بازگشت به مقالات
برش فلزات
دسته بندی : فرآیندها, مرکز یادگیری

چگونه فلز را برش دهیم؟

با اینکه فلز به صورت کلی سخت و مستحکم است، اما هنوز ‌می‌توان آن را به روش‌های مختلفی برش زد. در هنگام تصمیم‌گیری برای چگونگی برش فلز، اطلاع از روش‌های برش و اینکه کدام روش مناسب نوع فلز و پروژه است، اهمیت زیادی دارد.

روش‌های برش گرمایی

روش‌های برش گرمایی مختلفی برای برش فلز وجود دارد. در این روش‌ها از منبع انرژی حرارتی برای گرم کردن یک منطقه خاص از فلز استفاده می شود. این انرژی حرارتی سبب ذوب شدن و جدا شدن (برش ) بخشی از فلز می شود. از مزایای روش برش گرمایی می توان به سرعت بالای آن اشاره کرد.

  • برش شعله‌ای: یکی  از روش‌های برش حرارتی است. برای مثال برش شعله‌ای سوخت-اکسیژن( oxy-fuel) از ترکیبی از اکسیژن و سوختی مثل استیلن یا پروپیلن برای ایجاد شعله و ذوب فلز استفاده می‌کند.
  • برش پلاسمایی: مشابه برش شعله‌ای است اما به جای اکسیژن و سوخت، از قوس الکتریکی به عنوان منبع گرما در آن استفاده می‌شود.
  • برش‌ لیزری: در این روش برش حرارتی، از انرژی لیزر برای ذوب و برش فلز استفاده می‌شود. یک پرتو نور تک‌رنگ و منسجم از درون تشدید‌کننده تولید می‌شود و از طریق یک لنز بر روی فلز متمرکز می‌شود. این کار سبب گرم شدن و ذوب فلز در بخش مورد نظر و در نتیجه برش آن می‌شود.

روش‌های برش مکانیکی

در روش مکانیکی، به جای گرما، از فرایندهای فیزیکی برای برش فلزات استفاده می‌شود. سرعت و کیفیت برش در روش‌های مکانیکی تا حد زیادی به نوع روش مورد استفاده بستگی دارد.

  • برش با اره: در این روش از یک اره تسمه‌ای در موقعیت‌های عمودی یا افقی استفاده می‌شود. این روش دارای سرعت پایین اما نیروی اعمالی زیاد است و از یک خنک کننده برای کاهش گرمای ناشی از اصطکاک بهره می برد.
  • ایجاد شکاف: یک لبه تیز با استفاده از فشار زیاد، سبب برش فلز می شود. ایجاد شکاف می‌تواند برش‌های باکیفیت اما حاوی حاشیه‌های بد شکل به جا بگذارد.
  • برش تاجی: در این روش از یک اره با تیغه فلزی دایره‌ای کاربیدی استفاده می‌شود. تیغه می‌چرخد، پایین آمده و سبب برش فلز می‌شود. یکی از ویژگی‌های اره تاجی توانایی برش در طیف وسیعی از زوایای دقیق است.
  • سوراخ کردن: این روش مشابه روش شکافتن است. وقتی با استفاده از شکل عای دارای لبه تیز به فلز فشار وارد شود، فلز فرو رفته و در نهایت برش زده می‌شود. سوراخ کردن بیشتر برای برش اشکال مشخص درون فلز به کار می‌رود.
  • شکاف ایجاد کردن: معمولا به همراه فرایند سوراخ کردن به کار می‌رود. یکی از کاربردهای معمول فرآیند ایجاد شکاف، جدا کردن مواد از صفحات و ورقه‌های فلزی است تا در نهایت بتوان شکلی سه بعدی ایجاد کرد.
  • مته کردن: شبیه به فرآیند سوراخ کردن است ولی برای برش مواد مورد استفاده قرار نمی گیرد. همچنین، از طریق آن می توان شکل هایی را درون مواد ایجاد کرد. مته مقداری درون فلز فرو می‌رود تا مقداری از آن را جدا کند.
  • برش با آب فشارقوی: نوعی روش برش مکانیکی بوده که در آن به آب نیرویی وارد می‌شود تا از یک روزنه باریک با فشار بسیار بالا خارج شود. از آب به تنهایی برای برش مواد نرم می‌توان استفاده کرد.

برخی واژه های تخصصی

برش شعله‌ای: flame cutting

برش پلاسمایی: plasma cutting

برش‌ لیزری: laser cutting

تک‌رنگ: monochromatic

تشدید‌کننده: resonator

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

بازگشت به مقالات