بازگشت به مقالات
کاربردهای کویل و فویل
دسته بندی : مرکز یادگیری, مقاطع

کویل (Coil) و کاربردهای آن

مشخصات کویل (Coil) فولادی

کویل نوعی ورق فلزی است که به شکل رول پیچانده‌شده و عرض آن از ضخامت آن بزرگتر است. این فلز برای دیوارهای از قبل مهندسی‌شده، پانل‌های سقفی کشاورزی و پانل‌های ساختمان سازی معماری ایده‌آل است. کویل‌های فولادی به طور معمول برای بازیافت، حمل و نقل و پردازش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. کویل‌های فولادی در تولید تجهیزات مانند تجهیزات پردازش مواد غذایی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، محصولات معماری و ساختمان، سکوهای حفاری دریایی، تجهیزات شیمیایی و دارویی، ذخیره و پردازش آب، گرمایش و انرژی.

کویل فولادی یک محصول فولادی پرداخت‌شده‌است که مانند ورق یا تسمه، پس از نورد، پیچیده‌شده یا کویل شده‌است. با توجه به تجربه به دست آمده در این سال ها، کویل های فولادی به انواع نورد سرد و گرم، کویل فولادی ضد زنگ، کویل کربنی، کویل فولاد گالوانیزه و کویل نورد سرد پرداخت‌شده طبق استانداردهای بین المللی طبقه بندی شده است.

فرایند تولید کویل فولادی

فولاد در ابتدا به شکل تختال تولید می شود که با استفاده از غلتک تحت فرآیند تبدیل قرار می گیرد که تختال را به کویل رول‌نشده تبدیل می کند. این کویل‌های پهن، به طور معمول در عرض حدود ۱۲۵۰ میلی‌متر ( بعضی اوقات کمی گسترده‌تر ) ساخته‌می‌شوند.

این کویل‌های گسترده با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک های ساخت مانند آهن‌بری که در آن کویل گسترده به تعداد زیادی از کلاف ها شکاف‌داده‌می شود، پردازش می‌شوند.

پس از برش با نام های مختلفی از جمله کویل‌های نواری ، کویل های شکاف‌داده‌شده ، تسمه های خم‌کاری‌شده یا ساده ذکر می شود.

کویل‌های فولادی محصولی با عرض حداقل ۶۰۰ میلی متر و ضخامت های حدود ۱٫۵ تا ۲۵ میلی متر هستند. کویل‌های فولادی تولیدشده در کارخانه نورد تا ۴۵ تن وزن دارند. این نوع کویل‌ها اغلب از طریق خطوط برش در تسمه ها یا ورق های نازک (برش متقاطع) پردازش می شوند.

برخی از تجهیزات رول سازی همچنین قادر به رول کردن کل کویل به عنوان ماده اولیه هستند. کویل فولادی و محصولات فرآوری‌شده آن معمولاً از نظر کیفیت محصول، دقت ابعادی و خصوصیات سطح با انتظارات بالایی روبرو هستند. به عنوان مثال بیشترین مصرف کننده کویل های فولادی صنعت خودرو می باشد.

انواع کویل های فولادی و کاربردهای آن در صنعت

 • کویل نورد گرم

از محصولات نیمه پرداخت‌شده تولید می شود که با نورد و آنیل‌شدن به ضخامت‌های خاصی کاهش می‌یابد و به صورت رول، پیچیده می‌شود. فولاد نورد گرم برای ساخت لوله ها، درها و مخازن فولادی استفاده می شود. این نوع کویل شامل نورد فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد آن معمولاً در حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت است.

لایه اکسید ایجاد شده با روش مکانیکی یا شیمیایی یا ترکیبی از هردو از بین می رود. می توان برای جلوگیری از خوردگی فلز از روغن استفاده کرد. ضخامت معمولی این نوع کویل ها بین ۲ – ۷ میلی متر و عرض معمولی بین ۶۰۰ – ۲۱۰۰ میلی متر است.

کویل فولادی نورد گرم یک محصول اصلی از جنس فولاد ضد زنگ است که معمولاً برای کاربردهایی استفاده می شود كه در آن تلرانس های ابعادی و كیفیت پرداخت سطح اهمیت ندارد. به طور معمول از محصولات فولادی نورد گرم در تولید لوازم جانبی خودرو، لوازم جانبی لوله، زیرساخت های حمل و نقل، کشاورزی، تسمه ها، قالب گیری و کاربردهای ساختمانی استفاده می شود.

 • کویل نورد سرد

کویل نورد سرد با از بین بردن زنگ زدگی و پوسیدگی از ورق نورد گرم با غوطه ور ساختن آن در محلول اسید ضعیف تولید می شود. سپس شستشو، برس‌زنی و خشک‌شده و روغن‌گیری می شود و در نهایت نورد سرد با عبور ورق از غلتک کاهنده تحت فشار و پیچاندن آن به شکل رول انجام می شود. کویل‌های نورد سرد محصولی با کیفیت تر است و دارای سطح نرم و صاف تر، دقت ابعادی بیشتر ( ضخامت، عرض، طول ) و مقاومت بیشتر است. کویل نورد سرد بیشتر در صنعت خودروسازی فرآوری می شود، اما گاهی نیز در ساخت کالاهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

نورد سرد باعث ایجاد دقت زیاد در ابعاد و بهبود کیفیت سطح می شود و از طریق سخت شدن با فشار، استحکام بیشتری را به ماده می دهد. مهم تر از همه کاهش غلظت ورق ها توسط نورد سرد می تواند ایجاد شود. با ترکیب فرآیندهای نورد گرم و نورد سرد، می توان به خواص مواد بسیار دقیقی نیز دست یافت. در شکل دهی سرد، نیروهای بسیار بیشتری نسبت به شکل دهی گرم باید اعمال شوند که این به دلیل کرنش سختی می باشد.

این نوع کویل برای کاربردهایی مانند خم کاری، شکل دهی، جوشکاری یا کشش متوسط مناسب ​​است. بر خلاف کویل فولاد نورد گرم، کویل نورد سرد محصولی کامل تر و دارای سطح صاف تر است. همچنین از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است.

کویل‌های نورد سرد، توسط کاهش ضخامت بیشتر یک کویل نورد گرم حاصل می شوند. این مرحله در دمای پایین در یک غلتک کاهنده انجام می شود. به عنوان ماده اولیه برای کویل‌های نورد سرد پرداخت‌شده و کویل‌های روکش‌دار استفاده می شود. ضخامت معمولی این نوع کویل ها بین ۰٫۱۵ – ۳ میلی متر و عرض آن بین ۶۰۰ – ۲۱۰۰ میلی متر است.

کویل نورد سرد معمولاً برای کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرد که تلرانس های ابعادی، استحکام و کیفیت سطح بسیار مهم باشد. مواردی که از محصولات کویل فولادی نورد سرد استفاده می کنند عبارتند از : مبلمان فلزی، قطعات خودرو، سخت افزار الکترونیک، لوازم خانگی و اجزای آن، لامپ های روشنایی و ساخت و ساز.

 • کویل فولاد ضد زنگ

فولادهای ضد زنگ به دلیل محتوای کروم و در موارد خاص محتوای نیکل از فولاد کربنی متمایز می شوند. افزودن کروم به فولاد کربنی باعث مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی می شود. افزودن نیکل به فولاد ضدزنگ کرومی باعث بهبود خواص مکانیکی آن مانند چگالی، ظرفیت گرمایی و استحکام آن می گردد. از کویل فولاد ضد زنگ به عنوان مثال در ساخت ماشین آلات، ابزار و ظروف استفاده می شود.

 • کویل کربنی

نوعی از محصولات فولادی است که به طور کلی به جز کربن فقط عناصر کمی مانند سیلیکون، منگنز، گوگرد و فسفر دارد. بنابراین عنصر آلیاژی قابل توجهی ندارد. کویل‌های کربنی برای کاربردهای درجه دو مناسب بوده و هیچ‌گونه تقاضای خاصی روی کیفیت سطح ندارند. کویل‌های کربنی به صورت نورد گرم، نورد سرد، گالوانیزه، آلومینیوم‌کاری‌شده و رنگ‌شده ارائه می شود.

 • کویل گالوانیزه

کویل گالوانیزه وقتی تولید می شود که ورق یا تسمه نورد گرم یا سرد شده با روی (Zn) پوشانده شود یا تحت فرآیند غوطه وری گرم یا فرآیند رسوب الکترولیتی قرار گیرد. روکش روی با روش غوطه وری گرم اعمال می شود و معمولاً به اندازه کافی سنگین است تا در مقابل خوردگی بدون پوشش محافظ اضافی مقاومت کند.

مواد گالوانیزه الکترونیکی برای کاربردهای مقاوم در برابر خوردگی بدون استفاده از مواد شیمیایی و رنگ کردن استفاده نمی شود و فقط در شرایط خوردگی خفیف به دلیل نازک بودن پوشش روی، مورد استفاده قرار می گیرند. گالوانیزه یک پوشش روی خالص است.

یک فرآیند ویژه عملیات حرارتی، پوشش روی خالص را به یک پوشش آلیاژ روی / آهن تبدیل می کند و این محصول با نام گالوانیل شناخته می شود. کویل گالوانیزه تولید‌شده به روش غوطه‌وری داغ در موارد مقاوم در برابر خوردگی با قیمت رقابتی مناسب و محافظت از نور ماوراء بنفش مناسب است. این نوع کویل همچنین یکپارچگی آسان با مواد دیگر را فراهم می کند. صنایعی که از محصولات کویل‌های فولادی گالوانیزه استفاده می کنند شامل صنایع خودرو ، لوله ، تفریح ​​در فضای باز ، کشاورزی و ساخت و ساز است.

 • کویل نورد سرد پرداخت شده

این نوع کویل با استفاده از عملیات حرارتی ( آنیل کردن ) و کرنش سختی فولاد نورد سرد به روشی برای دستیابی به خصوصیات مکانیکی نهایی تولید می شود که فولاد را برای مصارف بعدی ( شکل دهی و خم کاری ) مناسب می کند.

این نوع کویل‌ها دارای طبقه بندی شده به شرح زیر است :

 1. شکل‌پذیر
 2.  استحکام بالا
 3. کویل فولادی ساختاری آبگیر
 4. کویل فولادی سخت‌شونده

این نوع کویل‌ها از خاصیت شکل گیری عالی، خواص الکترومغناطیسی، رنگ پذیری، جوش پذیری بالا برخوردار هستند و برای شکل دهی، فشردن و خم کاری مناسب هستند. کاربردهای آن شامل کاربردهای داخلی، ساخت خودرو، لامپ های روشنایی، اجزای برقی ( استاتور، روتور ) و انواع اجزای سازنده بام، ورق های نمایشی، عناصر دیواری و غیره می باشد. ضخامت معمولی آن بین ۰٫۳ تا ۳ میلی متر و عرض معمولی آن  بین ۶۰۰ – ۲۱۰۰ میلی متر می باشد.

کاربردهای کلی کویل های فولادی

کویل های فولادی در بسیاری از کاربردها استفاده می شود از جمله :

 • ساخت خودرو
 • صنعت برق
 • ساخت و ساز سبک
 • معماری
 • تولیدکننده لوازم خانگی
 • صنعت بسته بندی

مزایای کویل‌های فولادی

 • درجه بالایی از دقت ابعادی
 • استحکام بالا
 • خواص شکل دهی خوب
 • خواص تولیدی مناسب ( برش، اتصال، پوشش )
 • کیفیت بسیار مناسب سطح
 • امکان تولید ضخامت های بسیار کم
 • طیف گسترده ای از خصوصیات و ابعاد
 • قابل بازیافت به شکل نامحدود

کویل آلومینیوم چیست؟

کویل‌های آلومینیوم، طی فرآیند نورد گرم در کارخانه تولید می شوند. در این فرآیند، شمش آلومینیوم باید از میان غلتک های بسیار سنگین که وزنی در حدود ۲۰ تن دارند، عبور کنند تا طول آن ها افزایش یابد. در ابتدا، شمش آلومینیوم طبق فرآیند نورد گرم، در درجه حرارت های بسیار بالا، گرم‌شده و طی یک سری حرکت‌های رفت و برگشتی، ضخامت آن کاهش می‌یابد. تختال آلومینیوم پس از سرد شدن، استحکام بالایی دارد.

به منظور افزایش مقاومت ( مقاومت ظاهری، مقاومت خوردگی ) مواد تولیدشده، درصدی از عناصر به خط تولید اضافه می شود. برای حذف تنش‌های احتمالی در حین انجام فرآیند، لازم است آلومینیوم در هنگام گذر از مرحله نورد گرم، به مقدار کافی کشیده‌شود. محصول نهایی خنک و به شکل ورق و یا رول، پیچیده‌شده و روانه بازار می گردد.

نورد سرد، آخرین مرحله برای تولید برخی از ورق های آلومینیومی است. اما به طور کلی، بیش تر ورق های آلومینیومی تحت فرآیند صنعتی نورد گرم تولید می شود.
کویل آلومینیوم آلیاژی دارای عملکرد شکل گیری خوبی، مقاومت در برابر خوردگی است. دارا بودن قابلیت جوشکاری و مقاومت متوسط مکانیکی باعث شده‌است که برای ساخت مخزن روغن هواپیما، لوله روغن و هم چنین وسایل حمل و نقل، قطعات فلزی کشتی، از کویل آلومینیوم استفاده می‌شود.

موارد مصرف کویل آلومینیوم

کویل‌های آلومینیومی آلیاژی به طور گسترده ‌ای در دکوراسیون، بسته‌بندی، ساخت، حمل‌و‌نقل، الکترونیکی،حمل‌و‌نقل هوایی، پرواز فضایی، اسلحه‌سازی و سایر مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرند. کویل آلومینیوم آلیاژی در صنایع هوافضا، برای ساختن پوست هواپیما، قاب بدنه، خرپا، روتور، پروانه، مخزن سوخت، صفحه دیواری و بند بند دنده فرود و حلقه جعل موشک، صفحه دیواری فضاپیما و غیره استفاده می ‌شود.

برش کویل یک فرآیند برش است که در آن عرض یک سیم پیچ اصلی یا استاتیک به کویل های چندگانه محدود می شود. این نوار به طور معمول نامیده می شود. استیل نوار نوعی از محصولات کویل فولادی صاف است، عرضی کمتر از ۶۰۰ میلی متر برای محصولات نورد گرم و کمتر از ۵۰۰ میلیمتر برای محصولات نورد سرد. محصولات مسطح وسیع تر نوارها نامیده می شوند.

فولاد نوار برای انواع کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول نوار فولادی در پانل های بدن و قطعات خودرو، لوله ها، لوازم مانند یخچال و فریزر، واشر و خشک کن، مصالح ساختمانی و همچنین قطعات الکتریکی استفاده می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 12 =

بازگشت به مقالات