بازگشت به مقالات
آلومینیوم و جایگاه آن در جدول تناوبی
دسته بندی : آلومینیوم, مرکز یادگیری

تفاوت میان آلومینیوم فشارکاری‌شده و پایان‌سرد

با اینکه هر دو از مواد یکسانی تهیه می‌شوند اما تفاوت‌های بسیاری بین میله‌های آلومینیوم فشارکاری‌شده و پایان‌سرد وجود دارد. هر دو دارای مزیت‌های طبیعی آلومینیوم هستند: مقاوم در برابر زنگار، رسانایی گرمایی بالا و نسبت بالای استحکام به وزن. اما هر کدام مزیت‌های خاص خود را نیز دارند. هر تولیدکننده‌ای باید این تفاوت‌ها را بشناسد و بداند هر کدام مناسب چه هدفی هستند.

یکی از راه‌های مناسب برای اطمینان از انتخاب فلز درست، کارکردن با یک تولیدکننده باتجربه است. آگاهی از آخرین پیشرفت‌ها در این حوزه بسیار دشوار است. بهتر است منابعی در اختیار داشته باشید تا اگر خواستید از واکنش یک آلیاژ خاص اطلاع داشته باشید، به آن‌ها مراجعه کنید. برای دانستن تفاوت میان آلومینیوم فشارکاری‌شده و پایان‌سرد، ابتدا باید هر یک از آن‌‌ها را بررسی کرد.

آلومینیوم فشارکاری‌شده چیست؟

فشارکاری یا اکستروژن به معنای عبور یک فلز مثل آلومینیوم از درون یک حفره می‌باشد. با اینکه این فرایند چند مرحله دارد ولی به صورت کلی ساده است. در ابتدا یک تولیدکننده و یا طراح باید حفره‌ای را بسازد که ابعاد بیرونی میله فشارکاری‌شده را شکل ‌دهد. (مقاله فرایند فشارکاری (اکستروژن) آلومینیوم را مطالعه نمایید)

سپس حفره در یک دستگاه پرس قرار داده‌می‌شود. آلومینیوم با آلیاژ‌های دلخواه حرارت‌داده‌می‌شود تا به دمای مناسب چکش‌خواری برسد. سپس آلومینیوم با نیروی فشاری از درون حفره عبود داده می‌شود و به صورت مداوم خطوط آلومینیوم شکل داده شده از طرف دیگر خارج می‌شوند.

قطعات فشارکاری‌شده سپس سرد می‌شوند، تنش درونشان آزاد می‌شود و به طول دلخواه بریده می‌شوند. در این مرحله آلومینیوم می‌تواند حرارت‌هی شود و تحت اثر عملیات‌های بعد از تولید قرار بگیرد.

از آنجاییکه فرایند فشارکاری در دمایی نزدیک به نقطه ذوب آلومینیوم صورت می‌گیرد(نزدیک به ۰٫۷ دمای ذوب)، برای عبور آلومینیوم از منفذ نیاز به فشار زیادی نیست. بدان معنی که این فرایند نسبت به روش شکل‌پذیری سرد سرعت بیشتری دارد. در حین بررسی برای دانستن تفاوت میان آلومینیوم فشارکاری‌شده و پایان‌سرد ابتدا باید هر یک از آن‌‌ها را بررسی کرد. باید به این تفاوت‌ها توجه کرد.

آلومینیوم پایان سرد چیست؟

برخلاف فشار‌کاری آلومینیوم که در دمای بالا انجام می‌شود، این روش در دمای اتاق انجام می‌شود. این فرایند بعد از انجام منجر به مقاومت زیاد قطر خارجی می‌شود. متداول‌ترین نوع از روش‌های پایان سرد به عنوان کشش سرد شناخته می‌شود‌.

کشنده همچنین از یک منفذ برای کاهش قطر ماده در تولید آلومینیوم استفاده می‌کند. انتهای میله‌ها که قطر کمتری دارند درون منفذ کشنده قرار می‌گیرند و سپس نگه‌دارنده‌ها میله‌ را از درون منفذ بیرون می‌کشند. با اینکه ممکن است فرایند کشیدن در دمای بالا انجام پذیرد اما بیشتر در دمای اتاق صورت می‌گیرد.

فرایند پایان‌سرد به میزان کشیدگی آلومینیوم وابستگی دارد. تبدیل ماده در طول این فرایند آن را سخت‌تر می‌کند و ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی آن را تغییر می‌دهد. این فرایند همچنین پرداخت سطحی آلومینیوم را نیز تغییر می‌دهد.

چه تفاوتی‌هایی بین آلومینیوم فشارکاری‌شده و پایان‌سرد وجود دارد؟

اولین برتری فشارکاری آلومینیوم، انجام فرآیند در دمای بالاتر است که کار با آلومینیوم را راحت‌تر می‌کند. این موضوع تولید را سریع‌تر می‌کند و همچنین دلیل ارزان‌تر بودن محصولات فشارکاری است. تولید سریع‌تر امکان راهیابی سریع‌تر به بازار را هم ممکن می‌کند.

فرایند تبدیلی که در روش‌ پایان‌سرد به کار می‌رود ابعادی با تحمل بیشتر ایجاد می‌کند. این موضوع یک مزیت در هنگام کار با گیره‌های تنگ در مراکز ماشینی CNC است که در آن‌ها کار با سرعت و دقت انجام می‌گیرد. همچنین این فرایند ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی ماده را نیز افزایش داده است. بنابراین روش پایان‌سرد کار کردن روی فلز را آسان‌تر می‌کند و قطعات کوچکتری را می‌توان ایجاد کرد و با این کار فلز از محوطه دستگاه‌های برش زودتر خارج می‌شود. لیست بلند بالایی از مزیت‌های مشترک بین فشارکاری و پایان‌سرد وجود دارد.

آلومینیوم‌های تولیدشده با روش‌های پایان‌سرد و فشارواری چه کاربردی دارند؟

با این که آلومینیوم فشارکاری شده کاربردهای زیادی دارد اما مناسب همه چیز نیست. هر خواسته اضافی نیاز باشد باید به سراغ آلومینیوم پایان‌سرد به عنوان ماده خام بروید. صنایع هوایی و دفاعی معمولا نیاز به قدرت زیادی دارند و از ویژگی‌های پایان‌سرد استفاده می‌کنند. همچنین چنین آلومینیومی مناسب به کارگیری در صنعت تولید خودرو نیز هست.

بعضی از آلیاژهای آلومینیوم محبوب در کاربردهای پایان‌سرد شامل ۲۰۱۱، ۲۰۲۴، ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ می‌شود. آلیاژهایی که در فشارکاری به کار می‌روند شامل ۱۱۰۰، ۳۰۰۳، ۶۰۶۱، ۶۰۶۳ و ۶۱۰۱ می‌شود. متداول‌ترین نوع آن‌ها ۶۰۶۱ است که دارای ویژگی‌های کاربردی زیاد و خاصیت تطبیق‌پذیری است.

برخی واژه‌های تخصصی

فشارکاری: Extrusion

پایان سرد: cold finish

کشیدن: drawing

منفذ کشنده: draw die

پرداخت سطحی: surface finish

توصیه می کنیم مقاله ۷ نکته ای که می بایست در انتخاب آلیاژ آلومینیوم در نظر بگیریم را مطالعه نمایید.

بازار فلزات ایران ارائه دهنده انواع میل گرد آلومینیوم و ورق آلومینیوم است. با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شانزده =

بازگشت به مقالات