بازگشت به مقالات
دسته بندی : مرکز یادگیری, ورق

ورق الماسی چگونه ساخته می‌شود؟

ورق الماسی که با عنوان‌های آجی و شطرنجی هم شناخته می‌شوند، یک صفحه فلزی با طرح‌های الماسی برجسته است. ورق‌های الماسی را با انواع فلزات از جمله فولاد نورد گرم‌شده، فولاد ضدزنگ و آلومینیوم می‌سازند.

ورق الماسی در کجا کاربرد دارد؟

این ورق ها را در صنایع و مشاغل مختلف مثل جعبه ابزار کامیون‌ها و سکو‌های تخلیه بار انبار‌ها به کار می‌برند. معمولا راه‌‌رفتن بر روی صفحه فلزی سبب سر خوردن و لغزش می‌شود. اما شما احتمالا بارها بر روی صفحات الماسی راه رفته‌اید بدون آن که متوجه شوید. این به این دلیل که طرح‌های الماسی برآمده، احتمال سر خوردن را کم‌ می‌کنند.

ورق الماسی چگونه ساخته‌می‌شود؟

فرایند ساخت ورق الماسی نسبتا ساده است‌. در هنگام ساخت یک صفحه یا ورقه فلزی معمولی، فلز از درون یک سری غلتک عبور می‌کند تا به ضخامت مورد نظر برسد. برای ساخت ورق الماسی یک تفاوت ایجاد می‌شود و در غلتک‌های سری آخر یک الگو با طراحی الماسی ایجاد می‌کنند که سبب ایجاد اشکال الماسی بر روی صفحه می‌شود.

اگر به بیشتر ورق های الماسی نگاه کنید متوجه خواهید شد که تنها یک سمت آن‌ها دارای الگوی الماسی است. این به آن دلیل است که فقط یکی از غلتک‌ها در فرایند ساخت دارای الگوی الماسی است و در نتیجه فقط یک سمت ورقه‌ها در معرض آن‌ الگو قرار می‌گیرد.

برای آلومینیوم با استفاده از فرایندی مانند مهرزدن هم می‌توان الگو را روی فلز ایجاد کرد. در حالی که برای فولاد معمولا از نورد گرم استفاده می‌شود. در فرایند نورد گرم، یک قطعه فولاد را تا دمایی بالای نقطه تبلورمجدد گرم می‌کنند و سپس با عبور از غلتک‌ها آن را به ضخامت دلخواه می‌رسانند.

گرم کردن فلز کمک می‌کند تا از ایجاد تغییرات مکانیکی در فلز در طول فرایند سخت‌کاری جلوگیری کنیم. وقتی فلز به اندازه دلخواه رسید، اجازه می‌دهیم تا سرد شود.

با این که روش‌های دیگری هم برای ایجاد صفحه فولادی وجود دارد اما، روش نورد متداول‌ترین است. دلیل اهمیت این روش، تفاوت اندکی(تفاوت در یک غلتک) است که با نورد معمولی دارد. این تفاوت، این فرایند را بسیار به صرفه می‌کند. به همین دلیل است که می‌توانید این نوع ورق را با قیمیتی مناسب و تقریبا یکسان با صفحات معمولی خریداری کنید.

فیلم ساخت ورق الماسی

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

کاربردهای معمول صفحه فولادی

معمولا این ورق‌هارا برای ایجاد اصطکاک به کار می‌برند. این طرح الماسی با ایجاد اصطکاک، از سرخوردن و افتادن جلوگیری‌می‌کند. به صورت کلی بهتر است در مکان‌هایی که مردم زیاد رفت‌وآمد می‌کنند و سطح صیقلی است، از ورق های  الماسی استفاده شود.

پله‌ها و پیاده‌روها: بیشترین کاربرد ورق های الماسی در پیاده‌رو‌ها و شیب‌ها است تا از سرخوردن بر روی سطوح فلزی جلوگیری شود. پله‌های فرار اضطراری به خصوص در شرایط بارانی یا برفی برای افزایش کشش به این سطوح وابسته‌اند.

ماشین‌ها و تریلرها: افرادی که دارای وانت هستند می‌دانند که چه قدر قدم گذاشتن بر روی لبه ماشین برای سوار شدن و پیاده شدن اهمیت دارد. به همین دلیل از ورق‌های الماسی در سپر‌ها، لبه در وانت‌ها و تریلر‌ها استفاده می‌کنند تا هم از لغزش هنگام پاگذاشتن جلوگیری‌شود و هم به جابجایی مواد در کامیون‌ها کمک کند.

برجسته‌کردن زیبایی: آلومینیوم، فولاد ضدزنگ و ورق الماسی فولادی دارای ظاهر و پرداخت نهایی خاصی هستند که می‌تواند برای جلوه دادن به سازه‌های مهندسی یا اثاثیه مثل رویه میزها و سطح پله‌ها به کار بروند.

برخی واژه‌های تخصصی

صفحه آجدار: treaded plate

صفحه شطرنجی: checker plate

نورد گرم: hot rolling

تبلور مجدد: recrystallization

فرایند سخت‌کاری: hardening

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

بازگشت به مقالات