بازگشت به مقالات
صفحه الماسی
دسته بندی : مرکز یادگیری, ورق

ورق الماسی یا ورق آجدار با طرح الماسی چیست؟

ورق الماسی یک صفحه فلزی است که روی سطح آن طرح‌های الماسی‌شکل ایجاد شده است. این نوع ورق‌ها اصطکاک بیشتری برای افراد یا اشیا روی خود ایجاد می‌کنند. فلزهای بسیاری را برای ساخت آنها می‌توان به کار برد که به تطبیق‌پذیری این ورق‌ها کمک می‌کند. این ورق‌ها می‌توانند طرح‌های مختلف و برآمدگی‌هایی با ارتفاع متفاوت داشته باشند که این تفاوت‌ها بستگی به کاربردشان دارد.

تفاوت میان ورق الماسی، آجی یا آجدار و شطرنجی چیست؟

در کل تفاوتی میان یک ورق الماسی، آجدار و یا شطرنجی به غیر از نامشان وجود ندارد. در بیشتر موارد این نام‌ها را می‌توان به جای هم به کار برد چراکه همه آن‌ها به یک محصول مشخص فلزی اشاره دارند.

انواع ورق‌های الماسی فلزی

با این که یک ورق الماسی فلزی را می‌توان از انواع فلزات درست کرد اما فلزاتی مثل آلومینیوم، فولاد کربن‌دار و فولاد ضدزنگ بیشترین محبوبیت را برای این کار دارند.
برای آشنایی بیشتر با تفاوت فولاد کربن دار و فولاد ضد زنگ پیشنهاد میشود این مقاله مطالعه شود: تفاوت فولاد کربن دار و فولاد ضد زنگ

  • ورق الماسی آلومینیومی: آلیاژهای آلومینیومی به صورت متداول در ساخت ورق های الماسی به کار می‌روند. ۶۰۶۱-T6 به علت مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خواص ساختاری عالی به کار می‌رود. ۳۰۰۳ هم بیشتر به خاطر درخشش و ظاهر زیبا شناخته می‌شود.

مطالعه بیشتر :راهنمای محصولات آلومینیوم آلیاژی

  • ورق الماسی فولادی با میزان کربن کم تا متوسط: فولادهای کربن‌دار به دلایل مختلفی برای ساخت ورق الماسی مناسب هستند. اولین دلیل خواص مکانیکی عالی آن‌ها است. دوم این که فولاد کربن‌دار در مقایسه با فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و دیگر انواع فلزات ارزان‌تر است. این ارزانی سبب می‌شود که کاربران مقدار زیادی از ورق‌های الماسی را با قیمتی مناسب بخرند. A36 معمولا برای ساخت صفحه فولادی به کار می‌رود.
  • ورق الماسی از فولاد ضدزنگ: در بعضی موارد لازم است تا این ورق‌ها در برابر زنگ مقاوم باشند. ورق الماسی با فولاد ضدزنگ برای بکارگیری در صنایع غذا، نوشیدنی و صنایعی که فلز با مواد شیمیایی مخرب در تماس است مناسب هستند. همچنین، این ورق‌ها ظاهر جذابی هم دارند.

این فولاد نسبت به فولاد کربن‌دار و یا آلومینیوم قیمت بیشتری دارد. درجات متداول فولاد ضدزنگ austenitic شامل ۳۰۴ و ۳۱۶ و درجات متداول فولاد martensitic شامل ۴۴۰C و ۴-۱۷PH هستند.

مطالعه بیشتر : تفاوت فولاد‌های ضدزنگ ۳۰۴ و ۳۱۶

مطالعه بیشتر : مشخصات فنی آلیاژهای استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ 

کاربرد ورق الماسی چیست؟

بیشترین کاربرد این ورق‌ها در ایجاد اصطکاک است. اسکله‌ها معمولا از ورق‌های الماسی ساخته شده اند. این صفحات در برابر خوردگی، جابجایی‌های پیاپی جرثقیل‌ها و صفحات سنگین و سر خوردن مقاوم‌بوده و همزمان رسانای خوبی نیز هستند. ساخت پیاده‌روها، سکو‌ها و زمین‌های مسابقه دو از دیگر کاربردهای این ورق ها است.

ورق‌های الماسی نسبت به سایر ورق‌ها فلزی اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند. اما دیگر سطوح مقاوم در برابر سر خوردگی به خصوص در شرایط خیسی نیاز به مواد با اصطکاک بیشتر دارند. اگر یک سطح در معرض آب باشد توری میله فلزی یا توری فلزی امن نسبت به ورق الماسی برتری دارند.

یکی دیگر از دلایل انتخاب ورق‌های الماسی می‌تواند ظاهر آنها باشد؛ چراکه طرح الماس‌شکل آن زیبا تلقی می‌شود. مواردی چون علامت‌های مغازه‌ها و کافه‌ها را در بعضی مواقع از این نوع ورق می‌سازند. جعبه‌های ابزار را نیز برای زیبایی از این نوع صفحات می‌سازند.

برخی واژه های تخصصی

صفحات الماسی: diamond plates

آج (برآمدگی های سطح یک ورق یا صفحه فلزی): tread

صفحه شطرنجی: checker plate

توری میله فلزی: metal bar grating

توری فلزی امن: metal safety grating

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =

بازگشت به مقالات