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. ویژگی‌های اصلی که در هنگام کار باید در نظر گرفت ضخامت و ابعاد مجراها (وزنه و نیاز‌های طراحی ساختمانی) هستند. این نوع ورقه‌ها در کنار خواص مکانیکی و هادی‌بودن می‌توانند تقریبا پشت‌پیدا باشند (بستگی به میزان بریدگی دارد).

ویژگی‌های ورقه‌ منگنه‌شده

این ورقه‌ها در انواع اشکال، اندازه‌ها و با مواد ساختاری مختلف در دسترس هستند. قطر و اندازه سوراخ‌ها از ۳ تا چند هزارم اینچ متفاوت است. ضخامت ورقه‌های به کار رفته می‌توانند به نازکی فویل و یا به ضخامت صفحات فولادی یک اینجی هستند. ورقه‌های مشبک با ترکیب استحکام، عملکرد و زیبایی در قطعات تزئینی و یا قطعات تحمل‌کننده وزن به کار می‌روند.

ویژگی‌های ورق توری (جوش‌داده‌شده)

در این روش، ماشین‌های خم‌کننده، میله‌ها را به صورت یک واحد خم می‌کنند واین کار احتمال خم‌شدن نامناسب را کاهش می‌دهد. این کار جزئیات دقیق اندازه میله و فاصله‌ها را تعیین می‌کند و دور ریز فلزی را کاهش می‌دهد. این تورها به علت آسانی کار و نصب آسان، می‌تواند مقدار زیادی از هزینه‌ها را کاهش دهند. بنابراین به صورت کلی نوع جوش‌داده‌شده نسبت به نوع بافته‌شده ارزان‌تر است.

ویژگی‌های ورق توری (بافته‌شده)

این تور‌ها را تقریبا برای هرکار می‌توان به کار برد. همچنین این محصولات تا حد زیادی مقاوم هستند و به سادگی تمیز می‌شوند.

کاربردهای ورقه‌‌ مشبک

این محصولات برای ساخت پله و کف طبقه‌ها، ابزارهای ساختمان‌سازی، حصارها و کاربردهای امنیتی مناسب هستند.

کادبردهای ورقه‌ منگنه‌شده

این ورقه‌ها را می‌توان به تعداد زیادی از محصولات تبدیل کرد: نمایشگرها، فیلترها، سبدها، سطل‌های آشغال، لوله‌، اثاثیه سبک، هواکش، پوشش‌های بلندگوهای صدا و اثاثیه ایوان ازجمله آنها هستند.

کاربردهای ورق توری (جوش‌داده‌شده)

این تورها به صورت گسترده در کشاورزی، صنعت، حمل‌ونقل، استخراج معادن، باغبانی، محافظ ماشین‌ها، تزئینات و بخش فراوری غذاها کاربرد دارند.

کاربردهای ورق توری (بافته‌شده)

الک کردن، ماشین‌های غربالگری  کمربند ماشین، حصار حیوانات و چهارچوب‌های مهندسی از کاربردهای این توری‌ها هستند.

جمع‌بندی

به طور کلی، ورقه‌‌ مشبک، ورقه‌ منگنه‌ شده و ورق توری هر یک دارای مزایا و خواص منحصربفردی بوده و آنچه که این ورقه‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، زمینه کاری و نوع کاربرد محصول می‌باشد. تنوع سایز، جنس و خواص سبب شده تا برای انتخاب این ورقه‌ها معیارهای گوناگون و مفیدی وجود داشته باشد. زمینه کاربرد است که معیار برگزیده را از بین این موارد انتخاب می‌کند. ضمن ایکه، باید هزینه تولید آنها را هم لحاظ کرد.

برخی واژه‌های تخصصی

تهویه: ventilation

زهکشی: drainage

ورقه‌‌ مشبک فولادی: expanded sheet metal

ورقه‌ منگنه‌شده فولادی: perforated sheet metal

تور سیمی جوش‌داده‌شده/ بافته‌شده: welded/woven wire mesh

الحاق الکتریکی: electric fusion

پشت‌پیدا: transparent

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =

بازگشت به مقالات