بازگشت به مقالات
دسته بندی : لوله, مرکز یادگیری

لوله حفاری چیست؟

لوله حفاری یک لوله دایره‌ای‌شکل فلزی است که از فولاد ابزار  ساییده‌شده و صیقل‌داده‌شده، ساخته‌شده‌است. این مواد سخت‌کاری نشده‌‌اند و به همین دلیل برای پرداخت با ماشین‌آلات مناسب هستند. این محصولات برای تولید ابزار بسیار مناسب هستند. لوله‌های حفاری تنوع کمی در پرداخت نهایی دارند تا از هر گونه نقص جلوگیری شود. محصول نهایی می‌تواند در برابر ضربه، سایش، تغییرشکل و دمای بالا مقاومت کند‌. ابزار تولیدشده از لوله‌های حفاری عملکرد خوبی در هنگام کار با سایر موارد از خود نشان می‌دهند.

لوله‌ حفاری چه مصارفی دارد؟

از لوله‌های حفاری برای تولید انواع ابزارآلات استفاده می‌کنند. مشخصات اولیه لوله حفاری استفاده‌شده برای ساخت این ابزارها به ویژگی‌های موردنظر برای محصول نهایی بستگی دارد.

انواع لوله حفاری کدام‌اند؟

لوله‌های حفاری برحسب نوع فرآیندهای عملیات‌حرارتی که بر روی آنها انجام می‌شود، به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

  • لوله‌ حفاری سخت‌کاری‌شده با آب: معمول‌ترین نوع هستند و به علت پایین بودن محتوای آلیاژیشان، قابلیت پرداخت خوبی دارند. این لوله‌های حفاری سختی و ماندگاری خوبی دارند ولی مناسب جوشکاری نیستند. کاربردهای معمول این میله‌ها ساخت چکش، سوهان، قطعات ماشین، اسکنه، مته و تیغ صورت است.
  • لوله‌ حفاری سخت‌کاری‌شده با روغن: این لوله‌ها سخت، بادوام هستند و به خوبی جوش میخورند و پرداخت می‌شوند. کاربردهای معمول آن‌ها در ساخت ابزارهای کار با چوب، چاقوها، منگنه‌ها و قالب‌ها است.
  • لوله‌ حفاری سخت‌کاری‌شده در هوا: این لوله‌ها بیشترین میزان عناصر آلیاژی را دارند و به همین جهت سخت و مقاوم هستند‌. کاربرد معمول آن‌ها در ساخت پیمانه‌ها، وسایل اندازه‌گیری، منگنه و ابزارهای برش است. این نوع لوله‌های مقاوم به ضربه، در ساخت ابزارهای قدرتمندی مثل سرمته سنگ‌تراشی کاربرد دارند.
  • لوله‌ حفاری کار گرم: در ساخت ابزارهای مقاوم به دما به کار می‌روند. این لوله‌ها  نیز در ساخت تیغه‌های اره به کار می‌رود.

لوله‌ حفاری چگونه ساخته‌می‌شود؟

برای ساخت این لوله‌ها، فولاد ابزار به شکل لوله پرداخت‌می‌شود. این لوله‌ها تا میزان مشخصی تراش می‌خورند و سپس صیقل‌داده‌می‌شوند تا سطحی تمیز و صاف داشته‌باشند. صیقل‌دادن سبب حفظ پایداری در لوله‌ها هم می‌شود. لوله‌های حفاری معمولا قبل از پرداخت، گرما می‌بینند تا از میزان سختی آنها کم شود و قابل پرداخت‌ شوند. این مرحله از گرما دادن تا جایی ادامه می‌یابد که فلز سرخ شود. سپس می‌گذارند با هوا سرد شوند و یا آن‌ها را درون آب یا روغن فرو می‌برند. روش سرد کردن بستگی به نوع و درجه لوله حفاری دارد. لوله‌ها در نهایت قبل از انبار شدن با یک نوع روغن ضدزنگ پوشانده می‌شوند تا از سیاه شدنشان جلوگیری شود.

برخی واژه‌های تخصصی

فولاد ابزار: tool steel

فرآیند سخت‌کاری‌ با آب: water hardened

سخت‌کاری‌ با روغن: oil hardened

سخت‌کاری‌ در هوا: air hardened

کار گرم: hot working

لوله حفاری: drill rod

مقاوم به ضربه: shock resistant

تند بر: high speed

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =

بازگشت به مقالات