بازگشت به مقالات
لیتیوم و جایگاه آن در جدول تناوبی
دسته بندی : تحلیل بازار, مرکز یادگیری

خبر خوب برای صنعت استخراج لیتیوم استرالیا

خبر خوب برای صنعت استخراج لیتیوم استرالیا

در سال ۲۰۲۱ استخراج لیتیوم استرالیا توانست ۵۵هزار تن لیتیوم تولید کند که این عدد ۲۸ درصد بیشتر از ۳۹،۷۰۰ تن تولید‌شده در سال ۲۰۲۰ است. این عدد همچنین نیمی از تولید جهانی است. استرالیا پیشروترین کشور در تولید لیتیوم در سال ۲۰۲۱ است. کشور‌های دیگر از جمله شیلی(۲۶هزار تن)، چین( ۱۴هزار تن) و آرژانتین(۶،۲۰۰ تن) در مقام‌های بعدی هستند. می‌توان نتیجه گرفت که استرالیا تا حد زیادی از رقبای خود در این بازار جلو است.

لیتیوم استرالیا: عرضه و تقاضا در جهان

تا پایان سال ۲۰۲۱ منابع شناخته شده لیتیوم در جهان تا ۸۹میلیون تن افزایش داشته‌است. این میزان بین آمریکای جنوبی و استرالیا تقسیم شده‌است. در پایان این سال بولیوی، آرژانتین، شیلی و استرالیا هر کدام به ترتیب ۲۱، ۱۹، ۹٫۸ و ۷٫۳ میلیون تن ذخایر لیتیوم داشته‌اند.

میزان تقاضای لیتیوم در بازار به علت نیاز به ساخت باطری‌های هوشمند به صورت صعودی در حال افزایش بوده‌است که سبب افزایش قیمت‌ هم شده‌است. قیمت لیتیوم کربنات(Lithium carbonate) در ماه ژانویه در چین از ۳۰۰هزار ین (۶۶,۱۹۵ دلار) در هر تن گذشت و در حال حاضر به ۳۸۲,۵۰۰ ین (۸۴,۴۲۳ دلار) در هر تن رسیده‌است. سازمان پیمایش زمین‌شناسی آمریکا(USGS) می‌گوید که اطمینان‌یافتن از تامین لیتیوم تبدیل به اولویت اول کمپانی‌های حوزه تکنولوژی در آسیا، اروپا و آمریکا شده‌است.

همکاری‌های مشترک استراتژیک بین کمپانی‌های تکنولوژی و کمپانی‌های اکتشاف و استخراج تبدیل به راهی برای اطمینان از تامین منابع قابل اطمینان لیتیوم برای سازندگان باطری و خودروهای برقی شده‌است. معادن لیتیوم استرالیا نیز نقش مهمی در تامین این نیازها دارند.

اکتشافات دیگر در استرالیا

لیتیوم استرالیا تنها عنصر ارزشمند در این کشور نیست. خبرهای خوب دیگر برای صنعت استرالیا از سمت صحرای Tanami در شمال شمال و غرب استرالیا به گوش می‌رسد. این صحرا بیشتر برای استخراج طلا شناخته شده است اما اکنون در بخش غربی آن عنصر کمیاب دیگری نیز یافت شده‌است. پیمایش‌ها نشان داده‌اند که از هر ۲۰ تکه سنگ ۱۴ تا حاوی بیشتر از یک درصد مجموع عناصر اکسید نادر زمینی (total rare earth oxides) هستند‌‌. سنجش‌ها نشان از حضور حداکثر ۱۲٫۴۵ درصدی این عناصر از جمله ۱۱,۵۹۲ppm (بخش در میلیون) دیسپوزیوم(dysprosium) دارند.

در جدیدترین تحقیقات میدانی در ماه اکتبر ۱۳ قطعه سنگ از هر ۲۳ تا حاوی یک درصد TREO بودند و بیشترین میزان یعنی ۸٫۷۷ درصد TREO مربوط به TARK0037 بوده است. Kathryn Cutler مدیرعامل Killi Resources می‌گوید:(عناصر کمیاب با توجه به نیاز به الکتریکی کردن خودروها در سراسر جهان اهمیت بیشتری پیدا کرده اند و این موضوع به پروژه ما در غرب Tanami ارزش بیشتری می‌دهد).

کلام آخر

استرالیایی‌ها در استخراج بسیار خوب عمل می‌کنند و به همین دلیل به حفار(digger) معروف هستند. پیشرفت‌های اخیر به صنعت استرالیا و انقلاب ماشین‌های برقی کمک خواهند کرد.

 

بازار فلزات ایران ارائه دهنده انواع مقاطع فلزی است. برای خرید شمش روی و شمش آلومینیوم و کاتد مس با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

بازگشت به مقالات