بازگشت به مقالات
شمش روی و حمل آن
دسته بندی : تحلیل بازار, مرکز یادگیری

قیمت روی به علت تقاضا برای انرژی‌های تجدیدپذیر در حال افزایش است

مقدمه قیمت روی

روی در محصولات زیادی مثل موبایل‌ها به کار می‌رود. به همین دلیل با افزایش قیمت روی ممکن است قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر و بعضی از محصولات الکترونیک افزایش پیدا کند. تحلیل‌گران انتظار دارند تا قیمت‌ها باز هم افزایش پیدا کنند و منجر به یک فاجعه در زنجیره تامین اروپا شوند. البته موارد گفته شده خبر خوبی برای صاحبان معادن است‌. کشورهایی همانند استرالیا که دومین بزرگ‌ترین تولید‌کننده روی در جهان (تولیدکنندگان روی در ایران) است. در ماه اکتبر افزایش قیمت روی در بازار فلزات لندن رکورد ۱۴ ساله خود را زد و پس از آن تغییر چندانی نکرده است.

روی تنها یکی از موادی است که قیمت آن‌ها در حال افزایش است. از ابتدای سال ۲۰۲۰ قیمت پلی‌سیلیکون(polysilicon) با درجه PV چهار برابر شده است. همچنین قیمت فولاد ۵۰ درصد، مس ۶۰ درصد و آلومینیوم ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش‌ها در نهایت قیمت انرژی‌های پاک و موبایل‌ها را که به بسیاری از این مواد نیاز دارند افزایش خواهند داد.

Pete Lau از شرکت تولید‌کننده موبایل OnePlus در سال گذشته هشدارداده و گفته‌بود: ( قیمت‌ها در سرتاسر زنجیره تولید از مواد خام تا تراشه‌های ۵G در حال افزایش هستند).

افزایش قیمت انرژی در اروپا بسیاری از ذوب‌کنندگان آهن را محبور به تعطیلی کرده و تولید را کاهش داده‌است. برای نمونه بلژیک در میانه سال گذشته تولید خود را نصف کرده است. Mr Dickson که شرکتش در دو پروژه استخراج روی در اسپانیا و پروژه‌های دیگر در شیلی و استرالیا سهیم است می‌گوید:(پیش‌بینی می‌شود که عرضه در بازار ۳ درصد در هر سال کاهش یابد و تقاضا تا سال ۲۰۳۰ دو برابر شود)

قیمت روی چه محصولاتی را تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

روی کاربردهای زیادی دارد. چند نمونه از این کاربردها شامل موارد روبه‌رو است: به عنوان لایه محافظ فولاد، ساخت برنج، ماده سازنده چسب و رنگ، آبکاری الکتریکی، قطعات اتومبیل، پوشش سیم‌ها، ضد آفتاب‌ها، ناودون سقف و قطعات الکترونی مثل باطری‌ها و فیوز‌ها.

اما بیشترین تاثیر روی بر روی انرژی‌های تجدید‌پذیر خواهد بود. روی در باطری‌ها و توربین‌های بادی به کار می‌رود ‌و برای افزایش انرژی در صفحات خورشدی نیز وجود دارد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ پروژه عظیم خورشیدی در استرالیا فعال هستند و همه آن‌ها با افزایش قیمت شمش روی و سایر مواد رو به رو خواهند شد.

اما بر اساس بررسی انجام شده توسط آزانس جهانی انرژی در ماه دسامبر، افزایش قیمت روی تاثیری روی موجودیت این پروژه‌ها نخواهد داشت. بر اساس این گزارش سفارش‌های ثبت‌شده در سراسر دنیا در سال جاری رکورد سالانه خود را خواهند زد و قیمت رقابتی انرژی‌های تجدیدپذیر را مشخص خواهند کرد.

شغل‌ بیشتر برای استرالیا؟

کمپانی CBH  در استان‌های مختلف استرالیا از جمله Queensland ، Northern Territory و Western Australia معادن بزرگی دارد و روی زیادی در معدن Endeavor  درCobar  و معدن Rasp در Broken Hill تولید .می‌کند. همچنین این کمپانی ۴۴۰ نفر را در NSW استخدام کرده است. همچنین کمپانی Glencore  ۱۸۰۰ نفر را در معادن Queensland به کار گرفته‌است.

Townsville-based Sun Metals(یک شاخه از Korea Zinc) و Nyrstar refinery in Hobart(جزو Trafigura) از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان روی در دنیا هستند و بیش از ۱۰۰۰ نفر را به کار گرفته‌اند.

استرالیا همیشه مکان خوبی برای استخراج روی بوده است و مناطق دست نخورده بسیاری دارد. بنابراین کمپانی‌های بزرگ درصدد خواهند بود تا با احداث معادن جدید از افزایش قیمت‌ها سود بیشتری ببرند.

توصیه میکنیم برای مطالعه آخرین روش قیمت گذاری بورس کالای ایران مقاله نحوه محاسبه قیمت پایه شمش روی و شمش سرب در بازار بورس را مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

بازگشت به مقالات